Kolosy za 2013 rok – kto i dlaczego? Relacja prosto z Gdyni

przez Administrator | Opublikowano 10 marca 2014 15:09

Kolosy – tajemnicze posągi z Wyspy Wielkanocnej nabrały mocy symbolu, tego co nieznane, niezwykłe, wspaniałe, pociągające, warte poznania i zbadania za cenę najwyższego wysiłku i ryzyka, dlatego nagroda kolosów jest najlepszym wyróżnieniem dla tych współczesnych nadludzi, którzy podobnie jak ich poprzednicy w całej historii ludzkości porzucali dom i bezpieczne życie, aby wyruszyć na szlak odkrywczej przygody i nieprzetartymi ścieżkami otwierać przed nami nowe światy i wytyczać nowe granice możliwości człowieka – słowami pisarza, speleologa i badacza Macieja Kuczyńskiego, rozpoczęła się gala XVI Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Był to najważniejszy punkt ostatniego dnia Kolosów. Po trzech dniach spotkań z żeglarzami, alpinistami, eksploratorami jaskiń alpinistami i podróżnikami Kapituła po raz 15. ogłosiła nazwiska laureatów. Wyróżnieni zostali ci, których osiągnięcia i wyczyny mają szansę zapisać się w historii, są nowatorskie i wyjątkowe.

Nagroda Dziennikarzy

Jako pierwszą ogłoszono nagrodę Dziennikarzy, którzy jak co roku nagrodzili najlepszą prezentację. Wręczył ją przewodniczący rady dziennikarzy Dariusz Małkowski oraz przedstawiciele firmy Garmin.

Bohaterami są czterej podróżnicy, a nagroda jest za to, że pokazali że po czterdziestce warto zostawić żonę i trochę zaszaleć, za dzielną walkę z kameruńskimi bulgotami i kataraktami, za uśmiech i wiele radości, którą dali nam swoją prezentacją ci czterej muszkieterowie z maczetami: Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski i Michał Rogacki. Bohater i prezentacja Kamerun albo kryzys wieku średniego – tak zapowiedział laureatów Dariusz Małkowski.

Dominik Szmajda jest publiczności Kolosów dobrze znany. W Gdyni wyróżniany był już dwukrotnie – raz za rowerową podróż przez Afrykę Zachodnią, zaś za opowieść “Biorę rower góral i idę na Ural” został w ubiegłym roku ulubieńcem publiczności.

Nagroda im. Andrzeja Zawady

Następnie ogłoszony został laureat Nagrody im. Andrzeja Zawady, nagrody finansowej, przyznawanej za projekt wyprawy. W roku 2014 otrzymali ją: Grzegorz Gontarz, Szymon Gontarz, Piotr Zaśko (Wazari Team Polska), których celem jest dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy. 

Grzegorz Gontarz z Nagrodą im. Andrzeja Zawady (fot. A.Larisz)

Grzegorz Gontarz z Nagrodą im. Andrzeja Zawady (fot. A.Larisz)

Mam nadzieję, że Andrzeje Zawada patrzy na nas z wysoka i kibicuje wspaniałym młodym podróżnikom, którzy tak jak on będą sięgać po to co niezwykłe, wspaniałe i fascynujące – powiedział wręczający nagrodę prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek. Multimedialnie połączyła się z Halą Gdynia Arena Anna Milewska, która wyjątkowo ze względu na stan zdrowia nie mogła uczestniczyć w uroczystości.

Alpinizm

W kategorii ALPINIZM nagrodę KOLOSA i wyróżnienie wręczyli członkowie Kapituły Kolosów – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki.

KOLOSA otrzymali Marcin „Yeti” Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie linii „Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata.

Marcin Tomaszewski z Kolosem za drogę "Bushido" na Great Trango Tower w Karakorum (fot. )

Marcin Tomaszewski z Kolosem za drogę “Bushido” na Great Trango Tower w Karakorum (fot. )

Leszek Cichy życzył Marcinowi Tomaszewskiemu, żeby ta droga była także początkiem powrotu polskiego himalaizmu, nie tylko w Himalaje zimą, ale w Himalaje w ogóle, a także powrotu do wielkich ścian.

Uznaliśmy, że program PHZ, czyli Polski Himalaizm Zimowy powinniśmy zmienić na PH, czyli Polski Himalaizm – skonstatował Cichy.

Za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii, zostali wyróżnienie: Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Andrzej Sokołowski.

Marcin Księżak i Marcin Tomaszewski (fot. A. Larisz)

Marcin Księżak i Marcin Tomaszewski (fot. A. Larisz)

Dla nas to przejście było piękną przygodą, w doborowym towarzystwie. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę, na pięknej ścianie, która dla wspinaczy okazała się perełką, jedną z piękniejszych dróg jaką zrobiliśmy – powiedział Marcin Księżak odbierając nagrodę.

Eksploracja Jaskiń

W kategorii EKSPLORACJA JASKIŃ nagrodę KOLOSA i wyróżnienia wręczyli członkowie Rady Kolosów – Renata Wcisło i Rafał Kardaś.

KOLOS za osiągnięcia w eksploracji jaskiń w tym roku połączone z ekstremalnym nurkowaniem w jaskini J2 w Meksyku, przyznany został Marcinowi Gali.

Marcin Gala odbiera Kolosa w kategorii "Eksploracja jaskiń" (fot. A. Larisz)

Marcin Gala odbiera Kolosa w kategorii “Eksploracja jaskiń” (fot. A. Larisz)

Zawsze miałem dwa problemy z Kolosami, pierwszy to jak porównywać te bardzo różniące się od siebie programy, a drugi to że wszyscy wiedzą, że eksploracja jaskiń jest działalnością zespołową. Na osiągnięcia w jaskini J2 pracowało 150, może 200 osób przez te dziewięć lat, dlatego dziękuję wszystkim tym osobom z którymi przeżyłem najpiękniejsze chwile w życiu – powiedział Gala.

W tej kategorii wręczono aż trzy wyróżnienia, które powędrowały do:

Wyprawy Centralnej Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, pod kierownictwem Andrzeja Ciszewskiego, za eksplorację jaskiń w Chinach, Mirosława Kopertowskiego, za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku oraz do Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji.

Rafał Kardaś wyjaśnił dlaczego właśnie ci laureaci zostali wyłonieni:

Są dwa najpiękniejsze momenty w eksploracji jaskiń – kiedy ją odkrywamy, początki, otwarcie wielkich problemów i momenty, kiedy po wielu latach osiągamy taki poziom, że dla suchych grotołazów już nie ma miejsca, jaskinia jest wypełniona wodą i przychodzi czas na tych którzy nurkują – wtedy jeszcze można coś górze wyrwać.

Podróże 

Nagrody wręczyli członkowie Rady Kolosów Monika Witkowska i Dominik Baca. KOLOSA za dziewięcioletni rejs dookoła świata katamaranem „Wyspa szczęśliwych dzieci”, przełamywanie barier, łamanie stereotypów i pokazanie, że wychowanie dzieci nie musi wiązać się z codziennymi rygorami życia na brzegu, otrzymali: Kazimierz, Nel i Noe Ludwińscy.

Noe, Kazimierz i Nel Ludwiński, czyli załoga katamaranu "Wyspa Szczęśliwych Dzieci" z Kolosem w kategorii "Podróże" (fot. A. Larisz)

Noe, Kazimierz i Nel Ludwiński, czyli załoga katamaranu “Wyspa Szczęśliwych Dzieci” z Kolosem w kategorii “Podróże” (fot. A. Larisz)

Dominik Baca wręczając nagrodę podkreślił: Ludwińscy zmienili tę kategorię, bo normalne życie było dla nich czymś wyjątkowym, a podróż stała się życiem.

Ludwiński zaś zaznaczył: Dla mnie największą nagrodą będzie jeżeli ktoś pójdzie za naszym przykładem i w ten sposób będzie wychowywał dzieci. Podróże formują młodych ludzi. Teraz w konfrontacji z rzeczywistością polską, europejską widzę, że warto było – powiedział.

Oklaski i poruszenie na sali pokazały, że był to również KOLOS najbliższy publiczności.

Wyróżnienia w Kategorii Podróże powędrowały do: Dominika Szmajdy, Andrzeja Kozłowskiego, Macieja Mizgajskiego i Michała Rogackiego za wyprawę Azortin Expedition do Kamerunu oraz do ojca i syna Witold i Adrian Palaków za motocyklową podróż przez Himalaje.

Wyczyn Roku

Nagrodę oraz wyróżnienia wręczyli Członek Kapituły – Piotr Chmieliński i Członek Rady – Lech Flaczyński.

Pomimo, że mamy do czynienia z wyczynem niemalże sportowym, mimo, że był to niewiarygodnie długi marsz, wymagał wiele samozaparcia, były momenty zwątpienia, to został on przedstawiony w tak poetycki sposób, że nie tylko ja, ale i cała sala była zauroczona, dlatego tym bardziej serdecznie gratuluję – zaanonsował Lech Flaczyński zdobywcę KOLOSA Michała Kozoka za wyprawę Ameryka Południowa siłami natury

Po raz kolejny Michał powtórzył: Wystarczy mieć marzenie, zdrowie trochę szczęścia i marzenia się spełnią. Wszystko nie było tak trudne dzięki wsparciu rodziny, żony i lokalnych ludzi, których spotkałem na swojej drodze. Dzięki nim to była przyjemność – oby wam też się tak udawało!

Wyróżnienia w Kategorii Wyczyn otrzymali za wyprawę Karpackie wyzwanie Wojciech Stolarczyk, Krzysztof Mroszczak oraz Szymon Pietrowki, a także Agnieszka i Mateusz Waligórowie za Na krańce świata – rowerowy trawers Andów oraz za 12 milionów kroków –  Łukasz Supergan.

Żeglarstwo

Wyróżnienia i KOLOSA wręczyli Członek Kapituły kpt. Krystyna Chojnowska–Liskiewicz oraz Członek Rady – Marek Słodownik.

KOLOS za osiągnięcia w tym roku, za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod żaglami, otrzymali Ryszard Wojnowski oraz załoga jachtu „Lady dana 44”. 

To jest pierwsze pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego pod polską banderą, małe kroczki już robiliśmy, w wielu miejscach byliśmy, ale tam jeszcze jacht pod polską banderą nie zawitał – powiedziała kpt. Chojnowska–Liskiewicz, wręczając nagrodę kapitanowi jachtu.

Wyróżnienie w Kategorii Żeglarstwo powędrowało do Szymona Kuczyńskiego i Dobrochny Nowak za inspirujący samotny rejs przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym 5-metrowym jachcie „Lilla my”, najmniejszej jednostce żaglowej pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę.

Super Kolos

Super Kolos został po raz rugi wręczony na wyjeździe. W tym roku ceremonia odbyła się w Krakowie, a tę wyjątkową nagrodę otrzymał prof. Krzysztof Birkenmajer, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy regionów polarnych.

Jako kierownik i uczestnik wziął udział w 23 wyprawach polarnych zarówno polskich jak i międzynarodowych, latem 1956 uczestniczył w pierwszej polskiej powojennej ekspedycji na Spitzbergen, kierowanej przez Stanisława Siedleckiego, podczas której zostało wybrane miejsce dla polskiej stacji naukowej. Profesor wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw.

Do 2002 roku był na Spitzbergenie jeszcze 12. razy, kierując badaniami geologicznymi wypraw polskich, norweskich i polsko-amerykańskich. Ponadto brał udział w dwóch duńskich wyprawach geologicznych do Grenlandii Wschodniej w latach 1971 – 1976, w ośmiu wyprawach badawczych do Antarktyki Zachodniej, na Szetlandy Południowe i Półwysep Antarktyczny w latach 1977-2001. Profesor w tym roku kończy 85 lat.

***

Pełna lista laureatów znajduje się TUTAJ.

Karolina Szymańska
Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Kolosy za 2013 rok – kto i dlaczego? Relacja prosto z Gdyni – TUTAJ […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn