Inauguracja kolejnego sezonu rajdów przygodowych (plus kalendarz)

przez Administrator | Opublikowano 25 lutego 2014 10:29

Trzy imprezy za nami, prawie dwadzieścia przed nami – kolejny sezon rajdów przygodowych hula już w pełni. Rok 2014 przynosi sporą dozę optymizmu – w kalendarzu przybywa imprez zarówno krótszych, miejskich i weekendowych, jak i znacznie dłuższych.

Zimowy Rajd 360 Stopni 2013

Zimowy Rajd 360 Stopni 2013

Jurajski Rajd Czterech Żywiołów

Jurajski Rajd Czterech Żywiołów [rajd.vajra.org.pl], od którego zaczęło się rajdowe ściganie AD 2014,  choć w zamyśle miał mieć zimową oprawę, jak wiele innych imprez – padł ofiarą dodatnich temperatur.

Etap narciarstwa biegowego – zaplanowany w malowniczym kontekście południowej Jury, z zamkiem w Ogrodzieńcu w tle, został anulowany. Zawodnicy rywalizowali na dwóch trasach – najdłuższej Extrem liczącej 160 kilometrów i krótszej Open o dystansie 80 km. Rowerem, pieszo i na nartach, choć jak się okazało na miejscu, narty należało przypiąć do plecaka.

Prawie 6 stopni ciepła i opady deszczu skutecznie pozbawiły teren śnieżnego dywanu. Rywalizacja, za sprawą warunków, była więc bardzo szybka – najdłuższa trasa, zaplanowana przez organizatorów na 20 godzin, padła po niespełna szesnastu. Zwyciężyła ekipa Nonstop Adventure w składzie Marek Woźniczka i Staś Odróbka. Na krótkiej trasie wygrali Przemysław Staniek i Michał Lubis.

Zimowy Rajd 360 Stopni

Jeżeli cały kraj był pozbawiony zimy, tak północno wschodni narożnik kraju, z biegunem zimna w okolicy Suwałk, miał jej pod dostatkiem. To właśnie tu ulokowała się kolejna edycja Rajdu 360 Stopni – największego obecnie rajdu przygodowego w Polsce. Najdłuższa trasa, zaliczana do Pucharu Europy, liczyła ponad 430 kilometrów z 80 godzinami limitu na jej pokonanie. Zimowy Rajd 360 Stopni [zima_2014.team360.pl] od lat zbiera międzynarodową stawkę – nie inaczej było w tym roku, z Rosjanami, Estończykami, Czechami, Ukraińcami i solidną stawką polskich ekip.

Zimowy Rajd 360 Stopni (fot. Łukasz Utko/exmedio.p

Zimowy Rajd 360 Stopni (fot. Łukasz Utko/exmedio.pl)

Rywalizację zdominowali doświadczeni i niezwykle mocni Estończycy z ACE Adventure Team, pokonując trasę w nieco ponad 45 godzin. Podium dopłenili Czesi z OpavaNet i Rosjanie z Garmin. Na krótkiej trasie, która zawsze towarzyszy zmaganiom tej najdłuższej, zwyciężyła doświadczona, krakowska ekipa Navigatorów – Paweł Moszkowicz i Sławomir Łabuziński.

W naturze i w mieście

Zarówno Rajd Czterech Żywiołów, jak i Rajd 360 Stopni stanowiły symptomatyczne preludium do całego sezonu. Kalendarz adventure racing w Polsce liczy obecnie prawie 20 pozycji i nie wykluczone, że do tego dojdzie jeszcze kilka imprez w trakcie sezonu. Nie zabraknie imprez krótkich, stanowiących doskonałe okazje do rozpoczęcia swojej przygody z rajdami.

3 Rzeki AR. Kolejna edycja podwarszawskiej imprezy odbędzie się 10-12 października (fot. Piotr Dymus)

3 Rzeki AR. Kolejna edycja podwarszawskiej imprezy odbędzie się 10-12 października (fot. Piotr Dymus)

3 RZEKI Adventure Race (fot. Piotr Dymus)

3 RZEKI Adventure Race (fot. Piotr Dymus)

3 RZEKI Adventure Race (fot. Piotr Dymus)

3 RZEKI Adventure Race (fot. Piotr Dymus)

Już 28 marca rusza Krajna Adventure Race  w okolicach Bornego Sulinowa. Doświadczona ekipa organizatorów z Hill Sprint stawia dwie trasy – 180km dla dwójek i czwórek oraz króciutkie 50 km. W repertuarze dyscyplin rower, kajak, rolki i bieg.

Podobnych, weekendowych imprez jest sporo – Wertepy w kwietniu, Navigatoria i ZaDYMNO w maju czy Rajd Konwalii w lipcu, by wymienić tylko pierwszą połowę sezonu.

Jeszcze więcej opcji rajdowych oferuję się w miastach. Tkanka miejska to, z wielu względów, wybitnie ciekawy obszar do rozgrywania w nim rajdów przygodowych. Zróżnicowanie przestrzeni, eksploracje nieznanych zakątków, czy pełne adrenaliny gonitwy wąskimi uliczkami starówek – rajdy miejskie to nieustanne niespodzianki. Największe zagęszczenie rajdów miejskich obserwujemy już od kilku sezonów na Śląsku. Dąbrowa Górnicza 22 lutego, Katowice w kwietniu, Gliwice w maju.

Jedyna szansa by popływać na kajaku na otwartym morzu - Rajd Navigatoria w Sopocie odbędzie się w dniach 10-11.05 (fot. strona organziatora)

Jedyna szansa by popływać na kajaku na otwartym morzu – Rajd Navigatoria w Sopocie odbędzie się w dniach 10-11.05 (fot. strona organziatora)

Druga połowa roku – choć terminarz jeszcze jest nieznany – to też dwie lub trzy imprezy w węglowej aglomeracji. Największą imprezą miejską są Gliwice – ekipa Team 360 Stopni podniosła w tym roku limit zapisów i jest gotowa przyjąć aż 150 dwójkowych ekip, czyli 300 osób! Czy znajdą się chętni? Z pewnością. Przed rokiem limit zapisów – 100 ekip rozszedł się na kilka tygodni przed imprezą. Tym samym są to najliczniejsze zawody w polskim adventure racing.

Największa uwaga krajowego poleta rajdowców zwraca się jednak w stronę dwóch imprez w stylu ekspedycyjnym. W czerwcu na Jurze Krakowsko Częstochowskiej ekipa Vajra odpala trasę o długości 250 kilometrów, a więc impreza będzie trwała ok. 48-60 godzin.

Zimowy Rajd 360 Stopni na Mazurach 2014

Zimowy Rajd 360 Stopni na Mazurach 2014

Czerwcowe upały, które zazwyczaj towarzyszą letniej edycji Rajdu Czterech Żywiołów, ciężka nawigacja pośród leśnych jurajskich duktów, wreszcie poorana rzeźba tych rejonów stanowić będą o trudności imprezy. Jeszcze trudniejszą imprezę obserwować będziemy w lipcu, w Beskidzie Sądeckim i Pieninach. Trasa o długości ponad 300 km, górskie kajaki, prawie trzy doby rywalizacji w zespołach czwórkowych – rajd Mountain Touch Challenge to pierwszy duży górski rajd po śmierci legendarnego Adventure Trophy. Nie da się ukryć, że to jeden z najważniejszych punktów w kalendarzu.

Kalendarz rajdów na 2014 rok

Andrzej Brandt

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn