W ramach akcji „Lawinowe ABC” ukazała się ulotka „Uwaga, lawiny”

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 stycznia 2014 17:56

W ramach akcji „Lawinowe ABC” ukazała się ulotka „Uwaga, lawiny”. Jest ona  dostępna nieodpłatnie w Punkcie Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz punktach sprzedaży biletów wstępu do TPN.

Ulotka jest tłumaczeniem szwajcarskiego oryginału, wydanego przez Zarząd Zespołu Szkoleniowego „Zapobieganie lawinom w sportach śnieżnych”, w którego skład wchodzą takie instytucje, jak m.in.: Instytut Badania Śniegu i Lawin w Davos, Szwajcarski Klub Alpejski, Federalny Urząd Sportu (BASPO) Szwajcarski Związek Przewodnicki, Armia Szwajcarska, Szwajcarski Związek Narciarski.

ulotka-uwaga-lawiny-620x352

Wydawcą polskiego przekładu jest Tatrzański Park Narodowy. Polska wersja ulotki powstała dzięki zaangażowaniu Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (tłumaczenie z jęz. niemieckiego: Piotr Konopka –ratownik TOPR, opracowanie merytoryczne: Piotr Konopka, Jan Krzysztof –TOPR). Treść ulotki skonsultowana została przez Służbę Lawinową TOPR i Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich oraz dostosowana do warunków tatrzańskich, tzn. wzbogacono ją o zdjęcia tatrzańskie oraz informacje i numery telefonów przydatne w Tatrach.

Stanowi kompendium wiedzy na temat lawin, zasad bezpieczeństwa zimą w górach oraz postępowania w razie wypadku lawinowego. Ulotka nie powinna być jedynym źródłem informacji dla użytkowników gór. Wiedza na temat lawin i bezpiecznych zachowań zimą w górach powinna być pogłębiana w teorii i praktyce przez lata, najlepiej pod okiem fachowców.

Ulotkę można nieodpłatnie pobierać w Punkcie Informacji Turystycznej TPN przy ul. Chałubińskiego 44 (rondo Jana Pawła II, tzw. Rondo Kuźnickie). Jest także dostępna w punktach sprzedaży biletów TPN oraz dystrybuowana poprzez partnerów akcji „Lawinowe ABC”.

Dla wszystkich chętnych ulotka do pobrania znajduje się na www.lawinoweabc.pl.

Ulotka została wydana w ramach akcji „Lawinowe ABC”, której celem jest promocja bezpiecznych zachowań zimą w górach. Akcja składa się z szeregu zróżnicowanych działań, głównie o charakterze edukacyjnym. Ideą akcji jest uświadomienie odbiorcom, że działanie zimą w górach wiąże się z koniecznością ciągłego zdobywania wiedzy, doświadczenia i umiejętności.

Organizatorzy: Tatrzański Park Narodowy, TOPR.

Partnerzy: PZU, Mammut, Pieps, Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich, Fundacja Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR,  Urząd Miasta Zakopane.

Opieka medialna: Teleexpress, RMF, RMX Maxxx, Gazeta Wyborcza, Góry, Wspinanie.pl, Hivermag, SkiMagazyn.

Agnieszka Szymaszek

Ulotka „Uwaga, lawiny” w wersji drukowanej jest dokładana do każdego zamówienia (powyżej 50 zł) w księgarni wspinanie.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn