Rowertour 8/2013 już dostępny

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 01 sierpnia 2013 13:58
W najnowszym numerze magazynu Rowertour wyprawy do Portugalii, włoskiego Trentino, na Mazowsze oraz szlakami Małopolski. W poradnikach: aplikacje rowerowe na smatfon oraz mapy cyfrowe.
ROWERTOUR_08_sierpien_2013_net
Na szlaku
Portugalia: Droga Świętego Jakuba
Dróg prowadzących do grobu świętego Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela jest wiele. O najbardziej znanym szlaku, Drodze Francuskiej, kręci się filmy, pisze przewodniki i szeroko dyskutuje na forach pielgrzymich i rowerowych. Camino de Santiago (czyli Droga do Santiago) ma jednak wiele oblicz…
Włochy – Trentino
Setki kilometrów oznaczonych tras, wypożyczalnie rowerów, regionalni przewodnicy, hotele ze specjalną ofertą dla rowerzystów, możliwość przewiezienia roweru pociągiem lub autobusem za jedno euro, a do tego rewelacyjne widoki. Witamy w Trentino.
Książ i okolice
Pojechać do Książa rowerem to dla mnie podwójne wyzwanie. Bo, po pierwsze, nie przepadam za nim, a po drugie, tuż obok jest to, co na rowerze kocham najbardziej – góry. Pojadę do Książa, a góry sobie daruję… Czy to w ogóle możliwe?
Mazowsze
Często wybieramy na rowerowe wypady miejsca znane, jednak przereklamowane i oblepione turystyczną stonką. Tymczasem w bliskiej odległości od cywilizacyjnego molocha, w sercu naszego kraju, topografia serwuje koktajl zróżnicowanych atrakcji.
Polska z północy na południe
Pomysł pojawił się spontanicznie podczas wycieczki rowerowej po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Uprawiamy różne formy aktywności: turystykę rowerową i górską, wspinaczkę, trekking. Dlatego chcieliśmy połączyć wyprawę rowerową z wycieczką pieszą w góry. To alternatywa dla osób, które nie mogą zdecydować się, gdzie mają spędzić urlop: w górach czy nad morzem.
wycieczki z ratuszem w tle > Częstochowa
Z racji swojego położenia Częstochowa jest miastem wyjątkowo często odwiedzanym przez rowerzystów. Zazwyczaj zatrzymują się tu jednak na chwilę – przejeżdżają z dworca kolejowego na Jasną Górę, robią zdjęcie pod klasztorem i wracają na jurajski szlak. No, chyba że przyjeżdżają tu specjalnie, na przykład z pielgrzymką.
rowerowa baza podjazdów > dolinki pod Halą Łabowską
Beskid Sądecki jest jedynym pasmem górskim w polskich Karpatach, w którym szosowe przełęcze możemy policzyć na palcach jednej ręki. Nie oznacza to, że nie ma tutaj ciekawych asfaltów. Są pochowane w dolinach i niestety nie łączą się ze sobą. Największe zagęszczenie takich ślepych szos znajduje się na północ od Hali Łabowskiej.
poradniki:
aplikacje rowerowe na smartfon
Smartfony nadal nie są pozycją obowiązkową na liście wyposażenia rowerowego globtrotera, spędzającego na cyklowłóczędze tygodnie, miesiące, a nawet lata. Znalazły się jednak na celowniku zwolenników wycieczek jednodniowych lub weekendowych.
mapy cyfrowe
Dłuższe wyprawy są tym, co w turystyce rowerowej lubimy najbardziej. Jednak mimo to najczęściej wybieramy się na krótkie wycieczki blisko swojego miejsca zamieszkania, jeżdżąc wiele razy w te same miejsca. Są jednak sposoby urozmaicenia wyjazdów tak, by nie prowadziły ciągle tymi samymi trasami. Wystarczy wykorzystać nawigację turystyczną GPS i poświęcić nieco czasu przy komputerze na zaplanowanie nowej drogi.
e-bike
Idea elektrycznego wspomagania roweru jest oczywiście kontrowersyjna, ale – jak zwykle – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Puryści zawsze będą twierdzić, że ideą roweru jest jego prostota i to, że można jechać na nim, używając wyłącznie swoich mięśni i będąc niezależnym od jakichkolwiek zewnętrznych źródeł energii.
rower w mieście > Zurych
Z jednej strony najdroższe, z drugiej najlepsze do życia. Miasto finansistów, urzędników i jubilerów. Miasto, gdzie rowerzyści – którym wiedzie się całkiem nieźle – próbują zdobyć jeszcze więcej.
styl życia > Ryszard Karkosz
Z Ryszardem Karkoszem, który na emeryturze rozpoczął przygodę z wielomiesięcznymi wyprawami rowerowymi, rozmawia Jakub Terakowski.
styl życia > Krzysztof Deszczyński
Z Krzysztofem Deszczyńskim, fotografem, pasjonatem teatru, kabaretu, sportu i podróży, rozmawia Sławomir Bajew.
korespondencja > Bajkał
Na dworcu w Siewierobajkalsku wita nas rześkie -19°C. Mówią, że suchy syberyjski klimat sprawia, że mrozy nie są aż tak bardzo dotkliwe. Na własnej skórze możemy się przekonać, że to bzdura.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
poradnik > nowości
komiks > Max Siodełko kręci
felieton > Na finiszu. Pisze dla nas Sławomir Bajew

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn