Urban Highline Festival 2013 w Lublinie

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 01 sierpnia 2013 15:06

W dniach 8-12 sierpnia w Lublinie odbędzie się międzynarodowe święto slackline’a i highline’a! Urban Highline Festival, który już od pięciu edycji na stałe wpisał się w festiwalowy kalendarz „Carnavalu Sztukmistrzów”, zaprasza na zawody, warsztaty, pokazy i wiele innych atrakcji. W tegorocznej edycji głównym partnerem imprezy będzie adidas.

Lukas Irmler (fot. adidas Outdoor)

Lukas Irmler (fot. adidas Outdoor)

W tym roku szykuje się bogaty program. Będą goście światowego formatu, tacy jak: Lukas Irmler (DE, adidas Outdoor), Damian Cooksey (USA), Jerry Miszewski (USA), Danny Menšík (CZ), Preston Alden (USA), Grischa Simon (DE) i wielu innych.

Na UHF oprócz gości specjalnych pojawią się uczestnicy z całej Europy. Właśnie dla nich impreza zostanie przygotowana w taki sposób, aby każdy, bez względu na poziom umiejętności i doświadczenia odnalazł coś dla siebie. Podczas zawodów w trickline zagra DJ. Montaż highline, parku taśm pod zawody trickline oraz longline zostanie wykonany przez jednych z najbardziej doświadczonych montażystów zarówno w kraju, jak i na świecie (Jan Gałek, Faith Dickey, Rafał Kubiak, Maciej Borucz oraz Piotr Błaszczak) przy użyciu najwyższej jakości sprzętu oraz pod nadzorem i przy wsparciu ekipy firmy wysokościowej SuperLiny.

Lukas Irmler (fot. adidas Outdoor)

Lukas Irmler (fot. adidas Outdoor)

W programie UHF znajdą się zawody trickline, warsztaty z montażu slackline, warsztaty z psychologiem sportowym Dominiką Zapotoczną oraz pokazy filmowe Slackline Cinema i ciekawe prezentacje. Ostatnią atrakcją będą zawody „highline rumble”. W tym roku spodziewanych jest ponad 200 uczestników. Dla każdego przewidziana jest koszulka adidas z obrandowanym logo festiwalu.

uhf_plakat

Profesjonalną oprawę zdjęciową UHF zapewni Jordan Tybon. Natomiast Wojtek Kozakiewicz ponownie przygotuje film z festiwalu.

Głównym organizatorem imprezy jest Janek Gałek, któremu będę pomagać dwie profesjonalne ekipy slackline – Slackhouse oraz Somewhereelseland.

Patronat medialny nad wydarzeniem zapewnia: wspinanie.pl, climb.pl, goryonline.com, Góry.

Jak było na zeszłorocznej edycji?

Dla przypomnienia i zainspirowania:

Szukaj aktualności o festiwalu na: www.facebook.com/UrbanHighline

oraz na fan page’u adidas Outdoor: www.facebook.com/adidasoutdoor

Zarejestruj się na: slackmap.com/event/uhf2013

Opis i historia Urban Highline Festival:

„Urban Highline Festival” to wydarzenie kulturalne, które ma na celu promocję jeszcze stosunkowo młodej dyscypliny, jaką jest slackline*, oraz miasta Lublin. Festiwal ten wchodzi w skład „Carnavalu Sztukmistrzów”. Slackline zagościł po raz pierwszy w mieście Lublin podczas „Carnavalu Sztukmistrzów” w roku 2009. Już za pierwszym razem część poświęcona slackline wzbudziła duże zainteresowanie opinii publicznej oraz zwróciła również na siebie uwagę środowiska slackline.

W roku 2009 festiwal przyciągnął około 20 uczestników. Mieszkańcy Lublina oraz pozostałe osoby miały okazję spróbować własnych sił na nisko rozwieszonej taśmie. Odbyły się także pokazy highline na rozwieszonym w parku tree-highline* oraz waterline* na Zalewie Zemborzyckim. Swoje umiejętności zaprezentowali Jan Gałek, Damian Czermak oraz trzeci gość specjalny – Faith Dickey ze Stanów Zjednoczonych. W trakcie „Urban Highline Festival” rozwieszony został urban-highline* pomiędzy budynkami Urzędu Miasta. Taśma zawisła 50m po nad miastem i miała długość 60m dorównując ówczesnemu rekordowi świata w długości. Damian Czermak oraz Jan Gałek byli o włos od pokonania tej linii. Niestety sztuka nie udała się żadnemu z nich. Informacje oraz sprawozdania z imprezy pojawiły się w mediach, w tym w lokalnej telewizji.

W roku 2010 „Urban Highline Festival” został zorganizowany przez Rafała Sadownika, Jana Gałka, Faith Dickey (USA) oraz Jordana Tybona (USA) z pomocą lokalnych slacklinerów (Piotr Błaszczak, Michał Janusz) odniósł olbrzymi sukces. Na festiwalu pojawiło się ponad dwa razy więcej uczestników (ponad 50 osób) niż w roku poprzednim, a slacklinerzy okazali się być jedną z głównych atrakcji „Carnavalu Sztuk-mistrzów”. Idea festiwalu i jego formuła została zmieniona co przyczyniło się między innymi na jej sukces. Rozegrane zostały zawody w trickline*, które zgromadziły największą publikę. Na starym mieście zostały rozwieszone w sumie 3 highline (2 z ratusza do sąsiednich budynków) oraz jeden pomiędzy kościołem oraz Wieżą Trynitarską. Ostatnią zaprezentowaną odmianą był longline, w ramach którego odbyły się również małe zawody.

Dofinansowanie imprezy przez miasto Lublin pozwoliło na bardziej profesjonalną organizację. Główny organizator zawodów Jan Gałek zatroszczył się o zaproszenie międzynarodowych gwiazd slackline (Jerry Miszewski [USA], Michael Kemeter [AUT], Jakub Hanus [CZ], Petr Vorisek [CZ], Faith Dickey [USA], Jordan Tybon [USA]). Poza gośćmi specjalnymi na UHF** zjawili się slacklinerzy z Niemiec, Ukrainy, Rosji. Oprócz zagranicznych reprezentantów w Lublinie zjawili się Polacy z całego kraju. Impreza podziałała motywująco na rozwój sportu w kraju oraz przyczyniła się do wzrostu zainteresowania sportem i zwiększeniu osób uprawiających slackline.

Poprzez promocję imprezy na największych portalach wspinaczkowych oraz outdoorowych (m.in. wspinanie.pl oraz goryonline.com) jak i platformie społecznej FaceBook oraz forach internetowych osiągnięto zamierzony cel – udało się zbudować imprezę, na której pojawiło się wielu pasjonatów sportu, którzy mogli bezpośrednio wymieniać się swoimi doświadczeniami z najlepszymi, poznać ludzi z różnych miejsc w kraju i z zagranicy. Publiczność miała doskonały wgląd w to czym jest slackline i jego odmiany.

Umiejscowienie 3 highline ponad starówką Lublina było doskonałym sposobem przedstawienia tego ekstremalnego sportu, który zazwyczaj jest praktykowany w górach z dala od siedzib ludzkich, normalnemu uczestnikowi „Carnavalu Sztuk-mistrzów”. Slackline na dobre zagościł w programie tego niesamowitego wydarzenia kulturalnego. Miasto Lublin jest wyjątkowe ze względu na udostępnienie budynków/obiektów na potrzeby festiwalu oraz jego dofinansowanie. Jest to sytuacja dość rzadko spotykana w Polsce jak i na świecie. Uczestnicy „Urban Highline Festival” docenili urodę highline, które zawisły pomiędzy starymi budynkami starówki.

Festiwal ten nie miałby szans na powodzenie bez wsparcia ze strony miasta Lublin. Dzięki znajomości głównego organizatora oraz współorganizatorów udało się również zainteresować firmy slackline, które zasponsorowały nagrody rzeczowe oraz część sprzętu na potrzeby festiwalu. W roku 2010 „Urban Highline Festival” współpracował m.in. z firmami: Gibbon, SlackPro!, Balance Community oraz Slackshop.CZ. Nad bezpieczeństwem imprezy jak i jej uczestników czuwa już od 2 lat ekipa z firmy wysokościowej Alpaca. Publikacje oraz zdjęcia na temat festiwalu pojawiły się w prasie oraz Internecie.

W roku 2011 na festiwalu „Urban Highline Festival” pojawiło się już ponad 110 osób (wszyscy to uczestnicy) co udowadnia że ponad dwukrotna tendencja wzrostowa ilości uczestników utrzymuje się w dalszym ciągu. W tym roku spodziewamy się przyjazdu przynajmniej 150-200 uczestników.

Podczas edycji w 2012 roku rozegrano drugie „Otwarte Mistrzostwa Polski w Trickline” sponsorowane przez największą firmę produkującą sprzęt do slackline – Gibbon. Ze względu na zwiększoną ilość uczestników (150 osób) rozpięto 7 highline (4 highline nad rynkiem z zeszłego roku, 1-2 nowe highline na Starym Mieście, 60m highline z roku 2009 pomiędzy budynkami Urzędu Miasta oraz 77m highline pomiędzy tymi samymi obiektami, który będzie światowej klasy wyzwaniem dla najlepszych uczestników).

Zachowana została idea według której każdy z uczestników ma możliwość wymiany doświadczeń i wspólnej zabawy z najlepszymi slacklinerami. W 2011 roku zaproszeni zostali czołowi i jedni z najbardziej doświadczeni slacklinerów na świecie. Gościliśmy wyśmienitą ekipę z Francji w składzie: Tancrède Melet oraz Julien Millot, prekursora slackline oraz najlepszego slacklinera z Czech – Jakub „Kwjet” Hanuš, niesamowitego slacklinera i fotografa – Jordan Tybon (USA), Austriaka, który jest także doświadczonym wspinaczem i solistą do którego należą jedne z najdłuższych na świecie przejścia na highline oraz longline – Michael Kemeter oraz ambasadorkę sportu w śród kobiet i prawdopodobnie najlepszą slacklinerkę na świecie – Faith Dickey (USA), której specjalnością są rekordowe przejścia na longline jak i highline.

Na festiwalu pojawili się również znakomitości polskiej sceny slackline –wschodząca gwiazda Maciej Borucz oraz jedna z najbardziej doświadczonych osób w kraju – Damian Czermak. To tylko najważniejsze gwiazdy na lubelskim festiwalu. Poza tymi postaciami lista gości specjalnych jest dalej bardzo długa. Podczas „Urban Highline Festival 2012” odbyły się również małe zawody w longline.

 Informacja prasowa marki adidas

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn