Wiosenne trasy spacerowe w Karkonoszach

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 marca 2013 16:43

Wielkimi krokami zbliża się wiosna – czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my z niecierpliwością czekamy na słońce. Pierwsze pogodne dni to idealny moment, by wybrać się w góry i naładować baterie po zimowej szarówce. Karkonosze oferują szlaki piesze dla każdego – doświadczonych piechurów i początkujących spacerowiczów.

Fen w Karkonoszach widziany ze szczytu Szrenicy (fot. Wiktor Baron)

Fen w Karkonoszach widziany ze szczytu Szrenicy (fot. Wiktor Baron)

Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd w te strony, mogą wybierać z szerokiej gamy atrakcji. Kalendarz regionalnych imprez pełen jest rozmaitych aktywności – koncertów, wydarzeń sportowych, wernisaży czy uroczystości lokalnych. Najbardziej rozpoznawalną cechą Karkonoszy są jednak piękne górskie szlaki i zachwycająca przyroda. Kwiecień to idealny moment, aby po długiej zimie wybrać się na wędrówkę w góry.

Wiosenną wyprawę można rozpocząć w okolicach Szklarskiej Poręby – wygodny szlak doprowadzi nas na Szrenicę.

Ze szczytu roztacza się niezapomniany widok na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie. Po drodze na wzniesienie mijamy potoki, tworzące urokliwe kaskady, a wśród nich najwyższy karkonoski wodospad – Kamieńczyka – mówi Grażyna Biederman, Kierownik Biura Promocji Miasta w Szklarskiej Porębie.

Alternatywą jest rozpoczęcie wędrówki przy Wodospadzie Szklarki, który jest jedną z wizytówek Karkonoszy. Podążając doliną rzeki Kamiennej ruszamy na szlak prowadzący do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Stąd niedaleko już do Śnieżnych Kotłów – dwóch kotłów polodowcowych oraz górującej nad nimi stacji przekaźnikowej. Widok jest niezapomniany – dodaje Grażyna Biederman.

Karkonoskie strumienie (fot. Remigiusz Stefaniak)

Karkonoskie strumienie (fot. Remigiusz Stefaniak)

Z okolic Karpacza warto wybrać się na Śnieżkę, której charakterystyczna sylwetka góruje nad okolicą. Niesamowite widoki rozpościerające się ze szczytu wynagrodzą trudy wspinaczki, a pięknie położone schroniska górskie pozwolą odpocząć po długiej wędrówce.

Interesująca jest trasa przez Sowią Dolinę, która słynęła z wydobycia rud metali i kamieni półszlachetnych. Obecnie prowadzi tędy jeden z piękniejszych, rzadko uczęszczanych szlaków. Do Karpacza możemy wrócić malowniczym Kotłem Łomniczki, stanowiącym rezerwat przyrody.

Karkonoskie góry (fot. Remigiusz Stefaniak)

Karkonoskie góry (fot. Remigiusz Stefaniak)

Miłośnikom zabytkowej architektury polecamy spacer szlakiem rezydencji szlacheckich. Przejście z Kowar do Pałacu w Mysłakowicach zajmie jedynie 2,5 godziny. Dwór, który  należał do króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III,  jest wspaniale zachowany do dziś. Po drodze mijamy Pałac w Bukowcu, który za czasów świetności uchodził za arcydzieło ówczesnej architektury.

Popularnym celem spacerów i wycieczek są także ruiny Zamku Bolczów. Położona na janowickich wzgórzach warownia spłonęła w czasie wojny trzydziestoletniej i nie wróciła już do dawnej świetności. Pomimo tego, malownicze ruiny zamkowych murów nadal są często odwiedzane przez turystów.

Informacja prasowa regionu Karkonosze

(www.visitkarkonosze.com)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn