Przyznano Kolosy za rok 2015

przez Administrator | Opublikowano 14 marca 2016 17:49

W miniony weekend podczas 18. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, rozdano Kolosy za 2015 rok. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku.

Kolosy odbywała się w dniach od 11 do 13 marca w Gdyni. Przez trzy intensywne dni miały miejsce liczne prelekcje i spotkania, podczas których ekstremalni podróżnicy opowiadali o swych wyprawach w najdalsze zakątki świata. Nie zabrakło mocnej reprezentacji czołowych polskich wspinaczy i alpinistów, którzy zostali docenieni przez konkursową kapitułę.

Liczna publiczność (fot. Kolosy)

Liczna publiczność (fot. Kolosy)

Kapituła i Rada Kolosów

Kapituła Kolosów to stałe gremium, którego członkowie co roku wybierają laureatów Super Kolosa, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Specjalnej, przede wszystkim zaś – od roku 2009 wspólnie z Radą Kolosów – nagród za podróżnicze dokonania roku we wszystkich. Obecnie w skład Kapituły wchodzi sześć osób: Piotr Chmieliński (ekstremalny kajakarz), Maciej Kuczyński (pisarz, publicysta, speleolog i odkrywca), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską), Krzysztof Wielicki (jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie), Leszek Cichy (wybitny himalaista) oraz Janusz Janowski (pomysłodawca Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosów).

Kapitule w swoich kategoriach doradza Rada Kolosów, w skład której obecnie się znajdują: Dariusz Bartoszewski (Eksploracja jaskiń), Maciej Swinarski (Wyczyn Roku), Henryk Wolski (Żeglarstwo), Piotr Opacian (Podróże), Lech Flaczyński (Wyczyn Roku), Marek Słodownik (Żeglarstwo), Monika Witkowska (Podróże), Radosław „Chopin” Siuda (Podróże), Rafał Kardaś (Eksploracja jaskiń), Marek Lorczyk (Eksploracja jaskiń), Piotr Drożdż (Alpinizm) oraz Bogusław Kowalski (Alpinizm).

Nagrodzeni za rok 2015

Super Kolosem został uhonorowany kpt. Wojciech Jacobson. Nagroda została przyznana za całokształt osiągnięć żeglarskich, w szczególności zaś za udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz z kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.

kpt. Wojciech Jacobson (fot. kolosy)

kpt. Wojciech Jacobson (fot. kolosy)

Monika Witkowska podarowuje kpt. Wojciechowi Jacobsonowi kamień z Everestu (fot. Kolosy)

Monika Witkowska podarowuje kpt. Wojciechowi Jacobsonowi kamień z Everestu (fot. Kolosy)

W tym roku Kolos za Eksplorację jaskiń nie został przyznany, wyróżniono za to Członków Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację na tzw. Trzecim Dnie jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach. Jak dodała kapituła konkursu, wyróżnienie przyznano w uznaniu konsekwencji w zmaganiach z trudnym problemem, dzięki czemu odkryto około 600 m nowych korytarzy. Drugim wyróżnieniem nagrodzono wyprawę Centralnej Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, kierowaną przez Andrzeja Ciszewskiego, za wyeksplorowanie prawie 11 km korytarzy w jaskiniach chińskich prowincji Hubei i Chongqing

W kategorii Alpinizm Kolos powędrował w ręce Marcina Rutkowskiego, Wojciecha Ryczera i Rafała Zająca za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi „Hard Camping” w zachodnim Syczuanie.

Leszek Cichy, Bogusław Kowalski i Maciej Janczar (fot. Kolosy)

Leszek Cichy, Bogusław Kowalski i Maciej Janczar (fot. Kolosy)

Wojciech Ryczer (fot. Kolosy)

Wojciech Ryczer (fot. Kolosy)

Wyróżnienie otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie zimą nowej drogi „Katharsis” na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, a także Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik za eksplorację doliny Tagas w Karakorum.

Marcin Tomaszewski (fot. Kolosy(

Marcin Tomaszewski (fot. Kolosy(

Marcin Wernik i Maciej Janczar, czyli połowa składu Tagas Expedition (fot. Kolosy)

Marcin Wernik i Maciej Janczar, czyli połowa składu Tagas Expedition (fot. Kolosy)

W kategorii Żeglarstwo Kolosa otrzymał Piotr Kuźniar wraz z załogą jachtu „Selma Expeditions” za rejs na wody Antarktydy, połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus.

Wyróżnienie natomiast otrzymał Mariusz Koper i załoga jachtu „Katharsis II” za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy.

Strony: 1 | 2

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Źródło: outdoormagazyn.pl […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn