Przyznano Kolosy za rok 2015

przez Administrator | Opublikowano 14 marca 2016 17:49

W miniony weekend podczas 18. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, rozdano Kolosy za 2015 rok. Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku.

Kolosy odbywała się w dniach od 11 do 13 marca w Gdyni. Przez trzy intensywne dni miały miejsce liczne prelekcje i spotkania, podczas których ekstremalni podróżnicy opowiadali o swych wyprawach w najdalsze zakątki świata. Nie zabrakło mocnej reprezentacji czołowych polskich wspinaczy i alpinistów, którzy zostali docenieni przez konkursową kapitułę.

Liczna publiczność (fot. Kolosy)

Liczna publiczność (fot. Kolosy)

Kapituła i Rada Kolosów

Kapituła Kolosów to stałe gremium, którego członkowie co roku wybierają laureatów Super Kolosa, Nagrody im. Andrzeja Zawady, Nagrody Specjalnej, przede wszystkim zaś – od roku 2009 wspólnie z Radą Kolosów – nagród za podróżnicze dokonania roku we wszystkich. Obecnie w skład Kapituły wchodzi sześć osób: Piotr Chmieliński (ekstremalny kajakarz), Maciej Kuczyński (pisarz, publicysta, speleolog i odkrywca), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską), Krzysztof Wielicki (jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie), Leszek Cichy (wybitny himalaista) oraz Janusz Janowski (pomysłodawca Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosów).

Kapitule w swoich kategoriach doradza Rada Kolosów, w skład której obecnie się znajdują: Dariusz Bartoszewski (Eksploracja jaskiń), Maciej Swinarski (Wyczyn Roku), Henryk Wolski (Żeglarstwo), Piotr Opacian (Podróże), Lech Flaczyński (Wyczyn Roku), Marek Słodownik (Żeglarstwo), Monika Witkowska (Podróże), Radosław „Chopin” Siuda (Podróże), Rafał Kardaś (Eksploracja jaskiń), Marek Lorczyk (Eksploracja jaskiń), Piotr Drożdż (Alpinizm) oraz Bogusław Kowalski (Alpinizm).

Nagrodzeni za rok 2015

Super Kolosem został uhonorowany kpt. Wojciech Jacobson. Nagroda została przyznana za całokształt osiągnięć żeglarskich, w szczególności zaś za udział w pierwszym polskim pokonaniu arktycznego Przejścia Północno-Zachodniego, pierwsze polskie opłynięcie jachtem Ameryki Północnej, docieranie pod żaglami do miejsc rzadko odwiedzanych oraz z kilka dziesięcioleci bezinteresownej pomocy polskim żeglarzom i podróżnikom.

kpt. Wojciech Jacobson (fot. kolosy)

kpt. Wojciech Jacobson (fot. kolosy)

Monika Witkowska podarowuje kpt. Wojciechowi Jacobsonowi kamień z Everestu (fot. Kolosy)

Monika Witkowska podarowuje kpt. Wojciechowi Jacobsonowi kamień z Everestu (fot. Kolosy)

W tym roku Kolos za Eksplorację jaskiń nie został przyznany, wyróżniono za to Członków Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego za eksplorację na tzw. Trzecim Dnie jaskini Bańdzioch Kominiarski w Tatrach. Jak dodała kapituła konkursu, wyróżnienie przyznano w uznaniu konsekwencji w zmaganiach z trudnym problemem, dzięki czemu odkryto około 600 m nowych korytarzy. Drugim wyróżnieniem nagrodzono wyprawę Centralnej Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, kierowaną przez Andrzeja Ciszewskiego, za wyeksplorowanie prawie 11 km korytarzy w jaskiniach chińskich prowincji Hubei i Chongqing

W kategorii Alpinizm Kolos powędrował w ręce Marcina Rutkowskiego, Wojciecha Ryczera i Rafała Zająca za wytyczenie w stylu alpejskim trudnej drogi „Hard Camping” w zachodnim Syczuanie.

Leszek Cichy, Bogusław Kowalski i Maciej Janczar (fot. Kolosy)

Leszek Cichy, Bogusław Kowalski i Maciej Janczar (fot. Kolosy)

Wojciech Ryczer (fot. Kolosy)

Wojciech Ryczer (fot. Kolosy)

Wyróżnienie otrzymali Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz za wytyczenie zimą nowej drogi „Katharsis” na północnej ścianie Trollveggen w Norwegii, a także Maciej Bedrejczuk, Maciej Janczar, Tomasz Klimczak i Marcin Wernik za eksplorację doliny Tagas w Karakorum.

Marcin Tomaszewski (fot. Kolosy(

Marcin Tomaszewski (fot. Kolosy(

Marcin Wernik i Maciej Janczar, czyli połowa składu Tagas Expedition (fot. Kolosy)

Marcin Wernik i Maciej Janczar, czyli połowa składu Tagas Expedition (fot. Kolosy)

W kategorii Żeglarstwo Kolosa otrzymał Piotr Kuźniar wraz z załogą jachtu „Selma Expeditions” za rejs na wody Antarktydy, połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus.

Wyróżnienie natomiast otrzymał Mariusz Koper i załoga jachtu „Katharsis II” za perfekcyjne przygotowanie i realizację towarzyskiego rejsu po wodach Antarktydy.

W kategorii Podróże, podobnie jak w kategorii Eksploracja jaskiń, Kolos nie został nikomu wręczony. Wyróżnienie powędrowało w ręce Kamili Kielar za niesamowitą, rowerowo-narciarską zimową eksplorację północnych terytoriów Kanady i USA. Kamila otrzymała również Nagrodę Publiczności i za Najlepszą Prezentację. 

Kamila Kielar (fot. Kolosy)

Kamila Kielar (fot. Kolosy)

Wyróżnienie w kategorii Podróże otrzymał także Tomasz Owsiany za odważną, opartą na znajomości lokalnego języka, próbę poznania sekretów codziennego życia mieszkańców archipelagu Filipin. Kolejnymi wyróżnionymi zostali Witold Palak i Dorota Wójcikowska za niestrudzoną kontynuację eksploracji subkontynentu indyjskiego, która doprowadziła ich do poznania północno-wschodnich rubieży Indii.

Kolosa za Wyczyn Roku otrzymali Dawid Andres i Hubert Kisiński za wyprawę rowerami po Amazonce. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan za przejście Wielkiego Szlaku Himalajskiego oraz Marcin Gienieczko za trawers Ameryki Południowej od Pacyfiku do Atlantyku.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski (fot. Kolosy)

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski (fot. Kolosy)

Nagrodę im. Andrzeja Zawady otrzymali natomiast Michał Woroch i Maciej Kamiński. Została przyznana na wyprawę Wheelchairtrip_South America 2016, czyli podróż z Ziemi Ognistej aż do Kanału Panamskiego.

Od lewej: Michał Woroch, Maciej Kamiński, Anna Milewska i Wojciech Szczurek, czyli moment przyznania tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady (fot. Kolosy)

Od lewej: Michał Woroch, Maciej Kamiński, Anna Milewska i Wojciech Szczurek, czyli moment przyznania tegorocznej Nagrody im. Andrzeja Zawady (fot. Kolosy)

Nagroda Dziennikarzy powędrowała do Tomasza Owsianego za 8-miesięczną podróż przez Filipiny i udowodnienie, że o wartości wyprawy nie musi decydować wyczyn, ale może również niesamowita chęć poznania i zrozumienia kawałka świata oraz przekazania tego zrozumienia innym.

Władysław Labuda otrzymał nagrodę za Najlepszą Prezentację Fotoplastykonu w PPNT, zaś Cezary Wyszyński za zdjęcie „Kto tam” za Najlepsze Zdjęcie Wystawy Fotoglob.

Laureaci i wyróżnieni podczas Kolosów za rok 2015 (fot. Kolosy)

Laureaci i wyróżnieni podczas Kolosów za rok 2015 (fot. Kolosy)

  źródło: Kolosy

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn