Pustelnik i Hercog ruszają na najwyższy szczyt Spitsbergenu – Newtontoppen

przez Michał Gurgul | Opublikowano 05 sierpnia 2019 9:30

Dwóch nietuzinkowych Polaków – alpinista Piotr Pustelnik i ultrarunner Piotr Hercog – połączyło siły, by przeżyć wyjątkową arktyczną przygodę na Spitsbergenie. Celem ich wyprawy jest najwyższy szczyt wyspy – Newtontoppen.

Piotr Hercog i Piotr Pustelnik przed wejściem na lód (fot. FB Piotr Hercog)

Nunatak*

Celem wyprawy Piotra Pustelnika i Piotra Hercoga jest Góra Newtona (norw. Newtontoppen). Szczyt znajduje się w północno-wschodniej części wyspy Spitsbergen i jest najwyższym punktem zarówno tej jak i wszystkich pozostałych wysp należących do terytorium norweskiej prowincji Svalbard.

Newtontoppen – 1713 m (fot. Gérard Bodineau)

Newtontoppen (1713 m) został zdobyty po raz pierwszy przez H. G. Backlunda, uczestnika wyprawy rosyjskiej z 1900 roku. Backlund stanął na szczycie 4 sierpnia. Szczyt został nazwany na cześć angielskiego matematyka i fizyka, Sir Isaaca Newtona. W podobnym czasie wiele pobliskich miejsc ochrzczono imionami słynnych naukowców.

* szczyt wznoszący się ponad powierzchnią lądolodu, z każdej strony otoczony pokrywą lodową. 

Wyprawa Pustelnika i Hercoga

Panowie podczas aklimatyzacyjnej przejażdżki na rowerach (fot. Piotr Hercog – Salomon Suunto Team)

Wejście na Newtontoppen oczywiście nie przedstawia trudności technicznych. Wyzwaniem dla zespołu Pustelnik-Hercog będzie sam marsz na nartach przez lądolód. Mróz dochodzący do -30 st. Celsjusza, monotonia i brak kontaktu ze światem. Wędrówka według planu ma zająć 12 dni, podczas których każdy z uczestników wyprawy ciągnąć będzie za sobą sanie ważące 60 kg.

Longyearbyen – stolica Svalbardu i punkt startowy wyprawy (fot. Piotr Hercog – Salomon Suunto Team)

Piotr Pustelnik podczas pakowania sań (fot. Piotr Hercog – Salomon Suunto Team)

Piotr Pustelnik i Piotr Hercog na lód zeszli 3 sierpnia. Ich powrotu oraz relacji z wyprawy możemy spodziewać się w drugiej połowie miesiąca.

Michał Gurgul
źródło: data.npolar.no

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn