Śladami Ötziego – trekking w Południowym Tyrolu

przez Michał Gurgul | Opublikowano 18 lipca 2019 11:54

Po raz kolejny odwiedzamy Południowy Tyrol, słoneczny region alpejski położony w północnych Włoszech. I tym razem wybierzemy się na trekking w góry, jednak obrany przez nas szlak poprowadzi nie tylko wgłąb malowniczych dolin i gór, ale również śladami Ötziego – człowieka z lodu, żyjącego 5000 lat temu.

***

Człowiek z epoki miedzi

Ötzi z pewnością nie przypuszczał, że 5000 lat po swojej śmierci stanie się sławą na skalę świata. Jednak tak się stało, gdy w 1991 r. pod warstwą lodu i śniegu odnaleziono jego zmumifikowane ciało. Dzisiaj można go uznać za najlepiej przebadanego człowieka w historii, jego odkrycie, doskonały stan w jakim zachowało się jago ciało oraz wiele przedmiotów osobistych, stanowią olbrzymie źródło wiedzy na temat ludzi żyjących w epoce miedzi (przełom epoki kamiennej i epoki brązu).

Ötzi – rekonstrukcja w Muzeum Archeologicznym w Bolzano (fot. South Tyrolean Museum of Archeology)

Więcej na temat Ötziego dowiecie się w Muzeum Archeologicznym w Bolzano/Bozen.

W góry śladami Ötziego

Świat zmienił się diametralnie od czasów Ötziego. 5000 lat to jednak zaledwie mgnienie oka dla Alp Ötztalskich, którym “człowiek z lodu” zawdzięcza swoje imię. I choć nasze motywy są zupełnie odmienne, trakcie wędrówki będziemy mieli okazję podziwiać te same panoramy górskie, które oglądał podczas swojej przeprawy Ötzi.

Wyruszając z parkingu przy zbiorniku wodnym Vernagt Stausee/Lago di Vernago w wiosce Vernago/Vernagt (ok. 1700 m) początkowo kierujemy się na północny-zachód wygodną dróżką asfaltową.

Tu startuje szlak do miejsca odnalezienia Ötziego (fot. google.pl/maps)

Po niedługim czasie dotrzemy do zabytkowego góralskiego gospodarstwa Tisenhof (1814 m). Po zakończeniu wycieczki warto się tutaj posilić, teraz jednak kontynuujemy wędrówkę na północ, zdobywając stopniowo kolejne metry wysokości. Podczas całej wycieczki trzymamy się szlaku A2.

W ten sposób docieramy do doliny Tisental. Znajduje się tutaj stanowisko archeologiczne „Schneck”. Warto je odwiedzić w drodze powrotnej, jeśli wystarczy nam czasu.

Przebieg wędrówki zaznaczony na mapie (po kliknięciu nastąpi przekierowanie do interaktywnej mapy na stronie suedtirol.info)

Od wysokości ok. 2700 m teren staje się coraz bardziej stromy, a szlak wije się. To męczący odcinek, jednak już wkrótce dotrzemy do miejsca świetnie nadającego się na chwilę przerwy – schroniska Similaunhütte (3019 m).

Similaunhütte – 3019 m (fot. IDM Südtirol)

Rozpościera się stąd piękna panorama z wybitnym szczytem Similaun (3599 m – niektóre źródła podają kilka metrów więcej) na czele. Similaun położony jest w głównej grani Alp Ötztalskich, którą przebiega granica pomiędzy Włochami a Austrią. Ze szczytu schodzą dwa lodowce, Niederjochferner i Marzellferner. Wejście na ten szczyt nie przedstawia większych trudności technicznych, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Alternatywna trasa: Jeśli nie zależy nam na odwiedzeniu miejsca, w którym odnaleziono Ötziego, możemy od schroniska Similaunhütte udać się szlakiem (nr 2) wiodącym granią na południowy-wschód. W ten sposób, zdobywając po drodze Kleiner Similaun (3363 m) wejdziemy na wierzchołek Similaun. Jest to propozycja dla wytrawnych turystów wysokogórskich / alpinistów. Połączenie obu celów w ciągu jednego dnia wydaje się niemożliwe. Niezależnie od pory roku należy mieć ze sobą raki i czekan. Trasa jest dłuższa, bardziej wymagająca, prowadzi częściowo przez lodowiec (ok. 9 godz., 17 km, 1900 m wzniesienia).

Widok na Similaun (fot. South Tyrolean Museum of Archeology / Marco Samadelli)

Aby kontynuować pierwotną trasę, po przerwie w schronisku ruszamy na północny-zachód. Szlak wije się łagodną, ale częściowo skalistą i zabezpieczoną granią. Po ok. 1 godzinie docieramy na Tisenjoch, gdzie miejsce odnalezienia Ötziego zaznaczone zostało smukłą kamienną wieżyczką (3210 m).

Tisenjoch, miejsce w którym zginął Ötzi (fot. South Tyrolean Museum of Archeology /Oskar Verant)

Z tego miejsca wracamy po własnych śladach.

Całość wędrówki zajmuje ok. 8 godzin. Pokonujemy odległość ok. 15 km i różnicę wysokości wynoszącą 1600 m.

Profil trasy (fot. suedtirol.info)

***

Górska wyprawa śladami Ötziego jest ciekawym połączeniem aktywności na świeżym powietrzu i lekcji historii. Wycieczkę możemy polecić rodzinom z dziećmi, jednak tymi nieco większymi. Należy pamiętać, że szlak jest dość trudny, długi i momentami wymagający. Niemniej wędrówka, odwiedziny w wiosce z epoki miedzi, czy w Muzeum Archeologicznym pobudzają wyobraźnię i pozwalają poznać świat sprzed 5000 lat.

Mumia Ötziego eksponowana w Muzeum Archeologicznym w Bolzano / Bozen (fot. South Tyrolean Museum of Archeology)

Przydatne informacje online:

Michał Gurgul

***

Nasze pozostałe artykuły z serii odkrywania Południowego Tyrolu:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn