Trasy rowerowe w Południowym Tyrolu

przez Michał Gurgul | Opublikowano 28 maja 2019 13:56

Dobra pogoda jest jednym z kluczowych czynników wpływających na udany urlop. Jednak planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem, nie możemy w pełni ufać prognozom pogody. Tym bardziej jeśli wybieramy się w góry, gdzie zazwyczaj pogoda jest bardziej kapryśna. Czy jednak dotyczy to w równym stopniu wszystkich gór? Południowy Tyrol szczyci się statystyką, która mówi że jest tutaj 300 słonecznych dni w roku. Już ten argument sauté świadczy o atrakcyjności regionu. To jednak dopiero początek. W niniejszym artykule przedstawiamy pozostałe atuty Południowego Tyrolu jako kierunku dla rowerzystów.

Zjazd trasą Herrnsteig Freeride Trail (fot. IDM Südtirol / Harald Wisthaler)

Do walorów tego najbardziej północnego rejonu Włoch oprócz wspomnianej we wstępie dobrej pogody (klimat określany jest jako alpejsko-śródziemnomorski), w pierwszej kolejności wspomnieć należy o Dolomitach. Część tego górskiego obszaru w 2009 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trudno się dziwić. Oprócz pięknych krajobrazów region ten oferuje niemal nieskończone możliwości realizacji najróżniejszych outdoorowych pasji poczynając od narciarstwa, przez wspinaczkę (lato / zima), via ferraty, paralotniarstwo, skoki B.A.S.E., trekkingi, sporty wodne (na tutejszych jeziorach), na dyscyplinach rowerowych kończąc.

Górskie obszary, specyficzny mikroklimat i trwające wieki częściowe przynajmniej odosobnienie trudno dostępnych dolin, ukształtowały dzisiejszą kulturę i tradycje Południowych Tyrolczyków. Spotkamy się tutaj z ciepłym przyjęciem, a nasze zmysły, oprócz pięknych panoram, pobudzać będzie doskonała kuchnia i trunki – w szczególności wina.

Rowery górskie i downhill

Na rowerzystów górskich czekają w Południowym Tyrolu ponad 2000 km tras. Dolomity oferują niespotykaną kombinację pięknych widoków i emocjonujących zjazdów po świetnie przygotowanych trasach. Dzięki powstałej dla narciarzy infrastrukturze wyciągów, większość rowerowych tras zjazdowych jest łatwo dostępna – wagoniki i krzesełka latem są przystosowywane do transportu rowerów. Gardena, Campolongo, Pordoi i Sella to cztery główne masywy, w które dostaniemy się wraz z rowerem bez najmniejszych problemów. Rowerzyści na każdym poziomie zaawansowania znajdą tutaj odpowiednie trasy prowadzące w terenie alpejskim lub zacienionych lasach porastających doliny.

Południowy Tyrol jest doskonale przygotowany na przyjęcie rowerowych turystów. Oprócz wyciągów życie ułatwią nam tutaj busiki transportujące rowery, parkingi rowerowe, szkoły i wypożyczalnie. Istnieje tu również wiele możliwości wykupienia rowerowych wycieczek z przewodnikiem, dzięki którym poznać można mniej znane zakątki Dolomitów. Wycieczki dostosowane są do różnego poziomu umiejętności. W ciągu lata w Południowym Tyrolu odbywa się również wiele imprez rowerowych, z których najważniejszą jest festiwal i zawody HERO Südtirol Dolomites.

Przykładowe trasy rowerowe w Południowym Tyrolu

Spośród licznych szlaków rowerowych dostępnych w Południowym Tyrolu trudno jest wybrać tyko kilka. Niech niżej zestawione przykłady wycieczek stanowią więc tylko przedsmak wrażeń jakie oferują te wyjątkowe góry.

Sellaronda MTB Tour

Szczegółowa mapa trasy Sellaronda MTB w obu kierunkach (po kliknięciu mapa w pdf)

Jedna z najbardziej spektakularnych tur rowerowych w Dolomitach. Trasa licząca ponad 50 km okala masyw Sella, oferując piękne widoki i niezapomniane przygody. Szlak wspina się na cztery główne przełęcze: Passo Gardena / Grödnerjoch, Passo Sella / Sellajoch, Campolongo Pass, oraz Passo Pordoi / Pordoijoch. Przejazd możemy rozpocząć z kilku miejsc – do trasy dotrzemy łatwo z dolin: Val Gardena / Grödner Tal, Alta Badia, Arabba oraz Val di Fassa. Po dotarciu do szlaku możemy udać się w prawo lub w lewo. Pętla pokonywana zgodnie z ruchem wskazówek zegara używa wielu wyciągów, dzięki czemu oszczędzamy nieco siły na podjazdach, a cieszymy się długimi zjazdami. Jadąc w przeciwnym kierunku będziemy musieli pokonać łącznie ponad 1000 m podjazdów, a zjazdy będą krótsze, ale też szybsze.

Rowerowa wycieczka wokół imponującego masywu Sella (fot. IDM Südtirol / Daniel Geiger)

Należy pamiętać, że trasę tę możemy przebyć tylko w towarzystwie przewodnika. Bilet na wyciągi nie zostanie nam sprzedamy jeśli zjawimy się przy stacji kolejki bez niego.

Trasę można pokonać również rowerem elektrycznym – po drodze napotkamy aż 20 punktów do ładowania baterii.

 • Trudność: średnia
 • Dystans: 58 km / 53 km (zgodnie z ruchem wskazówek zegara / przeciwnie)
 • Czas: b.d.
 • Podjazdy: 330 m (rower), 4000 m (rower +wyciąg) 1020 m (rower), 3370 m (rower + wyciąg)
 • Zjazdy: b.d.

Dokładny opis obu wariantów trasy znajduje się na stronie:

The Latemar Circuit in Val d’Ega/Eggental

Wycieczka z pewnością godna polecenia, jeden z rowerowych “przebojów” Dolomitów, choć raczej dla początkujących. Trasa rozpoczyna się w Nova Levante / Welschnofen wyjazdem kolejką do Frommer Alm. Stąd jedziemy częściowo drogą asfaltową a częściowo szlakiem na przełęcz Passo Carezza. Dalej podążamy za ciekawym szlakiem do miejscowości Moena i Predazzo w dolinie Val di Fassa. Ze wszystkich stron otaczają nas wielkie ściany Dolomitów – Latemar. Kolejnego podjazdu zaoszczędzimy sobie korzystając z gondoli Predazzo-Gardonè.

Trasa Latemar Circuit w Val d’Ega/Eggental (fot. Eggental Tourismus / Collin Steward)

Dobrym miejscem na odpoczynek jest Baita Gardonè, skąd dalej wyruszamy w górę, za pomocą wyciągu krzesełkowego na Passo Feudo (2200 m). Podążając za szlakiem docieramy do Ganischgeralm, Zischgalm, a później na przełęcz Passo di Pampeago. Tu szlak odbija. Przez Epircher Laner Alm zjeżdżamy do Obereggen i dalej, do punktu startowego w Nova Levante.

Herrnsteig Freeride Trail

Orientacyjny przebieg Herrnsteig Freeride Trail (po kliknięciu przekierowanie do mapy interaktywnej)

Niesamowicie długi, wymagający i kręty zjazd. Herrnsteig Freeride Trail to trasa legendarna wśród freeriderów i downhillowców. Całość jest świetnie przygotowana a optymalnie wyprofilowane zakręty o wysokich bandach pozwalają cieszyć się zdającą się nie mieć końca jazdą i dużą prędkością. Jest to jeden z najdłuższych traili rowerowych w Alpach i dzięki niemu rejon Kronplatz / Plan deCorones w Val Pusteria / Pustertal zyskał sławę i dobrą reputację wśród rowerzystów z całej Europy. Punkt startowy znajduje się nieopodal szczytu Kronplatz (2262 m), na który docieramy w 20 min kolejką z Riscone /Reischach. Trasę możemy powtarzać wielokrotnie, a liczne odnogi i rozwidlenia odbijające od głównego szlaku sprawiają, że jazda nie znudzi się nam prędko.

 • Trudność: trudna
 • Dystans: 7,4 km
 • Czas: 0:29
 • Podjazdy: 0 m
 • Zjazdy: 1340 m

Zjazd trasą Herrnsteig Freeride Trail (fot. IDM Südtirol / Harald Wisthaler)

Serwis transportowy w rejonie Kronplatz oraz Alta Pusteria przystosowany jest do oczekiwań rowerzystów szukających bardziej przyjemności zjazdowych niż atletycznych wyzwań. Specjalne taksówki dowożą rowerzystów do punktu startu, a wszystkie trasy są świetnie oznaczone.

Trasa widokowa Alpe di Siusi/Seiser Alm

Orientacyjny przebieg rowerowej trasy widokowej Alpe di Siusi/Seiser Alm (po kliknięciu przekierowanie do mapy interaktywnej)

Jest to propozycja łatwej trasy, odpowiedniej dla początkujących, a nawet osób które po raz pierwszy wybierają się na tego typu rowerową wycieczkę. Równocześnie pętla ta na całej długości pozwala cieszyć się pięknymi widokami. Sporo energii oszczędzamy za sprawą kolejki Ortisei – Alpe di Siusi. To pierwszy etap wycieczki. Wagonikiem wyjeżdżamy niemal 800 m w górę, na wysokość ok. 2000 m. Stąd trasa na przemian delikatnie wznosi się i opada. Nawierzchnię w dużej mierze stanowią dobrej jakości drogi o niewielkim ruchu oraz ścieżki żwirowe. Po drodze napotkamy również kilka sekcji trailowych, jednak również one nie powinny nastręczyć trudności nawet najbardziej początkującym. By dopełnić czystej, nie wymagającej dużego wysiłku przyjemności, warto zatrzymać się na chwilę w jednym z mijanych schronisk czy gospód, takich jak np. Baita Rauch.

 • Trudność: łatwa
 • Dystans: 36,1 km
 • Czas: 4:49
 • Podjazdy: 1426 m ( z tego 800 m kolejką)
 • Zjazdy: 1426 m

Wycieczka rowerowa w rejonie Alpe di Siusi / Seiser Alm (fot. IDM Südtirol / Daniel Geiger)

Więcej propozycji tras i opisów szlaków rowerowych znajdziecie na stronie:

Hotele rowerowe w Południowym Tyrolu

Aby ułatwić życie rowerzystom odwiedzającym Południowy Tyrol powstało tu stowarzyszenie o nazwie Bikehotels Südtirol. Menadżerowie zrzeszonych hoteli rozumieją potrzeby rowerzystów i dokładają wszelkich starań, aby ich pobyt był przyjemny i beztroski. Oprócz wysokiej jakości obsługi w hotelach tych otrzymamy informacje i wskazówki na temat okolicznych szlaków, a także wszelką pomoc związaną z serwisem i sprzętem rowerowym. 36 członków towarzystwa musi spełniać rygorystyczne wymogi. Znajdziemy wśród nich zarówno hotele czterogwiazdkowe jak i bardziej przystępne dla rowerzystów o ograniczonym budżecie pensjonaty B&B.

Więcej informacji na temat hoteli przyjaznych rowerzystom znajdziecie na stronie:

Jak dojechać

Samochodem:
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 15, a z Krakowa – 11 godzin.

Samolotem:
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem:
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.

Więcej informacji o Południowym Tyrolu znajdziecie na www.suedtirol.info/lato.

Artykuł sponsorowany – Południowy Tyrol

***

O walorach turystycznych Południowego Tyrolu oraz możliwościach aktywnego wypoczynku w tym włoskim rejonie pisaliśmy również we wcześniejszych artykułach:

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn