Wędrówki górskie i wycieczki rowerowe w Południowym Tyrolu

przez Piotr Turkot | Opublikowano 04 kwietnia 2019 11:11

Południowy Tyrol – ulokowany pośród szczytów Dolomitów, szerokich dolin i winnic – oferuje oszałamiający krajobraz pełen atrakcyjnych możliwości. Bez względu na to czy wędrujemy akurat przez Dolomity, jeździmy na rowerze po paśmie Ortler czy zwiedzamy winnice – zawsze jest to czas dobrze spędzony. Zanurzenie się w jeziorze Kalterer See – najcieplejszym jeziorze alpejskim – jest bardzo kuszące po dniu wypełnionym aktywnościami. Można też wypocząć nad brzegiem jednego z krystalicznych stawów górskich lub naładować swoje duchowe akumulatory podczas spaceru wśród pięknej natury. Przyjemne wspomnienia łagodnych letnich wieczorów z kieliszkiem doskonałego południowotyrolskiego wina w dłoni będą do nas powracać przez wiele lat.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu

Południowy Tyrol to jeden z najlepszych regionów na świecie do uprawiania turystyki górskiej – można tu odnaleźć ponad 13 000 km oznaczonych szlaków górskich. Szlaki wiodą przez winnice i sady, mijają wyniosłe zamki i czarujące jeziora – od kwitnących łąk doliny Val Venosta/Vinschgau, aż po najwyższe szczyty Dolomitów. Te piękne szlaki poprowadzą nas przez każdy rodzaj krajobrazu europejskiego, bez potrzeby opuszczania jednego regionu. Co więcej, dzięki dużemu zróżnicowaniu szlaków, samemu można decydować co chce się zobaczyć. Ambitni turyści górscy mogą spędzić całe tygodnie wspinając się na najwyższe szczyty, jednak można również znaleźć szeroką ofertę tras dla osób preferujących bardziej rekreacyjne wycieczki. Bez względu na to czy jesteś zaawansowanym turystą górskim, czy zrelaksowanym spacerowiczem, Południowy Tyrol oferuje idealny szlak dla ciebie.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Majestatyczne Dolomity znajdują się na Liście Dziedzictwa Światowego UNESCO, oferując piękne panoramy zarówno dla osób preferujących jednodniowe wypady, jak i wielodniowe wędrówki po szczytach gór. Piękne granie alpejskie są połączone zróżnicowanymi szlakami, które w większości nie oferują dużych wyzwań wysokościowych, dzięki czemu turyści w każdym wieku i na dowolnym poziomie umiejętności mogą rozkoszować się zapierającymi dech w piersiach widokami, a po drodze zawsze mogą przystanąć w jednym z wielu tradycyjnych schronisk by skosztować autentycznej kuchni południowotyrolskiej. Osoby poszukujące bardziej ekstremalnych sprawdzianów mogą skorzystać z jednego z licznych długodystansowych szlaków lub wyruszyć na via ferraty – “żelazne drogi”, które były wykorzystywane w czasach I wojny światowej przez żołnierzy by trawersować góry.

Wędrówki, wspinaczki i via ferraty w Połduniowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Z dala od gór piękne łąki i rozległe doliny w okolicach Merano/Meran i Bolzano/Bozen oferują idealną scenerię na spacery. Niezależnie od tego czy interesuje nas kultura czy natura, czy też ich mieszanka, warto ruszyć przemyślnie zaplanowanymi ścieżkami prowadzącymi wzdłuż starych kanałów irygacyjnych, przejść się po kasztanowych sadach lub wędrować po starożytnych drogach rzymskich mijając po drodze wioski, zamki i klasztory. Jako bonus przy każdym szlaku znajdziemy miejsca, w których warto przystanąć i spróbować przepysznego jedzenia i wyśmienitych win, z których słynie ten region.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Julian Love)

Bez względu na to który szlak wybierzemy, warto wzbogacić swoje alpejskie doznania zatrzymując się w jednym z wielu hoteli Vitalpina Hotels Südtirol (www.vitalpina.info) oraz posilając się w górskich schroniskach Dolomitów. W sieci Vitalpina Hotels Südtirol zasmakujemy stylu życia typowego dla mieszkańców Alp. Właściciele tych hoteli są zazwyczaj przewodnikami górskimi lub wspinaczami, a czasem także: zielarzami, trenerami fitnessu, przewodnikami rowerowymi, fotografami lub mistrzami kuchni. Wszyscy bez wyjątku postrzegają przyrodę górską jako cenny zasób i zrobią wszystko co w ich mocy by ułatwić gościom rozkoszowanie się południowotyrolską przygodą.

Wędrówki górskie w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol / Andreas Mierswa)

Na czele listy polecanych do odwiedzenia miejsc bez wątpienia znajdą się okoliczne schroniska, gospodarstwa rolnicze i gościnne chaty, które oferują tradycyjną kuchnię lokalną i szeroki wybór win. Inicjatywa South Tyrol’s Real Quality in the Mountains gwarantuje, że wszystkie te miejsca zostały dokładnie sprawdzone pod względem nienagannej jakości – potrawy i napoje, których można tu skosztować powinny sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających smakoszy.

Rowerowe wycieczki w Południowym Tyrolu

Pędź w dół z górskich przełęczy, suń przez piękne doliny lub wykręcaj rekordy życiowe po trasach sławnych wyścigów kolarskich – w Południowym Tyrolu amatorzy wszelkich odmian kolarstwa znajdą odpowiednie dla siebie trasy. Setki kilometrów szlaków rowerowych w tym regionie oraz gęsta sieć pociągów i wyciągów rowerowych sprawia, że wycieczki rowerowe są łatwo dostępne nawet dla mniej doświadczonych riderów. Bogactwo oferty rowerowej regionu – od przyjemnych przejażdżek, aż po wymagające trasy dla zaawansowanych – czyni Południowy Tyrol doskonałym letnim kierunkiem dla rowerzystów.

Wycieczki rowerowe w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol/Andreas Mierswa)

Tysiące szlaków rowerowych zachęca do odwiedzenia Południowego Tyrolu. Północne Włochy oferują dla rowerzystów wszystko o czym mogą tylko zamarzyć. Dolomity i dolina Val Venosta/Vinschgau są szczególnie dobre dla kolarstwa górskiego, gdyż można w nich odnaleźć gęstą sieć dobrze oznakowanych szlaków rowerowych. Szlaki w dolinach charakteryzują się mniejszymi przewyższeniami, dlatego doskonale nadają się na bardziej zrelaksowane wycieczki dla rodzin z dziećmi. Bardziej ekstremalni rowerzyści mogą spróbować swoich sił na Sellaronda. Ta pętla, popularna zimą wśród narciarzy, latem może być pokonana na rowerze.

Wycieczki rowerowe w Południowym Tyrolu (fot. IDM Südtirol/Andreas Mierswa)

Mnóstwo zakrętów, zapierające dech w piersiach panoramy, dzika natura, przełęcze o wysokości ponad 2000 m – wszystko to sprawia, że również kolarstwo szosowe w Południowym Tyrolu jest wyjątkowym doznaniem. Oprócz ambitnych wspinaczek na wysokie przełęcze alpejskie, można także skorzystać z bardziej rekreacyjnych szlaków po asfaltowych ścieżkach rowerowych biegnących dnami dolin.

Aby ułatwić sobie rowerowe życie warto zatrzymać się w jednym z 36 ośrodków Bike Hotel (www.bikehotels.it) rozlokowanych we wszystkich częściach Południowego Tyrolu. Te hotele współpracują ze sobą i oferują entuzjastom kolarstwa komfortowy pobyt. Obsługa hoteli może również pomóc w doborze odpowiedniej trasy, polecić przewodnika, a nawet zapewnić transport bagażu do kolejnego punktu na obranej trasie.

Kuchnia i wino w Południowym Tyrolu

Alpejski urok i śródziemnomorska atmosfera – to ciekawe zderzenie dwóch kultur, wszechobecne w Południowym Tyrolu, jest szczególnie widoczne w regionalnej kuchni. Śródziemnomorska joie de vivre jest szczególnie widoczna w towarzyskim charakterze przystawek – pysznych anitipasti oraz aromatycznej kawie, a tradycyjnie alpejskie dania główne – pierogi, strudle czy kluski – rozgrzeją serce i żołądek po aktywnie spędzonym w górach dniu.

Kuchnia i wino w Południowym Tyrolu (IDM Südtirol / Alex Filz)

Zmienność dodaje życiu smaku – nic więc dziwnego, że południowotyrolska kuchnia oparta jest na różnorodności. Mocno widoczne są w niej wpływy włoskie, tyrolskie i ladyńskie, dzięki czemu powstała wyjątkowa oferta dla smakoszy, doceniona przez aż 25 gwiazdek Michelina przyznanych 19 lokalnym restauracjom. Tak pyszne smakołyki można odkryć tylko w nagradzanych restauracjach Południowego Tyrolu – od eleganckich lokali haute cuisine, aż do prostych barów rolniczych – dla każdego podniebienia znajdzie się coś apetycznego. Schroniska alpejskie i przydrożne gospody oferują autentyczną kuchnię lokalną oraz najlepsze regionalne wina – a wszystko podawane w tradycyjnej atmosferze południowotyrolskiej gościnności.

Jak dojechać

Samochodem:
Dojazd trasą Brennerpass lub „drogą brennerską” (Brennerstraße). Podróż z Warszawy zajmie 15, a z Krakowa – 11 godzin.

Samolotem:
Lotniska położone najbliżej Południowego Tyrolu są w Innsbrucku lub w Weronie. Inne znajdują się w Monachium, Wenecji, Treviso, Bergamo i Mediolanie.

Pociągiem:
Do wyboru mamy dwie trasy: Monachium – Innsbruck – Brennero/Brenner – Bolzano/Bozen oraz Wiedeń – Salzburg – Innsbruck – Brennero – Bolzano.

Więcej informacji o Południowym Tyrolu znajdziecie na www.suedtirol.info/lato

Artykuł sponsorowany – Południowy Tyrol

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn