K2 zimą: wyprawa rosyjska, hiszpańska i plany polskich himalaistów

przez Michał Gurgul | Opublikowano 29 listopada 2018 17:40

Ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik jest bez wątpienia celem atrakcyjnym nie tylko dla polskich himalaistów. Już w styczniu na K2 wyruszy baskijski alpinista, Alex Txikon. Na górze tej zimy działać będą równolegle himalaiści z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. Znamy również plany Polaków.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

K2 – zimowa wyprawa hiszpańska

Do tej pory nie mieliśmy pewności co do planów świetnego himalaisty, pierwszego zdobywcy Nanga Parbat zimą (towarzyszyli mu Simone Moro i Muhammad Ali), Alexa Txikona. Bask poprzednie dwa sezony zimowe próbował zdobyć Mount Everest. Z wcześniejszych informacji wynikało, że Everest będzie jego celem również w tym sezonie, ale jednocześnie wiedzieliśmy, że Txikon posiada także pozwolenie na K2. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Bilbao himalaista ogłosił jednoznacznie, że będzie atakował K2.

Partnerem wspinaczkowym Alexa podczas wyprawy będzie pochodzący z hiszpańskiej Galicji Felix Criado. Alpinistom będzie towarzyszyło 8 Szerpów.

Alex Txikon podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Bilbao (fot. marca.com)

Niewykluczone, że Hiszpanie będą wspinać się inną drogą niż Żebro Abruzzi. Txikon na razie jednak nie zdradził dokładnych planów:

Mam pewien zamysł, ale na razie nie jesteśmy jeszcze w 100% zdecydowani.

Alex Txikon dotrze do bazy pod K2 w połowie stycznia, kilka dni po alpinistach z krajów byłego ZSRR.

K2 – zimowa wyprawa rosyjsko-kazachsko-kirgiska

Tej zimy na K2 będzie działała również wyprawa świetnie przygotowanych i doświadczonych himalaistów z Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu pod kierownictwem zdobywcy Korony Himalajów, Vassilia Pivtsova. Próba odbędzie się na drodze klasycznej, biegnącej Żebrem Abruzzi.

Vassily Pivtsov (fot. mountain.ru)

K2 – polskie plany na zimę 2019/20120

Piotr Tomala, Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego potwierdza, że zdobycie K2 zimą to główny cel programu PHZ – jednak dopiero w sezonie 2019/2020. Będzie to czwarta polska próba zdobycia ośmiotysięcznika zimą, a wyprawa wyruszy 22 grudnia. Generalny plan, sporządzony w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, zakłada wyprawy przygotowawcze:

  • na Pik Lenina (7134 m),
  • na K2 (8611 m) – latem,
  • na Broad Peak (8051 m) – latem,
  • oraz obóz szkoleniowy w Tatrach Słowackich lub Alpach zimą.

Piotr Tomala (fot. PHZ)

Polski Himalaizm Zimowy stara się aktualnie pozyskać środki na sfinansowanie wypraw z ministerstwa oraz od sponsorów. Ostatnia zimowa wyprawa Polaków na K2 oraz akcja ratunkowa na Nanga Parbat przyniosły olbrzymi rozgłos, co może okazać się pomocne podczas negocjacji – potwierdza to Prezes Tomala:

Rozgłos tego, co działo się na dwóch górach, zdecydowanie pomaga w rozmowach. Większość potencjalnych sponsorów słyszała o tym, a niektóre osoby śledziły nawet wydarzenia na bieżąco.

Polacy planuję zmiany w strategii zimowej wyprawy. Przede wszystkim ma się ona rozpocząć wcześniej. Koniec grudnia i początek stycznia to okres względnie sprzyjających warunków, szansa na większą ilość okien pogodowych – co do tego zgodni są chyba wszyscy himalaiści. Nauczeni doświadczeniami minionej zimy, zamierzają też od początku wspinać się klasyczną drogę biegnącą Żebrem Abruzzi. Ostateczny skład wyprawy poznamy dopiero na przełomie września i października 2019, jednak Piotr Tomala wyraził nadzieję, że wśród uczestników wyprawy pojawi się Adam Bielecki, a zespół zostanie wzbogacony o nowych członków, alpinistów młodego pokolenia, w których wyłonieniu mają pomóc wyprawy przygotowawcze.

Adam Bielecki na Gasherbrumie II (fot. A. Bielecki)

Piotr Tomala w rozmowie ze Wspinanie.pl zdementował informacje na temat rzekomego wykluczenia Denisa Urubki z udziału w kolejnej zimowej narodowej wyprawie na K2. Wcześniejsza informacja została błędnie zinterpretowana przez dziennikarzy portalu www.sport.pl. Oto komentarz Piotra Tomali:

To prawda, że w obecnej chwili nie biorę pod uwagę wzmocnienia wyprawy zagranicznymi himalaistami. Jednak na tym etapie nikogo nie wykluczam, tym bardziej Denisa, który ma polski paszport i jest jednym z najlepszych himalaistów na świecie. Wszystko jest tylko kwestią ustaleń. Na razie chcemy, żeby była to narodowa, polska wyprawa. Absolutnie Denisa nie wykluczam i na ten moment jest również brany pod uwagę, aczkolwiek szerokiego składu wyprawy jeszcze nie ma.

Michał Gurgul
źródło: wspinanie.pl, desnivel.com, altitude.news,
alpinistiemontagne.gazzetta.it, www.sport.pl, PAP, explorersweb.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn