Poznań i Bydgoszcz otworzyły siódmą ogólnopolską edycję CITY TRAIL

przez Michał Gurgul | Opublikowano 02 października 2018 10:49

W weekend 29-30 września wystartował największy cykl biegów przełajowych w naszym kraju – Grand Prix CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Biegaczom towarzyszyło piękne jesienne słońce – warunki sprzyjały szybkiemu bieganiu, co udowodniła zwyciężczyni zawodów w Poznaniu – Malwina Dymek, która wyrównała rekord trasy kobiet. W obu biegach wystartowało łącznie ponad 2100 biegaczy.

CITY TRAIL, Poznań, 29.09.2018 (fot. Tomasz Szwajkowski, Katarzyna Goździewska, Piotr Oleszak)

Poznańskie szybkie bieganie

Biegi CITY TRAIL odbywają się w Poznaniu od 2010 roku. Początkowo była to impreza lokalna pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych. Od 2012 roku zawody mają wymiar ogólnopolski. Rozpoczęta w sobotę edycja jest siódmą ogólnopolską i dziesiątą w Poznaniu.

Wspomniana już zwyciężczyni sobotniego biegu – Malwina Dymek to najlepsza zawodniczka poprzedniej edycji CITY TRAIL w Poznaniu. Jej sobotni wynik – 17:14 jest nie tylko wyrównaniem kobiecego rekordu poznańskiej trasy, ale także jednym z najlepszych rezultatów osiągniętych przez kobiety w historii cyklu. Oto relacja Malwiny:

Warunki dzisiaj wymarzone do biegania. Nie było zimno, nawierzchnia twarda, bez błota – biegało się bardzo dobrze. Dzisiejszy wynik jest moim najlepszym na 5 km w ogóle. Moja stadionowa życiówka na 5000 m wynosi 17:17 – mówiła na mecie biegaczka z Gorzowa Wielkopolskiego. – Miniony sezon był dla mnie udany, dwukrotnie zajęłam 5. miejsce podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski – na 5000 i 10 000 m. Aktualnie jestem po roztrenowaniu i zaledwie miesięcznym okresie treningowym, więc dzisiejszy rezultat jest dla mnie sygnałem, że mogę biegać jeszcze szybciej.

Drugą lokatę wywalczyła Karolina Klupczyńska (19:44), a trzecia była Małgorzata Brok (19:46).

CITY TRAIL, Poznań, 29.09.2018 (fot. Piotr Oleszak)

Wśród mężczyzn zwyciężył Łukasz Nowak – olimpijczyk z Londynu, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w chodzie sportowym. Łukasz po zakończeniu kariery chodziarskiej postanowił wykorzystać swój sportowy potencjał i zaczął startować w zawodach biegowych. Sobotni czas Łukasza to 15:25. Drugi do mety dotarł Kacper Kwapiszewski (15:38), a trzeci był Krzysztof Stefanowicz (15:43).

CITY TRAIL, Poznań, 29.09.2018 (fot. Piotr Oleszak)

W tegorocznej edycji zawodnicy startujący w CITY TRAIL mogą biegać charytatywnie. Oznacza to dodatkową wpłatę na rzecz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która pomaga krzywdzonym dzieciom. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem – na ten moment zebrana kwota to blisko 30 000 zł. Łukasz Kowalski, jeden z zawodników poznańskiego CITY TRAIL:

Nie ma lepszej motywacji do biegania niż możliwość pomocy innym. Na co dzień nie mam czasu włączać się bezpośrednio w pomoc, więc takie połączenie pomagania i sportu jest według mnie idealne. Tutaj nad Rusałką morsuję w zimie, ale trasę CITY TRAIL znam z edycji 2012/2013. Potem wyjechałem na kilka lat z Poznania, więc nie startowałem. W tym sezonie wróciłem i rozpocząłem z przytupem, bo od życiówki.

Linię mety sobotniego biegu minęło 828 osób. Dodatkowo w zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 291 młodych adeptów biegania.

CITY TRAIL, Poznań, 29.09.2018 (fot. Tomasz Szwajkowski, Katarzyna Goździewska, Piotr Oleszak)

Warto dodać, że w tym roku w Poznaniu został wprowadzony limit miejsc – 1000 opłaconych karnetów na cały cykl i po 250 opłaconych pojedynczych startów (na każdy bieg oddzielnie). Liczba karnetów niemal wyczerpała się przed sobotnim biegiem, więc pozostaje już tylko opcja rejestracji na pojedyncze imprezy. Kolejne zawody w Poznaniu odbędą się: 27 października, 24 listopada, 29 grudnia, 2 lutego i 2 marca.

Bydgoszcz: słońce przyciągnęło na zawody wielu nowych uczestników

W niedzielę ekipa CITY TRAIL przeniosła się do Bydgoszczy. Na ścieżkach Myślęcinka i Lasów Nadleśnictwa Żołędowo zwycięstwo odnieśli Jan Poczewski i Marta Szenk. Linię mety minęło 570 osób. Dodatkowo w zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział blisko 430 młodych adeptów biegania, co oznacza, że był to jeden z najliczniejszych biegów dziecięco-młodzieżowych w historii cyklu.

CITY TRAIL, Bydgoszcz, 30.09.2018 (fot. Filip Kowalkowski)

Czas wspomnianego już zwycięzcy – Jana Poczewskiego to 16:06. Drugą lokatę wywalczył Piotr Frydrychowski (16:10), a trzeci był Jakub Felczak (16:22). Jan Poczewski:

Biegi CITY TRAIL są dla mnie startami treningowymi. Dzisiejszy bieg był pierwszym mocniejszym akcentem po roztrenowaniu, więc miał charakter sprawdzianu – teraz wiem, w którym miejscu jestem na początku przygotowań do kolejnego sezonu. Do 3 km biegliśmy spokojnie, potem zacząłem przyspieszać, bo założenie było, by pobiec jak najmocniej. W kolejnym sezonie moim docelowym dystansem będzie 1500 m.

Najszybszą z kobiet była Marta Szenk, druga zawodniczka dwóch poprzedniej sezonów CITY TRAIL, zwyciężczyni edycji 2015/2016. Jej wynik to 18:07. Druga do mety dotarła Daria Maik (19:19), a trzecia była Aleksandra Pękała (19:37).

CITY TRAIL, Bydgoszcz, 30.09.2018 (fot. Filip Kowalkowski)

Kolejne zawody w Bydgoszczy odbędą się: 28 października, 25 listopada, 30 grudnia, 3 lutego i 3 marca.

Atrakcje dla najmłodszych

W obu lokalizacjach najmłodsi uczestnicy mogli nie tylko pobiegać, ale także skorzystać z dodatkowych atrakcji – m.in. kursu pierwszej pomocy w wydaniu dla dzieci. Specjalna Strefa Małego Biegacza i „Misiowy oddział ratunkowy” będą organizowane także w kolejnych lokalizacjach CITY TRAIL.

CITY TRAIL, Poznań, 29.09.2018 (fot. Tomasz Szwajkowski, Katarzyna Goździewska, Piotr Oleszak)

Poznań i Bydgoszcz to tylko dwie z dziesięciu lokalizacji, w których odbywa się cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Pozostałe to: Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław. W kolejny weekend biegi odbędą się w Olsztynie (6 października) oraz w Gdańsku i Łodzi (7 października). Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Informacja prasowa organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn