Największe biegowe wyzwanie Piotra Hercoga! Startuje Moab 240 Endurance Run

przez Michał Gurgul | Opublikowano 12 października 2018 13:34

Już dzisiaj o godzinie 16 polskiego czasu (7 czasu miejscowego), 153 zawodników z kilkunastu krajów wystartuje w Moab 240 Endurance Run rozgrywanym w stanie Utah. Na trasie o długości 238 mil, czyli niemal 380 km (+9000 metrów przewyższenia), prowadzącej między innymi przez parki narodowe Canyonlands i Arches, zobaczymy jedynego Polaka w stawce – Piotra Hercoga.

Największe biegowe wyzwanie Piotra Hercoga! Startuje Moab 240 Endurance Run (fot. Piotr Hercog)

Dla Piotrka, który przebywa w Stanach Zjednoczonych już od kilkunastu dni, będzie to nie tylko najważniejszy start w tym sezonie, ale jeden z najbardziej ekstremalnych startów w życiu. Z pewnością będą to jego najdłuższe zawody biegowe. Co prawda Piotrek z powodzeniem startował w wielu prestiżowych „stumilówkach” zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce biegów takich jak UTMB, UTMF czy wygrywając Ultra Fiord (przed rokiem), ale dzisiejszy bieg jest przecież ponad dwukrotnie dłuższy. Zawodnik Salomon Suunto Team zanim zajął się na dobre bieganiem po górach, startował z powodzeniem w rajdach przygodowych, gdzie zdarzało się, że czas wysiłku wynosił około 70 godzin. Jest to mniej więcej tyle, ile będą potrzebowali najlepsi, aby dotrzeć do mety Moab 240 Endurance Run.

Poza dystansem największą trudnością dla uczestników będzie z pewnością pogoda i wysokość. Organizatorzy biegu przestrzegają przez dużą różnicą temperatur. W czasie dnia będzie raczej upalnie, za to w nocy temperatura może spadać do kilkunastu stopni poniżej zera. Bieg będzie również rozgrywany na stosunkowo dużej wysokości. W dolinach zawodnicy pobiegną na poziomie 1600 m, ale będą też odcinki gdzie uczestnicy będą biegać na wysokościach ponad 3000 m n.p.m. Średnia wysokość biegu to około 2,5 tysiąca metrów nad poziomem morza.

Piotrek w ostatnich rozmowach przed startem zdradził, że jego celem jest przede wszystkim ukończenie biegu. O ewentualnej pozycji na mecie i wyniku będzie myślał dopiero pod koniec trasy.

Zawody mają 112-godzinny limit czasowy czyli 4 dni i 16 godzin. Biegacze, aby zmieścić się w limicie czasowym muszą więc trzymać średnie tempo w okolicach 3,4 km/h co biorąc pod uwagę przewyższenia nie jest wcale łatwym zadaniem.

Największe biegowe wyzwanie Piotra Hercoga! Startuje Moab 240 Endurance Run (fot. Piotr Hercog)

Podstawowe informacje o biegu

Trasa: 238 km
Przewyższenie: +8981 m/-8981 m
Start: trasa zaczyna się i kończy w Moab w stanie Utah. Trasa wyścigowa biegnie na południowy zachód od Moab przez rzekę Colorado przez odcinek Canyons i na południe do gór Abajo, następnie na północ do gór La Sal, aby zakończyć w Moab.
Data: 12-16 października 2018 r.
Limit czasowy: 112 godzin
Uczestnicy: Maksymalnie 250, bieg indywidualny

Profil trasy

Wyniki z 2017 roku

  1. Courtney Dauwalter – 57:55:13
  2. Sean Nakamura – 67:50:10
  3. Michael McKnight – 68:26:38

Link do śledzenia wyników – http://www.moab200.com/2017-moab-live.html
Zapraszamy również na – https://www.facebook.com/piotrhercogsalomonsuuntoteam/
oraz – https://www.facebook.com/salomonrunningpl/

Największe biegowe wyzwanie Piotra Hercoga! Startuje Moab 240 Endurance Run (fot. Piotr Hercog)

Przemysław Ząbecki

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn