Kobieca eksploracja gór – spotkania z wybitnymi alpinistkami

przez Michał Gurgul | Opublikowano 05 września 2018 9:00

Podczas tegorocznej edycji organizatorzy XXIII Festiwalu Górskiego postanowili podjąć bardzo istotny społecznie temat równouprawnienia i praw kobiet, który w Lądku-Zdroju poruszony będzie w kontekście eksploracji gór i osiągnięć polskich i międzynarodowych alpinistek i wspinaczek.

W programie tego największego w Polsce wydarzenia dla miłośników gór odbija się echem wyjaśnienie kapituły nagrody Piolets d’Or, która w tym roku przyznała wyróżnienie zespołowi Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson za wejście na południowo-zachodnią ścianę Nilkanth. Ze względu na to, że większość odcinków drogi na szczyt, włącznie z kluczowymi wyciągami, została poprowadzona przez Anne i Chantel i ze względu na dokonane przez nie przejście Slovak Direct na Denali, kapituła Złotych Czekanów wydała następujące uzasadnienie:

Mamy nadzieję, że te znakomite przejścia będą inspirowały i zachęcały do podejmowania kolejnych wyzwań alpinistki na całym świecie.

Chantel Astorga zawita do Lądka-Zdroju by wziąć udział w gali wręczenia Złotych Czekanów i pojawi się w gronie uczestniczek panelu na temat kobiecej eksploracji gór. Podczas panelu rozmawiać ze sobą będą wybitne himalaistki, alpinistki i wspinaczki: zdobywczyni 9 ośmiotysięczników i pierwsza Polka na 3 z nich – Kinga Baranowska; mistrzyni Polski we wspinaczce i autorka pierwszego polskiego kobiecego 9a – Kinga Ociepka-Grzegulska; taterniczka, himalaistka, która ustanowiła kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie – Anna Okopińska; zdobywczyni Korony Ziemi i uczestniczka Explorers Grand Slam – Masha Gordon; uznawana za najlepszą wspinaczkę w Wielkiej Brytanii i autorka czterech pierwszych przejść kobiecych – Mina Leslie-Wujastyk oraz wspinaczka wyróżniona w kategorii alpinizm podczas Kolosów – Karolina Ośka. Spotkanie będzie ważne nie tylko ze względu na kaliber biorących w nim udział kobiet – każda z nich może pochwalić się imponującymi osiągnięciami w wybranej dziedzinie – ale też na pewno stanie się ciekawym wątkiem w dyskusji o równouprawnieniu i roli kobiet w szerszym kontekście społecznym.

Anne Gilbert Chase i Chantel Astorga (fot. materiały organizatora)

Ponadto, w gronie gości festiwalu nie zabraknie znakomitych przedstawicielek kobiecej eksploracji gór – w Lądku-Zdroju pojawią się, między innymi: Ines Papert (poczwórna mistrzyni świata i tryumfatorka Pucharu Świata we wspinaczce, koncentrująca się pierwszych przejściach, autorka pierwszych samotnych wejść na Likhu Chuli i czy przejścia “Azazar”), Malgorzata Wojtaczka (pierwsza Polka, która samotnie dotarła na biegun południowy, laureata tytułu Człowieka Roku przyznawanego przez magazyn „Traveller”), Mina Leslie-Wujastyk (powszechnie uznawana za jedną z najlepszych wspinaczek z Wielkiej Brytanii, autorka czterech pierwszych przejść kobiecych: Totally Free II, która jest 70-metrową linią na sam szczyt Mulham Cove; Careless Torque, klasyczną drogę w piaskowcowej grani i Unfamiliar), Anne Gilbert Chase (zdobywczyni wyróżnienia w konkursie Złotych Czekanów) oraz wiele innych inspirujących kobiet. Na festiwal zawitają również ekspertki z dziedziny wydawnictwa, reżyserki i autorki książek górskich.

Cholitas Escoladoras (fot. materiały organizatora)

Tegoroczna edycja festiwalu to także unikalna okazja, by spotkać Cholitas Escoladoras – boliwijskie kobiety, które zdecydowały, że nadszedł czas na to by zdobywać góry – w spódnicach. Kobiety swoją postawą zwracają uwagę na problem emancypacji i równouprawnienia – nie tylko w kontekście górskim. Znana z kultury machismo Boliwia, to miejsce gdzie niełatwo jest być kobietą – zwłaszcza taką, która po latach pracy w kuchni górskiego ośrodka postanawia zdobywać szczyty gór. Dwie przedstawicielki grupy: Dora Magueño Machaca i Anna Lia Gonzales Magueño po raz pierwszy pojawią się w Europie, by podzielić się swoją historią i autentyczną radością, która płynie z tego, że mogą uprawiać wspinaczkę, przełamując tym samym stereotypy, uprzedzenia i torując drogę kolejnym zdobywczyniom.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 20-23 września.

Informacja organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn