W przyszłym tygodniu startuje Ultra Trail du Mont Blanc

przez Michał Gurgul | Opublikowano 24 sierpnia 2018 12:48

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez biegowych na świecie, Ultra Trail du Mont Blanc rozpoczyna się 27 sierpnia. Najlepsi biegacze górscy przybędą ze wszystkich stron globu, aby ścigać się na 7 trasach biegnących wokół Dachu Europy. Wśród nich pojawi się oczywiście nasz rodak, Marcin Świerc. Zmagania potrwają aż do 2 września.

UTMB to jeden z największych festiwali biegowych na świecie (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – profil FB)

Festiwal biegowy Ultra Trail du Mont Blanc przyciąga zawodników z całego świata. Dzieje się tak za sprawą wypracowanego przez wieloletnią tradycję prestiżu, malowniczej lokalizacji, niejednokrotnie podkreślanej przez zawodników atmosfery imprezy, a także ciekawych tras przecinających trzy alpejskie kraje (Francja, Szwajcaria, Włochy).

Podczas tegorocznej edycji UTMB® zawodnicy rywalizować będą na następujących trasach:

  • UTMB®: 171 km – 10000 m przewyższenia – 2300 zawodników – limit czasowy 46:30
  • CCC®: 101 km – 6100 m przewyższenia – 1900 zawodników – limit czasowy 26:30
  • TDS®: 121 km – 7300 m przewyższenia – 1600 zawodników – limit czasowy 33:00
  • OCC: 56 km – 3500 m przewyższenia – 1200 zawodników – limit czasowy 14:30
  • MCC: 40 km – 2300 m przewyższenia – 1000 zawodników – limit czasowy 10:00
  • YCC: 15 km – 1200 m przewyższenia – 300 zawodników – limit czasowy 4:00
  • PTL®: ok. 300 km – 25000 m przewyższenia – rywalizacja non-stop dla 300 zawodników – limit 151:30

Faworyci koronnych dystansów

Sławnych nazwisk na UTMB® 2018 nie zabraknie. Co roku, oprócz czołowych biegaczy z Europy, na zawodach pojawiają się najlepsi biegacze z Ameryki i Azji.

Czy Kilian Jornet po raz kolejny stanie na najwyższym stopniu podium biegu UTMB? (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – profil FB)

Jak co roku od kilku już sezonów z rzędu, będziemy obserwować ikonę biegów górskich, Kiliana Jorneta, który spróbuje odebrać swój rekord wygranych na koronnym dystansie UTMB®. Indeks ITRA Kiliana to 926. O zwycięstwo rywalizować będzie z niemniej utalentowanymi zawodnikami, takim jak choćby Xavier Thévenard (900), Jim Walsmley (946), Hayden Hawks (920), Zach Miller (905) czy Tim Tollefson (902).

Na trasie UTMB® wyjątkowo ciekawie zapowiada się również rywalizacja wśród Pań. Do faworytek zalicza się biegaczki: Caroline Chaverot (806), która odniosła gorzką porażkę w zeszłym roku; Mimmi Kokta (780), zwyciężczynię na trasach CCC® i TDS®; Núria Picas (755), zeszłoroczną zwyciężczynię na tej trasie; Andrea Huser (776), mistrzynię Ultra-Trail® World Tour.

Jedna z faworytek biegu TDS – Rory Bosio (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – profil FB)

Na trasie TDS® rywalizacja wśród Pań rozgrywać się będzie w przeważającej mierze pomiędzy zawodniczkami z Ameryki Północnej – USA i Kanady. Na starcie zobaczymy Clare Gallagher (769), Yiou Wang (772), Rory Bosio (745) czy Alissa St Laurent (743).

Wśród mężczyzn trudno jest wyróżnić ewidentnych faworytów wyścigu. Zapowiada się bardzo wyrównana i zaciekła rywalizacja, ponieważ aż 46 biegaczy spośród startujących posiada indeks ITRA wyższy niż 800. Wśród nich znajduje się nasz rodak, Marcin Świerc (872), dla którego jest to najważniejszy strat sezonu, i któremu oczywiście kibicujemy. Marcin zmierzy się z takimi oponentami jak: Tom Owens (912), Dylan Bowman (891), Ludovic Pommeret (884),  Jessed Hernandez Gispert (872),  Sylvain Camus (843) czy  Antoine Guillon (867).

Marcin Świerc na mecie zeszłorocznego biegu CCC (fot. Kristen Kortebein / mat. pras. salomonrunning.pl)

Warto w tym miejscu przypomnieć fantastyczny start Marcina z zeszłego roku, podczas którego udało mu się wywalczyć drugą pozycję na trasie CCC®. Dobrą dyspozycję Marcin potwierdził niedawno, podczas Grossglockner Ultra Trail.

Przygotowania i aktualne informacje na temat postępów Marcina możecie śledzić na jego fanpagu FB.

Za faworytki na trasie CCC® uważa się aktualnie Camille Herron (796) oraz Miao Yao (768). Bardziej wyrównana konkurencja będzie prawdopodobnie u mężczyzn, gdzie obserwować będziemy zmagania zawodników takich jak:  Rob Krar (899), Timothy Freriks (912),  Thomas Evans (852) czy , Clemente Mora Cristofer (878).

Wszystkie biegi na festiwalu to ogromny prestiż i rywalizacja na najwyższym poziomie. Listę zawodników można przewijać bez końca. To co może nas miło zaskoczyć to ilość polskich nazwisk znajdujących się na tej liście w 2018 r.

Polacy na UTMB® 2018

Łącznie w festiwalu Ultra Trail du Mont Blanc weźmie udział 264 zawodników z Polski.

Największa ilość polskich biegaczy stanie na starcie UTMB® – aż 90 zawodników. 19 z nich (w tym Daniel GajosKamil Leśniak) zakwalifikowało się do biegu na podstawie wysokiego indeksu ITRA.

Wspomniany wcześniej Marcin Świerc to jedyny biegacz z Polski, który na trasie TDS® wystartuje bez losowania – na podstawie wysokiego indeksu ITRA. Pozostali rodacy, a jest ich 66, zakwalifikowali się na podstawie losowania.

Spektakularne tło festiwalu biegowego UTMB (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB – profil FB)

74 zawodników z Polski wystartuje w CCC®. Piotr Choroś jest wśród 8 zawodników zakwalifikowanych na podstawie wysokiego indeksu. Po zeszłorocznym, dobrym starcie w UTMB®, możemy spodziewać się dobrego wyniku.

Na liście startowej OCC znajdziemy 29 polskich nazwisk. Wśród naszych faworytów można wymienić Paulinę Wywłokę, Annę Kącką, Marcina Rzeszótko i Piotra Bętkowskiego.

Michał Gurgul
źródło: materiały prasowe UTMB, festiwalbiegowy.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn