Wędrówki piesze i szlaki w rejonie Innsbrucka

przez Michał Gurgul | Opublikowano 10 lipca 2018 14:28

Okolice Innsbrucka oferują niezliczone możliwości dla miłośników trekingu oraz hikingu. Rejon ten pokrywa rozbudowana sieć szlaków pieszych – od relaksujących spacerów z całą rodziną po wymagające percie górskie. Jednym ze sposobów na poznanie tego górskiego świata jest skorzystanie z darmowego programu organizowanego przez miasto Innsbruck. Wykwalifikowani przewodnicy górscy oraz przewodnicy ASI Reisen, w okresie od 28 maja do 26 października br., będą przybliżać piękno gór, lasów i alpejskich łąk, wszystkim zainteresowanym. To wyjątkowa okazja, aby poznać wyjątkowy i niezbyt dla nas odległy zakątek Europy.

Szlak Goetheweg, który prowadzi z Hallerangerhaus w kierunku Innsbrucku (fot. Innsbruck Tourismus)

Program miasta Innsbruck, mający na celu propagowanie turystyki pieszej w rejonie, oferuje nie tylko darmowe usługi doświadczonych przewodników, ale również darmowy transport z centrum Innsbrucka, przewodnik książkowy oraz darmowe wypożyczenie sprzętu turystycznego (buty, plecak). Program jest darmowy dla wszystkich posiadaczy karty Welcome Card. Jak otrzymać taką kartę? Wystarczy spędzić jedną noc w hotelu, hostelu lub pensjonacie w rejonie Innsbrucka. Więcej informacji o przywilejach posiadaczy Welcome Card znajduje się na stronie innsbruck.info.

Jeden ze szczytów przez, który przechodzi 2-etapowa via ferrata Nordkette (fot. Innsbruck Tourismus)

Trasy dostosowane są do możliwości sprawnych, ale nie koniecznie bardzo doświadczonych turystów. Przewodnicy gwarantują wybór najciekawszych tras, a także pokazują wyjątkowe zakątki rejonu Innsbrucka i najbardziej spektakularne widoki. Wiele z proponowanych tras znajduje się na terenie największego tyrolskiego rezerwatu przyrody – Alpejskiego Parku Krajobrazowego Karwendel. Dokładne propozycje wycieczek oraz rozkład jazdy „hikingowych” autobusów znajduje się tutaj.

Alpejski Park Krajobrazowy Karwendel (fot. Innsbruck Tourismus)

Alpejski Park Krajobrazowy Karwendel

Ten wyjątkowy rezerwat alpejski znajdujący się w centrum Europy, składa się z czterech, równolegle ułożonych, pasm górskich, pomiędzy którymi znajdują się odizolowane od świata, niemal nieskażone przez cywilizację, doliny. W ich głębi odnajdziemy liczne wąwozy, kaniony oraz perliste, turkusowe strumienie. Tak właśnie największy park krajobrazowy Austrii jawi się turystom odwiedzającym Innsbruck i jego najbliższe otoczenie. Rezerwat zajmuje powierzchnię ponad 700 km2 pokrytych mieszanką drobnych cudów natury: łagodnych łąk alpejskich, rzadko porośniętych gajów oraz kontrastujących z nimi pionowych ścian skalnych i strzelistych turni wykutych z dolomitu i wapienia Wetterstein.

Poglądowa mapa Parku Krajobrazowego Karwendel (fot. karwendel-hoehenweg.at)

Już w pół godziny po opuszczeniu Innsbrucka, kolej linowa wywiezie nas na w pobliże Hafelekar – pobliskiego szczytu o wysokości 2334 m, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na wszystkie strony świata. W okolicy znajduje się wiele szlaków, zarówno łatwych, trudnych, jak i via ferrat, które umożliwiają eksplorację tego masywu. Hafelekar od strony północnej opada stromo do doliny Gleirschtal.

6-etapowy szlak turystyczny Karwendel Höhenweg

Turystyka piesza w KARWENDEL

Wędrówka piesza jest z pewnością jednym z najlepszych sposobów na zgłębienie walorów Parku Krajobrazowego Karwendel. Każdy pasjonat trekingu znajdzie tu coś dla siebie. Od stosunkowo łatwych tras wiodących przez pastwiska oraz alpejskie doliny, przez wielodniowe trekingi dla wytrwałych zawodników, po trudne i strome przejścia w najwyższych partiach gór dla najbardziej wytrawnych. Dzięki dużej ilości alpejskich chatek i schronisk możliwości noclegowych jest multum – daje to możliwość poznania całego obszaru, a planowanie kilkudniowego, górskiego wypadu jest bardzo łatwe.

Widok z Nordkette na Innsbruck (fot. Innsbruck Tourismus)

Ogródki wspinaczkowe i skalne ściany

Rezerwat Karwendel stwarza również przeróżne możliwości wspinaczkowe i wspinaczkowo pochodne. Jednym z przykładów jest dwuetapowa via ferrata rozpoczynająca się na Hafelekar. Piękna widokowo trasa wiedzie od tego miejsca do Langer Sattel, a później dalej, do Frau Hitt Sattel. Wąskie ścieżki, mosty linowe oraz przypominające Dolomity skalne wieże sprawiają, że ta żelazna perć na długo pozostaje w pamięci. Trasę można nieco skrócić, po pierwszym etapie obierając szlak do kolejki na Nordkette.

Natomiast w dolinie Hall Valley znajduje się siedem tzw. ogródków wspinaczkowych. Są to po prostu sektory oferujące wspinanie sportowe na różnym poziomie trudności. Dolina znajduje się zaledwie kilka kilometrów na północny-wschód od Innsbrucka. Jest zarówno malownicza jak i przesiąknięta historią. W czasach średniowiecza znajdowały się tutaj kopalnie soli, które zapewniły pobliskiemu miastu Hall fortunę i sławę w rejonie. Wejście do doliny znajduje się kawałek za miastem – do tego punktu można dostać się autobusem jadącym do Absam/Eichat.

Michał Gurgul
źródło: innsbruck.info, karwendel-hoehenweg.at

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. Krzysiek pisze:

    Warto dodać, że nawet zimą Innsbruck ma wiele do zaoferowania wędrowcom.
    Zapraszam również do przeczytania tego artykułu o Innsbrucku
    Innsbruck – 20 pomysłów na zimę i lato

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn