Red Bull 400 – nietypowe zawody na Wielkiej Krokwi

przez Michał Gurgul | Opublikowano 03 lipca 2018 11:34

W górę, a nie w dół. Zamiast w powietrzu – stąpając twardo po ziemi. Na dwóch, czasem na czterech. Na czas, nie na odległość. Tym razem Wielka Krokiew w Zakopanem będzie świadkiem zmagań nie skoczków narciarskich, a biegaczy. Po raz pierwszy w Polsce odbędą się nietypowe zawody Red Bulla.

Morderczy sprint w górę skoczni narciarskiej – Red Bull 400 (fot. Red Bull Content Pool)

18 sierpnia 2018 w Zakopanem odbędą się organizowane przez Red Bulla zawody w sprincie na 400 metrów. Ten z pozoru krótki dystans może okazać się dla wielu morderczym wysiłkiem – do pokonania jest również 140 metrów w pionie. Biegacze wystartują u podnóża słynnej skoczni narciarskiej, aby po kilkudziesięciu metrach rozpocząć “wspinaczkę” jej stromym stokiem. Nachylenie Wielkiej Krokwi dochodzi miejscami do 37°. W najbardziej stromych odcinkach biegacze mogą wspomagać się specjalnie rozłożoną w tym celu siecią z liny – większą część biegu pokonuje się przy pomocy rąk.

Red Bull 400 na skoczni Okurayama w Sapporo w 2017 roku (fot. Suguru Saito / Red Bull Content Pool)

Wygrywa oczywiście zawodnik, który jako pierwszy dotrze na linię mety na szczycie skoczni. W zależności od ilości startujących biegaczy, w ciągu dnia zostanie rozegranych zostanie około 20 biegów kwalifikacyjnych, które wyłonią 25 finalistów wśród kobiet oraz mężczyzn. Najlepsi będą mieli okazję zmierzyć się ze skocznią po raz drugi – w biegu finałowym. Zwycięzcy zawodów awansują do Mistrzostw Świata.

Aby pokonać stromiznę skoczni narciarskiej nieodzowne jest użycie rąk (fot. Red Bull Content Pool)

Red Bull 400 to seria wyścigów rozgrywanych latem na skoczniach narciarskich na całym świecie. Polska edycja dołącza w tym roku do kalendarza zawodów jako 17 impreza. Pierwsze zawody w tej formule zorganizowane przez Red Bulla zostały rozegrane na skoczni narciarskiej Copper Peak w Ironwood, Michigan. Do dzisiaj Copper Peak jest najbardziej stromym wyścigiem w serii. Oto film przedstawiający zawody na tej właśnie skoczni:

Ruszyły już zapisy na Red Bull 400 Zakopane. Rejestracja oraz więcej przydatnych informacji znajduje się na stronie Red Bulla.

Michał Gurgul
źródło: redbull.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn