Michał Rajca zwycięża Swissman Xtreme Triathlon!

przez Michał Gurgul | Opublikowano 16 lipca 2018 9:37

Swissman to prestiżowe zawody wchodzące w skład cyklu Extreme Triathlon. Rywalizacja rozgrywa się w szwajcarskich górach na dystansie Ironman. Po raz pierwszy w historii zwody serii – Extreme Triathlon wygrał Polak! Michał Rajca jako pierwszy przekroczył linię mety ustanawiając przy tym rekord trasy.

Michał Rajca – pierwszy na mecie! (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Swissman Xtreme Triathlon odbywa się co roku w górach okalających szwajcarskie miasto Ascona. Wyścig ten uważany jest przez wielu za jeden z najtrudniejszych triathlonów na świecie. Zawodnicy mają do pokonania trasę składającą się z trzech odcinków o dystansach podobnych jak w słynnym Ironman Triathlon:

  • pływanie – 2,4 mili (3,86 km)
  • jazda na rowerze – 112 mil (180,25 km)
  • bieg – maraton (42,195 km)

Prom transportuje zawodników na linię startu (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Zawody rozpoczęły się 23. czerwca na wyspie Brissago znajdującej się pośrodku jeziora Maggiore. Po pierwszym etapie nasz rodak był na 20. pozycji. To spory sukces, biorąc pod uwagę fakt, że Michał Rajca naukę pływania rozpoczął dwa lata temu. Temperatura wody w dniu startu waha się w granicach 16 – 19 stopni.

Pierwszy etap rywalizacji (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Kolarski etap wyścigu wiedzie przez malownicze alpejskie przełęcze: St. Gotthard, Furka, Grimsel. Zawodnicy pokonują na rowerach 180 km oraz około 4000 m przewyższeń. To tutaj Michał szybko niweluje stratę do pierwszego zawodnika i wysuwa się na prowadzenie. Wysłany przez organizatorów motocykl z fotografem ma spore problemy, aby utrzymać podobne tempo.

Michał Rajca na rowerowym etapie szwajcarskiego triatlonu (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Ostatni etap wyścigu to bieg na dystansie zbliżonym do maratonu (tegoroczna trasa biegowa była nieco dłuższa – ok. 44 km). Jest to bieg typowo górski – zawodnicy mają do pokonania 2000 m podbiegów, z czego 1000 m zdobywają na ostatnim, 10-kilometrowym odcinku. Meta wyścigu znajduje się na przełęczy Kleine Scheidegg.

Bieg jest najtrudniejszym etapem każdego triatlonu. Mimo tego Michał Rajca nie tylko zwiększa przewagę nad drugim zawodnikiem do około godziny, ale również pobija dotychczasowy rekord trasy. Drugie i trzecie miejsce zajmują Szwajcarzy Christian Rutschmann oraz Gabriel Hopf.

Zawodnicy na mecie Swissman Xtreme Triathlon (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Michał Rajca przekroczył jako pierwszy linię mety po 11 godzinach i 24 minutach od startu, ustanawiając tym samym nowy rekord trasy. Jest pierwszym Polakiem, który zwyciężył w zawodach z serii Extreme Triathlon.

Szwajcarskie Alpy stanowią piękne tło rywalizacji (fot. Sampo Lenzi / Swissman Xtreme Triathlon)

Michał jest również trzykrotnym zwycięzcą Triathlonu Karkonoskiego, oraz Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. W tym roku czeka go jeszcze jedno olbrzymie wyzwanie – Mistrzostwa Świata Ironman na Hawajach.

Michał Gurgul
źródło: suixtri.com, Michał Rajca – profil FB, portal.bikeworld.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn