AKU prezentuje Tengu Lite GTX – nowoczesny but górski z innowacyjnym systemem Elica

przez Piotr Turkot | Opublikowano 20 lipca 2018 11:14

Wraz z premierą kolekcji wiosna & lato’ 2018 w polskich sklepach outdoorowych pojawiło się kilkanaście nowych oraz odświeżonych modeli butów od włoskiej marki Aku – jednego z liderów w segmencie obuwia terenowego. Swoim zasięgiem objęły one sześć kategorii, dedykowanych różnym formom aktywności w terenie – począwszy od modeli do wspinaczki wysokogórskiej, a skończywszy na obuwiu do chodzenia po lasach i terenach podmokłych.

Oprócz znanych i cenionych bestsellerów dużym zainteresowaniem zarządzających sklepami cieszył się świeżo wprowadzony na rynek model Tengu Lite GTX, bazujący na nowoczesnym rozwiązaniu Elica Natural Stride System. Co warto o nim wiedzieć i jak nowoczesne rozwiązania technologiczne przekładają się w nim na komfort ruchu użytkownika?

Teng Lite GTX, Aku

Swą europejską premierę system Elica miał nieco ponad rok temu, u progu sezonu wiosna & lato’ 2017, gdy w ofercie Aku pojawiły się pierwsze, bazujące na nim modele butów. Znalazły się wśród nich zarówno modele z wyższą cholewką, dedykowane typowemu trekkingowi (np Alterra FG GTX), jak i buty z niższą cholewką – wciąż terenowe, ale jednak z nieco szerszym zastosowaniem, również do użytku miejskiego (np. Climatica Suede GTX czy La Val Low GTX). Przychylne opinie ekspertów, jak i zainteresowanie kupujących – nie tylko na naszym rynku – sprawiło, iż Aku postanowiło pójść za ciosem i rozwijać linię obuwia bazującą na świeżo wprowadzonej technologii. I tu nasuwa się pytanie…

Czym właściwie jest Elica Natural Stride System i na czym polega jego fenomen?

Elica to innowacyjny, zintegrowany system podeszwowy, odpowiedzialny za naturalne przetoczenie stopy w czasie marszu. Zapewnia dodatkową amortyzację w miejscach bardziej narażonych na wstrząsy, równomiernie rozkładając nacisk na całą powierzchnię podeszwy. Konstrukcja buta zapewnia anatomiczne i naturalne prowadzenie stopy, zapobiegając obtarciom i przeciążeniom. Zintegrowany bieżnik gwarantuje stabilizację w miejscach najbardziej narażonych na poślizgnięcie.

W jaki sposób twórcy systemu doszli do takich wniosków? Na podstawie badań biomechaniki stopy podczas marszu, przeprowadzonych na zlecenie włoskiego producenta, podzielono ruch na dwie fazy – stąpnięcie oraz wybicie. Okazało się, iż obie generują przeciążenia skupione w specyficznych punktach – po zewnętrznej stronie pięty oraz od środka przy palcach.

Wnioski z przeprowadzonych badań zaowocowały ideą buta, który posiada dodatkową warstwę amortyzacji w newralgicznych miejscach i dopasowuje się do anatomii ruchu, redukując siłę uderzenia i rozkładając ją na dużą powierzchnię, a nie – jak dotychczas – na pojedyncze punkty. Zmieniona została również konstrukcja bieżnika, który otrzymał dodatkowe strefy zwiększające przyczepność podczas obu faz ruchu.

Rys. 1 Faza stąpnięcia

Rys. 2 Faza wybicia

Badania przeprowadzone zostały przez firmę CeRiSM (Research Centre of Mountain Sport and Health), działającą przy Uniwersytecie w Weronie i od lat specjalizującą się w laboratoryjnych testach sprzętu outdoorowego. Potwierdziły one teorię specjalistów z Aku – Elica jest systemem, który idealnie podąża za ruchem stopy, znacznie ją odciążając w czasie marszu, zwłaszcza w nierównym terenie.

Korzyści są niezaprzeczalne – minimalizacja obtarć i nadwyrężeń czy zmniejszenie przeciążenia stawów to tylko najważniejsze z nich. Wszystko to prowadzi do utrzymania lepszej kondycji naszych nóg, a – co za tym idzie –  również i całego ciała. Zwiększona została również żywotność bieżnika. Odtąd jest on bardziej równomiernie eksploatowany, dzięki temu możemy cieszyć się naszym obuwiem dłużej.

Tyle z teorii dotyczącej systemu Elica. A co warto wiedzieć o samym bucie, uznawanym za topowy model powstały na bazie nowej technologii?

AKU Tengu Lite GTX

Tengu Lite GTX, Aku

Trekkingowy model buta od włoskiego Aku – nowość w kontekście sezonu wiosna & lato’ 2018 i zarazem flagowy model oparty na innowacyjnej technologii Elica Natural Stride System. Kryjący się pod tą nazwą zintegrowany system podeszwowy odpowiedzialny jest za naturalne przetoczenie stopy w czasie marszu, a tym samym za zapewnienie dodatkowej amortyzacji w miejscach najbardziej narażonych na wstrząsy.

W modelu Tengu Lite GTX niniejsza technologia wspierana jest przez szereg sprawdzonych już rozwiązań i materiałów, takich system Air 8000 ®, membrana Gore-Tex® Extended Comfort, rama Exoskeleton czy Vibram® Curcuma w warstwie podeszwy. Pierwszy z wymienionych systemów bazuje na świetnie oddychającym i zarazem wytrzymałym materiał tekstylnym, w warstwie cholewki kompatybilnym ze skórą zamszową. Oddychalność wspierana jest przez membranę, której dodatkowym zadaniem jest zapewnianie stopie bariery ochronnej przed wilgocią – zarówno tę powstającą wewnątrz buta, jak i związaną z opadami czy rosą.

Za odpowiednią stabilizację i usztywnienie stopy odpowiada system Exoskeleton. Jego materiał bazowy stanowi lekki poliuretan, tworzący swoisty, wewnętrzny szkielet wewnątrz buta. Zaczyna się on w okolicach śródstopia, dzięki czemu odpowiednio stabilizuje kostkę wraz z całą stopą. Kolejny ważny element stanowi panel ochronny poprowadzony na całej długości buta, na jego przedzie wspierany gumowym wzmocnieniem. Dobrą przyczepność do podłoża oraz stabilizację w terenie zapewnia wspomniana podeszwa Vibram® Curcuma, wyposażona w urozmaicony i odporny na ścieranie bieżnik.

***

Reasumując, zastosowane w butach AKU Tengu Lite GTX materiały i technologie, uzupełniają się ze sobą wzajemnie, tworząc kompatybilną całość. Dzięki temu użytkownik otrzymuje but wytrzymały, świetnie oddychający, precyzyjnie dopasowujący się do stopy i gwarantujący stabilizację w czasie ruchu.

Specyfikacja:

  • cholewka: zamsz + Air 8000 ®
  • membrana: Gore-Tex® Extended Comfort
  • śródpodeszwa: pianka PU + system Elica Natural Stride System
  • podeszwa: Vibram® Curcuma
  • waga: 540 g (pojedynczy but w rozmiarze 42)

Buty AKU Tengu Lite GTX dostępne są w czołowych polskich sklepach outdoorowych oraz multbrandowych, łącznie w trzech wersjach kolorystycznych. Dostępna jest jedna wersja uniwersalna damsko – męska.

Informacja prasowa Raven

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn