Tatra Fest Bieg – najbardziej wymagający bieg w Polsce w 2018 roku? Do startu pozostał tylko miesiąc!

przez Piotr Turkot | Opublikowano 20 lipca 2018 11:36

Czy Tatra Fest Bieg, do którego pozostał tylko miesiąc, będzie najtrudniejszym wyzwaniem dla rodzimych ultrasów w 2018 roku? Tak naprawdę ciężko powiedzieć. Wiadomo natomiast, że każdy bieg rozgrywany w Tatrach z racji niepowtarzalności tych gór, jak i limitów uczestników nakładanych przez Tatrzański Park Narodowy, zwraca uwagę. Od kilku lat, w okolicach długiego sierpniowego weekendu, w Tatrach rozgrywane są na przemian dwa ultra biegi: Bieg Granią Tatr (lata nieparzyste) oraz Tatra Fest Bieg w latach parzystych. Przyglądamy się trasie i liście uczestników.

Poprzednie dwie edycje Tatra Fest Biegu miały nieco inny charakter niż BGT, głównie ze względu na trasę. Wydaje się, że organizatorzy dopiero w tym roku trafili idealnie w gusta zawodników, numery startowe rozeszły się bowiem niesłychanie szybko. Od niemal roku wiadomo też było, że trwają starania o nową, bardziej atrakcyjną, ale i trudniejszą trasę. Ostatecznie organizatorom udało się wyznaczyć naprawdę wymagającą trasę o długości niemal 61 km i 4130 metrów pod górę! Co więcej, żeby wystartować w biegu nie są potrzebne żadne punkty kwalifikacyjne.

Tatra Fest Bieg (fot. materiały organizatora)

Tatra Fest Bieg odbędzie się już po raz trzeci. Po każdej edycji organizatorzy wsłuchiwali się w opinie uczestników i za każdym razem czynili starania o bardziej urozmaicony profil trasy. Tegoroczna edycja biegu zapowiada się wyjątkowo. Będzie bardzo ciężko w przyszłości tę trasę jeszcze utrudnić. Jej długość i profil od razu wpisują ten bieg jako jeden z najcięższych rozgrywanych w Polsce. Zobaczcie sami.

START Polana Biały Potok ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Kościeliska ➡ Przysłop Miętusi ➡ Wielka Polana w Dolinie Małej Łąki ➡ Przełęcz Kondracka ➡ Kopa Kondracka ➡ Małołączniak ➡ Krzesanica ➡ Ciemniak ➡ Chuda Przełączka ➡ Dolina Tomanowa ➡ Dolina Kościeliska ➡ Iwaniacka Przełęcz ➡ Starorobociański Wierch ➡ Kończysty Wierch ➡ Jarząbczy Wierch ➡ Wołowiec ➡ Rakoń ➡ Grześ ➡ Dolina Chochołowska ➡ Ścieżka nad Reglami ➡ Dolina Lejowa ➡ Ścieżka pod Reglami ➡ Dolina Białego ➡ META Zakopane / Park Miejski.

Bieg będzie posiadał punkty kwalifikacyjne do UTMB, a także do ITRA (4). Na listach startowych widnieje w tym momencie 354 zawodników i, co ciekawe, tylko jeden obcokrajowiec. Pobiegnie aż 55 kobiet (15 %), co jak na tak długi dystans i profil trasy jest wynikiem dosyć zaskakującym.

Wsród mężczyzn największym faworytem będzie Robert Faron, ubiegłoroczny zwycięzca Biegu Granią Tatr, jeden z najlepszych ultrasów w Polsce. Z dobrej strony będą również chcieli się pokazać Piotr Biernawski i Piotr Gutt, na co dzień mieszkający na Podhalu i często trenujący w Tatrach. Swój start zapowiada także Przemek Sobczyk, który mimo że właściwie nie startuje już w zawodach, to jednak „u siebie” zawsze stara się pokazać z jak najlepszej strony.

Tatra Fest Bieg (fot. materiały organizatora)

Wśród Pań ciężko o wskazanie faworytki. Na pewno uwagę przykuwają dwa nazwiska: Mirosławy Witkowskiej, tegorocznej zwyciężczyni Biegu im. dh Franiszka Marduły oraz Katarzyny Solińskiej – najlepszej w tym roku na trasie Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Dla obu dziewczyn będzie to jednak pierwszy tak długi bieg w karierze. Doświadczenia z pewnością nie brakuje Iwonie Kik, która będzie chciała odegrać jedną z głównych ról w zawodach. Na długich technicznych trasach czuje się bardzo dobrze, co udowodniła przed rokiem, zajmując 3. miejsce w BGT.  Na starcie na takiej imprezie nie mogło też zabraknąć Alicji i Artura Paszczaków, świetnych wspinaczy i ultramaratończyków, do których należą rekordy na Wielkiej Koronie Tatr czy Głównej Grani Tatr.

Trzecia edycja Tatra Fest Biegu już za miesiąc. Zapraszamy do kibicowania zawodnikom.

Strona zawodów http://www.tatrafestbieg.pl/

Informacja organizatora

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn