Wodna Masa Krytyczna i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza nad Wisłę

przez Michał Gurgul | Opublikowano 21 czerwca 2018 17:13

Już w najbliższą niedzielę, 24. czerwca, w Krakowie odbędzie się siódma edycja Wodnej Masy Krytycznej – spotkania miłośników wody i najróżniejszych sprzętów pływających. Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie Koalicja Ratujmy Rzeki, która pragnie pokazać jak istotną częścią naszego ekosystemu, a także codziennego życia, są rzeki, oraz dlaczego należy walczyć o zachowanie oraz przywracanie ich naturalnego biegu.

Wodna Masa Krytyczna rozpoczyna się o godzinie 12:00 24. czerwca. Miejsce zbiórki to Bulwar Rodła na Salwatorze przy ujściu Rudawy do Wisły. Do udziału w imprezie zachęca tegoroczny partner Masy – Koalicja Ratujmy Rzeki:

Żyjąca Wisła, jej siostra Odra oraz córki – Wisłoka, Skawa, Raba i inne dopływy to nasza wartość narodowa. Nie tylko piękno, ale również bezpieczeństwo powodziowe i czysta woda dla wszystkich Polaków. Nie pozwólmy zabijać naszych rzek!

Pod Wawelem nie wolno się kąpać, nie ma plaży, ludzi od wody oddziela betonowa bariera, dno jest zamulone. Bo władze PRLu uznały, że rzeka ma być odbiornikiem ścieków i wodnostradą; służyć przemysłowi, wielkogabarytowemu transportowi, wizji która nigdy się nie spełniła. Ubolewamy nad tym, że kolejne rządy i również obecna władza uznała betonowanie, kanalizowanie, przegradzanie zaporami za standard postępowania z rzekami.

Koalicja Ratujmy Rzeki uważa, ze najwyższy czas zmienić to archaiczne myślenie o rzekach. Amerykanie, Niemcy, Holendrzy już się zorientowali, że rzeki swobodnie płynące, w szerokich dolinach, dają ludziom wymierne korzyści społeczne i ekonomiczne. Dzięki zwiększonej retencji dolinowej chronią przed powodziami i suszami, a naturalny nurt rzeki, o ogromnych zdolnościach samooczyszczania, zapewnia ludziom czystą wodę.

Wodna Masa Krytyczna jest okazją, by wraz z ludźmi, którzy chcą nad wodą najnormalniej w świecie wypoczywać, upomnieć się o polskie rzeki, przypomnieć, że należą do nas wszystkich, nie tylko dla wybranych, którzy chcą je przerabiać pod swój zysk i ambicje, kosztem reszty społeczeństwa.

Krakowianie, Małopolanie! Dołączcie do nas. Pokażmy, że los Wisły i innych polskich rzek nie jest nam
obojętny!

Więcej informacji oraz program imprezy znajduje się na profilu FB.

Wydarzeniu towarzyszy również akcja Siostry Rzeki.

Źródło: Informacja prasowa Koalicji Ratujmy Rzeki

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn