Magda Łączak trzecią zawodniczką Zugspitz Ultratrail

przez Wojciech Słowakiewicz | Opublikowano 17 czerwca 2018 14:05

Prawie 102 km i 5500 metrów przewyższenia czekało na zawodników najdłuższego dystansu najbardziej prestiżowego festiwalu biegów górskich u naszych zachodnich sąsiadów – Zugspitz Ultratrail. Największe nadzieje na dobry występ naszych rodaków, których w całym festiwalu startowało niemal 50, wiązaliśmy z Magdą Łączak i Pawłem Dybkiem. Zawodnicy Salomon Suunto Team nie zawiedli. Magda zakończyła rywalizację na pudle, Paweł zajął ostatecznie ósmą lokatę.

Część polskiego teamu na Zugspitz Ultratrail

Część polskiego teamu na Zugspitz Ultratrail

Magda, która kolejny raz potwierdziła swoją świetną dyspozycję w tym sezonie, w sobotę musiała uznać wyższość jedynie liderki światowego rankingu ITRA Francuzki Caroline Chaverot oraz Szewdki Kristin Berglund, na co dzień mieszkającej w Austrii.

Na trasie Zugspitz Ultratrail

Na trasie Zugspitz Ultratrail

Rywalizacja od początku przebiegała między tymi trzema zawodniczkami. Pierwsze 20 km zawodniczki biegły właściwie razem. Potem Francuzka i Szwedka odbiegły Magdzie na kilka minut. O ile Francuzka w dalszej części trasy minimalnie powiększała przewagę nad Magdą i Kristin, o tyle przewaga Kristin nad Magdą wynosiła niemal tyle samo. Przez kilkadziesiąt kilometrów zaledwie kilkuminutowa przewaga Szwedki dawała jeszcze nadzieje na to, że uda się Magdzie powalczyć o drugie miejsce. Jednak Kristin, która obyta jest z alpejskimi trasami biegła bardzo dobrze, beż żadnych kryzysów.

Klasą samą dla siebie była zwyciężczyni Christine Chaverot, która przełamała wreszcie fatum niezbyt szczęśliwych tegorocznych występów. W Niemczech pobiegła niezwykle zdeterminowana i pewnie zwyciężyła.

Trzecie miejsce Magdy należy uznać za jej duży sukces, tym bardziej, że Magda nie czuła się tego dnia aż tak świeżo jak zakładała. W ciągu ostatnich 5 tygodni startowała przecież na Mistzrostwach Świata w Trailu (85 km i szóste miejsce) oraz w Rzeźniku Sky (53 km i zwycięstwo).

Magda Łączak

Magda Łączak

Dosyć niespodziewanie zakończyła się rywalizacja Panów. Uchodzący za faworyta Cristofer Clemente z Salomona przybiegł na metę dopiero drugi, ustępując swojemu rodakowi Tofolowi Castanierowi. Aktualny srebrny medalista Mistrzostw Świata w Trailu prowadził przez kilkadziesitą kilometrów, w końcowej fazie biegu zdołał do niego dołączyć Tofol, który ostatecznie wygrał z Clemente o 48 sekund. Bardzo dobrze pobiegli Polacy. Paweł Dybek wracający po kontuzji zajął w biegu ósme miejsce, dziesiąty był Łukasz Hryniów, a jedenasty Maciej Więcek. Paweł był umiarkowanie zadowolony ze swojego startu. Przerwa spowodowana kontuzją zrobiła swoje, zawodnik już od 15 km zmagał się ze skurczami co skutecznie przeszkadzało w walce o lepsze pozycję.

Magda Łączak na podium Zugspitz Ultratrail 2018

Magda Łączak na podium Zugspitz Ultratrail 2018

Warto podkreslić, że w tym roku na trasie panowały prawdziwie letnie warunki. Było naprawdę gorącą i gdyby nie licznie zgromadzeni kibice na trasie, którzy skutecznie wspierali zawodników, biegłoby się naprawdę ciężko.

Przemysław Ząbecki

Zdjęcia: Patrycja Łączak, materiały organizatora

Wyniki kobiety:

1. Caroline Chaverot (Francja) – 12:59:33

2. Kristin Berglund (Szwecja) – 13:11:38

3. Magdalena Łączak (Polska) – 13:25:35

Wyniki mężczyźni:

1. Bernat Tofol Castaner (Hiszpania) – 10:59:03

2. Cristofer Clemente (Hiszpania) – 10:59:51

3. Thomas Farbmacher (Austria) – 11:16:03

8. Paweł Dybek (Polska) – 13:51:38

10. Łukasz Hryniów (Polska) – 14:17:24

11. Maciej Więcek (Polska) – 14:17:24

Pełne wyniki na www.abavent.de.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn