10 zasad biwakowania w warunkach wysokiej wilgotności – porady marki Cumulus

przez Administrator | Opublikowano 26 października 2017 11:56

Jeśli śpiwór puchowy nie jest Ci obcy, zapewne wiesz, że nawet najlepszej jakości puch nie obroni się w warunkach, w których jest mokro i panuje wilgoć. Puch zamaka i traci swoje właściwości izolacyjne, a użytkownik śpiwora marznie i pomstuje na niekomfortowe warunki. Brzmi znajomo? Nawet jeśli nie byłeś w takiej sytuacji, zawsze warto się zabezpieczyć – dlatego przedstawiamy 10 zasad, które pomogą uniknąć nieprzespanych z zimna nocy.

Naturalny puch w warunkach wysokiej wilgotności traci swoje właściwości (fot. Własna Droga)

  1. Jeśli czeka Cię wyprawa, podczas której natężenie wilgoci będzie naprawdę wysokie, rozważ wybór alternatywy dla puchu i postaw na śpiwór syntetyczny. Sprawdzi się on na przykład w trakcie spływów kajakowych, a także w podróży do tropików i południowych rejonów Azji, podczas letnich biwaków w Skandynawii, czy podczas wyprawy na Grenlandię. Na rynku outdoorowym istnieje kilka bardzo dobrych wypełnień syntetycznych. Do najpopularniejszych należą Climashield, Primaloft, czy Thinsulate marki 3M.
  2. Pod wieloma względami warto jednak mimo wszystko wybrać puch, który jako wypełnienie naturalne, posiada niemalże same zalety. W porównaniu do wypełnienia syntetycznego, puch będzie zawsze lżejszy, łatwiejszy do skompresowania (dzięki czemu gabaryty śpiwora puchowego są mniejsze po spakowaniu), a także ma dłuższą żywotność.
  3. Skuteczne użytkowanie śpiwora puchowego w warunkach wilgotności wymaga przede wszystkim dobrego przygotowania na warunki, z którymi możesz się spotkać na miejscu. Przy planowaniu krótszych wyjazdów, sprawdź prognozę pogody. Jeśli zapowiadają obfite opady, lepiej odpuść nocleg pod gołym niebem i wybierz wiatę, schron lub w ostateczności solidny namiot. Z kolei przy dobrej pogodzie warto zabrać płachtę biwakową, wykonaną na przykład z tkaniny Pertex Shield, czy innej lekkiej membrany z klejonymi szwami.
  4. Wybierasz namiot? Upewnij się, czy ma tropik ochronny – namioty dwupowłokowe lepiej radzą sobie z kondensacją. Dzięki tej dodatkowej warstwie prawdopodobieństwo, że będziesz dotykać śpiworem mokrego tropiku od wewnątrz, jest mniejsze. Jeśli spodziewasz się częstych opadów rozważ również zaopatrzenie się w płachtę biwakową uszytą z ultralekkiej tkaniny membranowej, np. Pertex Endurance.
  5. Po całym dniu odzież, którą nosiliśmy, jest najczęściej przepocona i wilgotna. Przed spaniem zmień ją na suchą bieliznę – momentalnie poczujesz się bardziej komfortowo, a Twój śpiwór odwdzięczy się suchym i doskonale izolującym puchem.
  6. Zadbaj o odpowiednie przechowanie śpiwora. Niestety pokrowce dostarczane przez producentów nie są w 100% odporne na wodę. W tym przypadku świetnie sprawdzą się rolowane worki wodoszczelne.
  7. Cumulus ma w swojej ofercie śpiwory na zamówienie, które można uszyć z wodoszczelnej tkaniny Pertex Endurance. Nie oznacza to jednak, że śpiwór nadaje się do spania w deszczu pod gołym niebem – otwór na twarz pozostaje niezabezpieczony, a szwy nie są klejone. Dlatego mimo wszystko pamiętaj, żeby zadbać o odpowiednie schronienie. W kwestii oddychalności nie masz się czego obawiać. Wprawdzie jest ona nieco niższa, niż w przypadku tkanin bez membrany, ale praktycznie różnica ta jest niemalże niewyczuwalna.
  8. Od niedawna na polskim rynku pojawił się także puch hydrofobowy, który zapobiega zamakaniu i zbijaniu się puchu. Impregnacja puchu nie wiąże się z jego jakością – można znaleźć puch hydrofobowy zarówno w wersji 700 cuin jak i 850 cuin. Pamiętaj jednak, że impregnacja nie trwa wiecznie, a jej działanie słabnie w trakcie prania. Hydrofobowość puchu schodzi po ok. 4 praniach, a przy użyciu odpowiedniego płynu można przedłużyć żywotność impregnowanego puchu o kolejne 2 prania. Zakładając więc, że śpiwór prany jest raz na rok lub 2 lata, można przypuszczać, że puch hydrofobowy zachowa swoje właściwości nawet do 12 lat. Gdy impregnacja zejdzie, otrzymujemy standardowy puch 700 cuin, bądź 850 cuin.
  9. W warunkach wysokiej wilgotności najlepiej sprawdzi się połączenie tkaniny Pertex Endurance z puchem hydrofobowym. Jeśli jednak zmuszony jesteś wybrać tylko jedną spośród tych dwóch opcji, polecamy tę drugą.
  10. Kluczową czynnością jest też odpowiednie suszenie. Skompresowanie wilgotnego śpiwora może spowodować zbicie się puchu i przemieszczenie się go między komorami, co znacznie wpłynie na jego właściwości izolacyjne. Jeśli tylko masz taką okazję – na przykład nocujesz pod dachem, albo masz odpowiednią pogodę – porządnie wysusz swój śpiwór!

Kluczową czynnością jest też odpowiednie suszenie. Skompresowanie wilgotnego śpiwora może spowodować zbicie się puchu (fot. Velosophics)

Zuzanna Skrzypczak (Cumulus)

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn