W listopadzie zapisy na Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego

przez Administrator | Opublikowano 30 października 2017 16:03

Mija już 5 lat od pierwszej edycji Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego. ZUK był pierwszym polskim i być może europejskim, zimowym ultramaratonem, który niejako otworzył drzwi do organizacji tego typu biegów. Bo trzeba przyznać, że to wyzwanie nie tylko dla zawodników, ale również dla samych organizatorów, którzy muszą zmagać się z różnymi przeciwnościami utrudniającymi logistykę oraz dbanie o najważniejszą kwestię, czyli bezpieczeństwo zawodników i wolontariuszy.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (fot. Bikelife)

Zima w Karkonoszach bywa trudna i kapryśna, co pokazały ostatnie edycje. Biegaczy, którzy znają te góry tylko z letnich wycieczek, nie raz już zaskakiwały warunki panujące tam zimą. Do tej pory zawodnicy zmagali się już z głębokim śniegiem, gęstą mgłą i silnym wiatrem, ale mieli również okazję podziwiać przepiękne widoki w pełnym słońcu. Bo to właśnie widoki i zimowa nieskazitelna przestrzeń jest tym, co niesamowicie przyciąga w te góry. To obrazy, które na długo pozostają w pamięci.

To co dodaje ZUKowi dodatkowego klimatu, to fakt, że całe Karkonosze, podobnie jak kiedyś Bieszczady na Biegu Rzeźnika, można przebiec w ciągu jednych zawodów, jednego dnia, od zmierzchu do świtu, co w normalnym turystycznym tempie byłoby zimą niemożliwe. Trasa licząca 53 km i trudne warunki wymagają od zawodników nie tylko dobrej kondycji fizycznej, ale również często sprawdzają siłą charakteru. Nie jednego zaskoczy przy tym fakt, że najlepsi zawodnicy na ZUKu przybiegają na metę w czasie nieco powyżej pięciu godzin.

Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego (fot. Bikelife)

Zimowy Ultramaraton Karkonoski odbywający się w Karpaczu to dla wielu kultowe już wydarzenie, pewnie również dlatego, że organizatorzy nie kładą nacisku na zwiększenie ilości uczestników, a dużo bardziej zależy im na kameralnym i koleżeńskim klimacie całej imprezy. W piątek organizowane są prelekcje, pokaz filmu o Tomku Kowalskim, można spotkać starych znajomych, jest czas żeby z każdym porozmawiać, powspominać, podzielić się sportowymi planami na przyszłość albo napić się piwa na sobotniej imprezie.

Więcej o biegu dowiecie się na: www.ultramaratonkarkonoski.pl. Data biegu to 10 marca 2018 roku. Zapisy ruszają 20 listopada i potrwają dwa dni. Listę startową wyłoni losowanie spośród wszystkich zgłoszonych.

Informacja organizatorów

***

Wywiad z organizatorkami Zimowego Ultramaratonu im. Tomka Kowalskiego można przeczytać na stronach ostatniego numeru Outdoor Magazynu.

 

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn