Wyścig tytanów wokół Mont Blanc – podsumowanie UTMB®

przez Michał Gurgul | Opublikowano 08 września 2017 11:57

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem górskich biegów ultra – olbrzymie emocje, nadzwyczajne wysiłki i rywalizacja biegaczy górskich na najwyższym możliwym poziomie – wszystko to za sprawą Ultra-Trail du Mont-Blanc, jednego z najbardziej prestiżowych festiwali biegowych na świecie.

Zmienna pogoda podczas tegorocznego festiwalu zapewniała spektakularne tło rywalizacji (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB®)

Pisaliśmy już wcześniej o doskonałym występie naszego zawodnika, Marcina Świerca, który zajął 2. miejsce w biegu  CCC® (Champex-Courmayeur-Chamonix). Jednak zakończony w niedzielę festiwal Ultra-Trail du Mont-Blanc to miejsce nie jednej, a wielu wielkich rozgrywek, zaciekłej rywalizacji i spotkań najlepszych na świecie biegaczy ultra. W ramach trwającej tydzień imprezy obyło się pięć różnych biegów:

 • UTMB®: 171 km i 10,000 m wzniesienia w pionie – 2300 biegaczy – limit czasowy 46:30
 • CCC®: 101 km i 6100 m wzniesienia w pionie – 1900 biegaczy – limit czasowy 26:30
 • TDS®: 119 km i 7200 m wzniesienia w pionie – 1600 biegaczy – limit czasowy 33:00
 • OCC: 56 km i 3500 m wzniesienia w pionie – 1200 biegaczy – limit czasowy 14:30
 • PTL®: ok. 290 km i 26,500 m wzniesienia w pionie – 300 biegaczy – limit czasowy 151:30

Noszący tę samą nazwę co cały festiwal, bieg UTMB®, to prawdziwa wisienka na torcie, którą organizatorzy zachowują na sam koniec biegowego tygodnia w Chamonix. Duży dystans, olbrzymia suma podbiegów i trudny teren, który należy pokonać niezależnie od warunków pogodowych, za dnia i w nocy, sprawiają, że do startu w UTMB® dopuszczani są wyłącznie najlepsi biegacze świata.

Przebieg koronnej trasy Festiwalu – UTMB® (fot. utmbmontblanc.com)

Warunki pogodowe podczas trwania całego festiwalu nie były łaskawe dla zawodników. Temperatury niższe niż zazwyczaj o tej porze roku, mgły i deszcze, a także opady mokrego, ciężkiego śniegu w wyższych partiach utrudniały rywalizację światowej elity biegaczy górskich.

Warunki pogodowe przypominały mi pierwszą edycję Festiwalu w 2003 roku. Tyle, że 15 lat później jesteśmy lepiej przygotowani aby radzić sobie ze złą pogodą, podobnie jak zawodnicy, których poziom również stale wzrasta – komentuje Catherine Poletti, dyrektorka wydarzenia.

Olbrzymie emocje podczas 15. edycji biegu UTMB® zapewniło w szczególności dwóch zawodników: trzykrotny zwycięzca na tym dystansie, Kilian Jornet i znakomity biegacz francuski François D’Haene. Ostatecznie wygrał ten drugi, wyrównując tym samym swój dorobek trofeów z tego biegu z Kilianem – aktualnie obaj zawodnicy mają na swoim koncie po trzy wygrane.

To było niesamowite – relacjonuje zwycięzca UTMB®, François D’Haene. – Gdy świtało byliśmy bardzo zmęczeni jednak musieliśmy dokończyć robotę! Właśnie wtedy wyścig przestał być prosty. Na szczęście wielu kibiców ustawionych wzdłuż trasy dokładało wszelkich starań aby podnieść nas na duchu pomimo deszczu – po prostu niewiarygodne! Wyścig w zasadzie nie był zmaganiem z innymi zawodnikami, a wyłącznie pomiędzy nami [François i Kilianem]. Gdy rozpocząłem zbieg z przełęczy Grand Col Ferret, widoczność była zerowa, zamarzaliśmy, a moje nogi były zmęczone i sztywne.

Znany z przyjaznego nastawienia Kilian Jornet tak komentuje tegoroczną rywalizację na trasie UTMB®:

To był trudny wyścig, który rozpoczął się bardzo szybko. Po Courmayeur próbowałem utrzymać się w rozsądnej odległości za François. W Champex zaczynałem czuć się już lepiej, ale to nie wystarczyło abym dogonił François. Ale bawiłem się świetnie, to była niesamowity wyścig pomiędzy nami. Wiedziałem już wcześniej, że François będzie moim głównym rywalem. Zawsze demonstrował dobry styl i talent na długich dystansach, i jak najbardziej zasłużył na to zwycięstwo.

Kilian powiedział również, że z przyjemnością powróci za rok pod Mont Blanc, aby przekonać się, który z nich zdobędzie mistrzowski tytuł po raz czwarty.

François D’Haene odbiera swoje trzecie trofeum po wygranej w UTMB® (fot. Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB®)

Tak przedstawiają się ostateczne wyniki na trasie UTMB®:

Mężczyźni:

 • François D’HAENE (FRA) – 19:01:32
 • Kilian JORNET BURGADA (ESP) – 19:16:38
 • Tim TOLLEFSON (USA) – 19:53:00

Kobiety:

 • Núria PICAS (ESP) – 25:46:43
 • Andrea HUSER (SUI) – 25:49:18
 • Christelle BARD (FRA) – 26:39:03

Przebieg rywalizacji wyścigu CCC® opisywaliśmy już wcześniej. Dla przypomnienia przedstawiamy raz jeszcze końcową klasyfikację tego biegu:

Mężczyźni:

 • Hayden HAWKS (USA) – 10:24:30
 • Marcin ŚWIERC (POL) – 10:42:49
 • Ludovic POMMERET (FRA) – 10:50:47

Kobiety:

 • Clare GALLAGHER (USA) – 12:13:57
 • Maite MAIORA ELIZONDO (ESP) – 12:26:41
 • Laia CANES (ESP) – 12:47:39

W rywalizacji na trasie cieszącego się również dużą popularnością wyścigu TDS® królowali Francuzi. Wśród mężczyzn pierwsze trzy miejsca zajęli kolejno: Michel LanneAntoine GuillonSylvain Camus. Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła biegaczka ze Szwecji, Mimmi Kotka.

Dla utrwalenia trwających tydzień sportowych emocji, przypomnienia najciekawszych momentów rywalizacji oraz ukazania pozytywnego ducha Festiwalu Ultra-Trail du Mont-Blanc, organizatorzy przygotowali krótki klip z tegorocznej edycji:

W 15, jubileuszowej edycji Festiwalu Ultra-Trail du Mont-Blanc wzięło udział 8000 biegaczy z całego świata. Wydaje się, że ranga i prestiż tej imprezy wzrasta nieustannie. Rośnie również zainteresowanie sportami górskimi, za co po części odpowiedzialne są również imprezy tej klasy. Za wspaniałą walkę i poświęcenie, za hektolitry potu i łez, a także za promocję biegów ultra trail dziękujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu i gratulujemy doskonałych wyników.

Więcej informacji na temat poszczególnych biegów, oraz pełne rankingi dostępne są na stronie organizatora: utmbmontblanc.com

Michał Gurgul
źródło: utmbmontblanc.com, Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB profil FB

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn