V Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 2017 startuje już za tydzień!

przez Piotr Turkot | Opublikowano 13 lipca 2017 12:00

W dniach 20-23 lipca odbędzie się V Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (DFBG), zawody wyjątkowe, przyciągające mnóstwo biegaczy z całego kraju – w tym roku zapisanych jest prawie 2200 zawodników!

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. arch. DFBG)

Co sprawia, że co roku w okolicach 20 lipca do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy? Środek wakacji, długa droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących w Lądku-Zdrój każdego roku przybywa. DFBG od kilku lat notuje dwucyfrowy wzrost frekwencji co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest imponującym osiągnięciem.

Zdania są różne. Jedni uważają, że Góry Stołowe, Kotlina Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni podkreślają, że różnorodność dystansów, świetna organizacja oraz bogaty program imprez towarzyszących takich jak: pokazy filmów, koncerty, spotkania z gwiazdami biegów górskich np Gediminas Grinius, Tofol, Henryk Szost, zawodnicy Salomon Suunto Team.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. arch. DFBG)

Jeszcze dla innych magnesem przyciągającym do Lądka jest osoba samego organizatora Festiwalu – Piotra Hercoga, zawodnika Salomon Suunto Teamu, jednego z najlepszych ultrasów na świecie.

Jedno jest pewne. Kameralna atmosfera Lądka Zdroju w tych dniach zmienia się nie do poznania. Spokojne miasto staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. Biegacze wykorzystują okres wakacyjny i w większości przybywają do Kotliny Kłodzkiej ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i wiernymi kibicami. Nie dziwi więc fakt, że miasto jest w 100 % opanowane przez entuzjastów biegania oraz ich wiernych kibiców.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. arch. DFBG)

Na pewno największe zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów, przyciągająca na starto około 200 zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Paweł Dybek, zawodnik Salomon Suunto Team, który uporał się z Biegiem 7 Szczytów w czasie 30 godzin i 35 minut.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. arch. DFBG)

Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wybowy również Super Trail (130 km), K-B-L – 110 km oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami.

Festiwal ma również kilka propozycji na krótszych dystansach. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym. Nie może oczywiście zabraknąć biegów dla najmłodszych, dzieciaki mają swoje zawody w niedzielę, a dla wszystkich przewidziane są niespodzianki i upominki.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich (fot. arch. DFBG)

W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Wspomniane koncerty, spotkania z biegaczami, atrakcje dla dzieciaków – to jedna strona Festiwalu. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imrezę włącza się cały region. Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogliśmy między innymi zwiedzić Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku i Kopalnię Złota, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.

Termin: 20-23 lipca 2017 r.

Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać z sześciu biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

Trasy:

  • Bieg 7 Szczytów – 240 km,
  • Super Trail – 130 km,
  • K-B-L – 110 km,
  • Ultra 68,
  • Złoty Maraton – 45 km,
  • Złoty Półmaraton – 21 km,
  • Trojak Trail – 10 km,
  • i bieg dla dzieci.

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl.

Zapisy są cały czas otwarte. Zapraszamy!

Informacja prasowa Salomon – Suunto

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn