K2 Ski Challenge – Andrzej Bargiel wyrusza na K2!

przez Administrator | Opublikowano 06 czerwca 2017 18:22

Fenomen. To najwłaściwsze określenie Andrzeja Bargiela. Uprawia narciarstwo wysokogórskie. Specjalizuje się w niezwykle szybkim zdobywaniu szczytów, z których zjeżdża na nartach. Poziom wyczynu sportowego stawia zakopiańczyka w gronie najznakomitszych pionierów gór wysokich.

Andrzej Bargiel

Przez lata stanowił trzon reprezentacji Polski w zawodach skitourowych najwyższej rangi. Ustanowił rekord podbiegu na Elbrus (dotychczasowy najlepszy wynik 3:55 godz. Poprawił o 34 minuty!). Z czasem zaczął szukać dodatkowych wrażeń w górach. W uproszczeniu zdobywa szczyty, by zjechać z nich na nartach. Z tym, że są to najwyższe szczyty górskie Ziemi. Pierwszy raz w Himalajach pojawił się w 2012 roku.

Próbował zdobyć Lhotse (zawrócił na wysokości 7100 m ze względu na załamanie pogody). Rok później, w październiku 2013 zdobył Sziszapangmę, z której oczywiście zjechał na nartach. We wrześniu 2014 roku ustanowił rekord wejścia z bazy na szczyt Manaslu (14 godzin, 5 minut) oraz akcji baza-szczyt-baza (21 godzin, 14 minut). W 2015 roku dokonał pierwszego w historii zjazdu z Broad Peaku. W 2016 roku ponownie przekroczył pewne bariery. Ustanowił bowiem rekord zdobycia Śnieżnej Pantery (pięciu siedmiotysięczników byłego Związku Radzieckiego – Szczyt Lenina, Szczyt Korżeniewskiej, Szczyt Ismaila Samaniego, Chan Tengri i Szczyt Zwycięstwa). 29-latek dokonał tego w niespełna miesiąc bijąc pod tym względem rekord Denisa Urubki.

Andrzej Bargiel w akcji (fot. Marcin Kin)

Już sam dorobek sportowy wyznaczany przez niesamowite wręcz osiągnięcia przemawia do wyobraźni, a podkręcony przez najbliższe plany stawia Bargiela w gronie największych współczesnych zdobywców. Andrzej

Bargiel nie byłby sobą, gdyby nie wyznaczył sobie kolejnego celu. W czerwcu rusza na K2. Górę Gór. To drugi pod względem wysokości szczyt świata (8611 m n.p.m.). Samo wejście na ten wierzchołek leżący w górach Karakorum w Pakistanie stanowi skrajnie ambitny cel. K2 to największe wyzwanie. Najtrudniejszy z ośmiotysięczników. Wciąż niezdobyty zimą. Również latem nie zawsze Góra wpuszcza wspinaczy. Zdarzają się bowiem sezony z pojedynczymi wejściami. Bywa, że nikomu nie udaje się zdobyć wierzchołka.

Andrzej planuje zdobycie K2 tzw. Polską Drogą, wytyczoną przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego w lipcu 1986 roku. Droga ta nigdy nie została jeszcze powtórzona. Samo zdobycie szczytu stanowiłoby wyczyn bez precedensu. Chodzi bowiem o rekordowe tempo podejścia. Jednak w grę wchodzi dodatkowo zjazd z niego na nartach. Dotąd nikt nie dokonał zjazdu z wierzchołka do podstawy, choć próby podejmowano. Hans Kammerlander (partner wspinaczkowy Reinholda Messnera) zjechał ze szczytu pierwsze 400 metrów. Znany szwedzki narciarz ekstremalny Fredrik Ericsson zjeżdżał do podstawy z wysokości 7800 metrów. Od lat o zjeździe z K2 myśli Davo Karničar, pierwszy i jedyny jak dotąd człowiek, który zjechał z wierzchołka do podstawy z Mount Everestu.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Wcześniejsze próby dowodzą, że zjazd ze szczytu do samej podstawy i leżącej na wysokości 5100 m n.p.m. bazy jest możliwy, wymaga tylko znakomitego przygotowania, sportowej wytrzymałości, doświadczenia narciarskiego na tak dużych wysokościach i odrobiny szczęścia do warunków pogodowych i śnieżnych – przekonuje Bargiel. – Wszystkie moje autorskie wyprawy w góry najwyższe kończyły się sukcesem. Dwa lata temu zjechałem bez odpinania nart z wierzchołka Broad Peaku. Nikt wcześniej tego nie dokonał. Niektórzy nawet powątpiewali czy jest to możliwe. Trzy lata temu zjechałem na nartach z ośmiotysięcznika Manaslu, bijając rekord czasu wejścia na szczyt, jak i łącznego czasu wraz z powrotem do bazy. W ubiegłym roku poprawiłem z kolei rekord Denisa Urubki w czasie wejścia na pięć siedmiotysięczników byłego ZSRR zaliczanych do tytułu Śnieżnej Pantery. Zdobyłem je w ciągu jednego miesiąca, ze wszystkich w całości lub częściowo zjechałem na nartach. Wyczyn ten został przedstawiony w serii dokumentalnej „Andrzej Bargiel – Śnieżna Pantera”. Szybkim wejściem i zjazdem narciarskim z K2 mógłbym wykonać jeszcze trudniejszy krok na mojej himalajskiej i narciarskiej drodze oraz zapisać się tym wyczynem na kartach historii himalaizmu i narciarstwa – dodaje.

Andrzej Bargiel imponuje profesjonalnym podejściem do uprawianego przez siebie sportu. Jest wydolnościowym fenomenem, który swój talent wzbogaca ogromnym doświadczeniem górskim. Na co dzień trenuje w Tatrach. Często spędza też czas w najwyższych partiach Alp. Już dziś cieszy się niezwykłym poważaniem w środowisku narciarskim i wspinaczkowym. Jest stworzony do przekraczania barier w sportach wydolnościowych.

Kontynuuje wspaniałe tradycje polskiego himalaizmu odkrywając przy okazji nowe ścieżki, a ograniczając do minimum czas akcji górskich niweluje ryzyko i wprowadza nową jakość do tego sportu.

***

Harmonogram wyprawy

20 czerwca – 2 lipca 2017

Wylot Warszawa – Islamabad

– podróż do Skardu

– podróż do Askole

– trekking do Jhola

– trekking do Paiyu

– trekking do Urdukas

– trekking do Gore II

– trekking do Concordia

– trekking do K2 Base Camp (obóz na wysokości 5300 m npm)

10-30 lipca 2017 K2 Base Camp

– wejście na szczyt (termin uzależniony od pogody)

Data powrotu uzależniona od zdobycia szczytu

– trekking do Gore II

– trekking do Khuburtze

– trekking do Munding

– trekking do Askole

– podróż do Skardu

– podróż do Islamabadu

Wylot Islamabad – Warszawa

***

Andrzej Bargiel 

29 lat

Dyscypliny: Narciarstwo wysokogórskie (skialpinizm), himalaizm, biegacz wysokogórski

Tatrzański Klub Narciarski “Tatra Team”

  • 2007: mistrzostwa Polski juniorów w skialpinizmie (I miejsce)
  • 2009: mistrzostwa Europy w skialpinizmie (VIII miejsce drużynowo),
  • Pierra Menta (IV miejsce w kategorii Espoir)
  • 2010: Pierra Menta (IX miejsce), Elbrus Race – rekord trasy 3:23:37 (3242 metrów przewyższenia, start na wysokości 240 0m, poprawił o 32 minuty rekord Denisa Urubki z roku 2006).

WYPRAWY

  • 2012: Lhotse. Atak dotarł do 7100 m (przerwany – zła pogoda)

Hic Sunt Leones

  • 2.10.2013: Sziszapangma, środkowy wierzchołek (7999 lub 8008 m),wejście na nartach skiturowych i zjazd, wejście w 30 godzin z bazy (od godz. 5 rano 1 października do około godziny 13.00).
  • 25.9.2014: Manaslu – rekord wejścia z bazy na szczyt w czasie (14 godzin, 5 minut) oraz rekord baza-szczyt-baza (21 godzin, 14 minut).
  • 25.7.2015: Broad Peak – pierwszy zjazd na nartach (z głównego wierzchołka do bazy w trzy godziny).
  • 2016 – Śnieżna Pantera (29 dni, 17 godzin, 5 minut).
  • 16 lipca: Szczyt Lenina, 25 lipca: Szczyt Korżeniewskiej, 2 sierpnia: Szczyt Ismaila Samaniego, 10 sierpnia: Chan Tengri, 14 sierpnia: Szczyt Zwycięstwa.

Głównym partnerem medialnym jest należący do grupy TVN kanał Travel Channel, a relacje z wyprawy będzie można śledzić również w Telewizji TVN24. Partnerem internetowym został portal wp.pl. Opiekunem medycznym ekspedycji Andrzeja Bargiela jest Enel-Sport.

Informacja prasowa andrzejbargiel.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn