3 czerwca na cmentarzu pod Osterwą odsłonięte zostaną tablice pamiątkowe

przez Administrator | Opublikowano 02 czerwca 2017 13:00

W najbliższą sobotę 3 czerwca o godzinie 12.00 na symbolicznym cmentarzu ofiar gór pod Osterwą na Słowacji zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice naszych kolegów i koleżanek.

Symboliczny cmentarz ofiar gór pod Osterwą (fot. Wikipedia)

3 czerwca zostaną upamiętnieni:

Dodatkowo zostanie poświęcona tablica w wersji angielskiej dla śp. Wojtka Wróża, która poleci z wyprawą na K2 w czerwcu i zostanie zawieszona na kopcu Gilkeya.

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z Piotrkiem Kubickim tel.+48 602 198 746, mail: piotr.kubicki@pza.org.pl.

Zapraszamy na uroczystość

***

Symboliczny cmentarz ludzi gór znajduje się w limbowym gaju na zboczach Osterwy, nieopodal Popradzkiego Stawu. Wcześniej tablice upamiętniające tych, którzy zginęli w górach, umieszczano w miejscach, gdzie ponieśli śmierć.

Pomysłodawcą otwarcia cmentarza był czeski malarz i taternik Otokar Štafl, który w 1922 roku zaproponował umieszczenie wszystkich tablic z Tatr w jednym miejscu – wybrano w tym celu właśnie zachodnie zbocze Osterwy. W 1936 roku postawiono tu kapliczkę wzorowaną na spiskich kaplicach ludowych. Cmentarz został otwarty i poświęcony 11 sierpnia 1940 roku. Motto cmentarza brzmi: „Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze”.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn