Aż 13 biegów na Rzeźnickim Festiwalu Biegowym 2017

przez Administrator | Opublikowano 02 czerwca 2017 16:41

Rzeźnik Enigma, w którym zawodnicy poznają trasę dopiero w trakcie biegu, dwa Rzeźniczki, Dwumaraton Rzeźnika, Nocny Maraton, Dzienny Maraton – to nowości w ramach tegorocznego Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego. Zmagania potrwają od 10 do 17 czerwca. Zapisy wciąż trwają!

Rzeźnicki Festiwal Biegowy to obecnie ponad tygodniowa impreza, w ramach której odbędzie się aż 13 różnych biegów (jeśli policzyć absolutnie wszystkie będzie ich nawet 16, plus cztery biegi dla dzieci). Jeszcze dwa lata temu było zaledwie pięć możliwości, teraz właściwie każdy biegacz może znaleźć coś dla siebie. Co ważne, wciąż można zapisać się na niemal wszystkie biegi. Zamknięte listy są tylko na Bieg Rzeźnika i na Rzeźniczka.

Festiwal rozpoczyna się tajemniczym biegiem Rzeźnik Enigma, następnie odbędzie się legendarny Bieg Rzeźnika i pierwsza z odsłon Rzeźniczka. W kolejnych dniach zmagać się będą biegacze chcący spędzić na bieszczadzkich trasach trzy dni w etapach, następne zawody przeznaczone są dla fanów biegów alpejskich i wreszcie prawdziwa kumulacja nastąpi 16 czerwca, kiedy to wystartuje aż sześć długich lub bardzo długich biegów. Jak to wygląda w szczegółach?

10 czerwca – I Rzeźnik ENIGMA

Tym co ma być najbardziej kuszące w tym biegu, to jego tajemniczość. Trasa zawodów nie będzie znana wcześniej, zawodnicy poznają ją dopiero w trakcie biegu. W niektórych miejscach będzie oznaczona, a w niektórych jej dalszy przebieg będzie przekazywany przez wolontariuszy bezpośrednio podczas zmagań. Organizatorzy zaznaczają, że nie jest to bieg na orientację.

Co ciekawe, Rzeźnik Enigma ma być nawiązaniem do ubiegłorocznych komplikacji z trasą Biegu Rzeźnika i konfliktów z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

Rzeźnik Enigma to taki bieg trochę z humorem traktujący nasze relacje z Parkiem i sytuację sprzed roku. Wtedy, jeszcze kilka godzin przez startem nie wiedzieliśmy, którędy pobiegniemy. Uczestnicy Rzeźnika Enigma w ogóle się tego nie dowiedzą. Wywieziemy ich w Bieszczady, nie mówiąc dokąd. Wystartują na trasie, której końca również nie będą znali – powiedział dla portalu festiwalbiegowy.pl Mirosław Bieniecki, dyrektor biegu.

Dystans: między 25 km a 35 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+/- między 1000m a 2500m

Limit czasu: 5 godzin

Start: między godz. 4:00 a 5:30 z nieznanego punktu znajdującego się w odległości nie większej niż 35 km od Biura Zawodów III Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego

Trasa: tajemnica!

11 czerwca – Bieg Rzeźnika+

Najbardziej legendarny bieg w ramach Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego. W tym roku odbędzie się już jego czternasta edycja! Poza blisko 80-kilometrową trasą, głównym wyznaniem jest formuła biegu – trzeba biegać w parach. Powstanie odległości między zawodnikami większej niż 100 metrów lub pojawienie się na punkcie kontrolnym w pojedynkę skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją drużyny. Niejedne przyjaźnie rozpadły się właśnie po udziale w Biegu Rzeźnika, jednak dla wielu osób udział w tym biegu bardziej spaja relację z biegowym partnerem.

Dystans: około 80 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+4840m/D-4750

Limit czasu: 16 godzin

Start: godz. 3.00

Trasa:

Trasa biegu wiedzie z Komańczy do Cisnej. Początkowo jest to około 8 km “drogą utwardzoną” do Duszatyn (ok. 480 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem: Chryszczata (997 m n.p.m.) – Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.) – Wołosań (1071 m n.p.m.) – miejscowość Cisna (ok. 550 m n.p.m.) – Małe Jasło (1102 m n.p.m.) – Jasło (1153 m n.p.m.) – Okrąglik (1101 m n.p.m.) – Fereczata (1102 m n.p.m.). Dalej “drogą Mirka” i przez szczyty: Paportna, Rabia Skała, Okrąglik, Przełęcz nad Roztokami, Roztoki Górne, Rosocha, Hyrlata, Rożki i dalej czerwonym szlakiem do Cisnej.

11 czerwca – Bieg Rzeźnika HardCore+

Bieg Rzeźnika HardCore+ to przedłużenie Biegu Rzeźnika o kolejne 20 kilometrów. Poza satysfakcją, jest też nagroda dodatkowa – zawodnicy, którzy przebiegną Bieg Rzeźnika HardCore+ mogą na własne życzenie po złożeniu deklaracji członkowskiej zostać członkami honorowymi klubu OTK Rzeźnik. HardCore+ jest tylko dla szybkich biegaczy – limit czasu jest taki sam jak dla Biegu Rzeźnika, czyli na mecie trzeba znaleźć się przed zachodem słońca (godz. 19:00).

Dystans: około 100 km (trasa Biegu Rzeźnika + dodatkowe 20 kilometrów)

Suma podbiegów/zbiegów: D+5750m/D-5670

Limit czasu: 16 godzin

Start: godz. 3.00

Trasa: Z mety w Cisnej przez szczyty: Łopiennik, Korbania do mety w Radziejowej.

11 czerwca – I Rzeźniczek Intro

W ramach tegorocznego Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego odbędą się aż dwa biegi pod nazwą Rzeźniczek. Pierwszy z biegów, czyli Rzeźniczek Intro jest nowością.

Dystans: około 28 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+1440m/D-1560m

Limit czasu: 6 godzin

Start: rozpoczęcie zawodów o godz. 13:00, start ostry o godz. 14:00

Trasa:

Trasa I Rzeźniczeka Intro wiedzie z Przysłupia do Cisnej. Tak jak w Rzeźniczku na start biegu pojedziemy Bieszczadzką Kolejką, ale tym razem w przeciwną stronę, do stacji w Przysłupie. Początkowo biegniemy drogą asfaltową, by po około 400m rozpocząć delikatny podbieg drogą leśną. Na 1 km skręcamy w lewą stronę w utwardzoną drogę leśną. Na 5 km skręcamy w lewo kierując się na Smerek. Po dobiegnięciu do Smereka (7 km) kierujemy się oznaczeniami organizatora, aż do czerwonego szlaku, którym kierujemy się, przez Okrąglik (15km – 1101 m n.p.m.), na Jasło. Na Jaśle (17 km – 1153 m n.p.m.) żegnamy na chwilę szlak czerwony, skręcając w prawo i zbiegając przez około dwa kilometry w kierunku Przysłupia. W okolicach 19 km skręcamy w lewo w utwardzoną leśną drogę. Biegniemy nią do 20 km, gdzie będzie możliwość skorzystania z punktu odżywczego. Przy nim skręcamy w lewo gdzie zaczyna się podejście na Małe Jasło (22 km – 1097 m n.p.m.). Na Małym Jaśle skręcamy w prawo, wracając na szlak czerwony i rozpoczynamy zbieg w kierunku mety zlokalizowanej w Cisnej.

12, 13, 14 czerwca – III Bieg Rzeźnika Na Raty

Bieg Rzeźnika Na Raty to okazja by podziwiać piękno bieszczadzkich gór aż przez trzy dni. Zawody składają się z trzech etapów, całość składa się na 76 kilometrów trasy.

Dystans: około 76 km

I etap: 33 km

II etap: 23 km

III etap: 20 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+3910m/D-3970m

I etap: D+1980m/D-1890m

II etap: D+1060m/D-1170m

III etap: D+870m/D-910m

Limit czasu:

I etap: 6 godzin

II etap: 5 godzin

III etap: 5 godzin

Start:

I etap: Odjazd autokarów na start I etapu Biegu odbędzie się w poniedziałek, 12 czerwca 2017r. o godz. 04:30 z Cisnej. Zawodnicy zostaną przewiezieni do Komańczy, skąd odbędzie się start o godz. 6:00.

II etap: Odjazd autokarów na start II etapu Biegu odbędzie się we wtorek, 13 czerwca 2017r. o godz. 05:00 z Cisnej. Zawodnicy zostaną przewiezieni do Radziejowej, skąd odbędzie się start o godz. 6:00.

III etap: Odjazd autokarów na start III etapu Biegu odbędzie się w środę, 14 czerwca 2017r. o godz. 05:15 z Cisnej. Zawodnicy zostaną przewiezieni do Smereka, skąd odbędzie się start o godz. 6:00.

Trasa:

I etap: Trasa wiedzie z Komańczy do Cisnej. Początkowo około 8 km “drogą utwardzoną” do Duszatyn (ok. 480 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem: Chryszczata (997 m n.p.m.) – Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.) – Wołosań (1071 m n.p.m.), aż do mety w Cisnej (ok. 550 m n.p.m.) na stadionie “Orlik”.

II etap: Trasa wiedzie z Radziejowej do Cisnej. Początkowo biegniemy łąkami. Koło wypalarni węgla skręcamy w prawo w kierunku Korbanii. Wspinamy się na szczyt polaną, a następnie duktem leśnym docieramy na Korbanię (894 m n.p.m.). Przed samym szczytem skręcamy w prawo w zielony szlak Lasów Państwowych, zbiegając do Przełęczy Hyrcza (692 m n.p.m.). Na przełęczy skręcamy w lewo w niebieski szlak Lasów Państwowych, którym docieramy do Łopienki, gdzie przebiegamy obok Cerkwi Św. Męczennicy Paraskewii w Łopience (greckokatolicka drewniana cerkiew). W okolicach Cerkwi będzie także możliwość uzupełnienia wody. Dalej drogą gruntową przemieszczamy się w kierunku bazy namiotowej, od której czerwonym szlakiem gminnym wbiegamy na Łopiennik (1069 m n.p.m.), najwyższy punkt trasy. Z Łopiennika do Cisnej przemieszczamy się po oznaczeniach organizatora. Dwa kilometry przed metą przebiegamy drogę główną łączącą miejscowości Cisna – Lesko. Stąd zostaje do pokonania ostatni krótki podbieg do czerwonego szlaku, schodzącego z góry Hon, którym zostaje już tylko zbieg do mety w Cisnej.

III etap: Trasa wiedzie ze Smereka do Cisnej. Początkowo około 6 km “drogą Mirka” aż do czerwonego szlaku, w który skręcamy w prawo i dalej czerwonym szlakiem przez szczyty: Fereczata (1102 m n.p.m.) – Okrąglik (1101 m n.p.m.) – Jasło (1153 m n.p.m.) – Małe Jasło (1102 m n.p.m.), aż do mety w Cisnej.

14 czerwca – 3xHON

3xHON jest to etapowy bieg alpejski, który odbędzie się w sumie na dystansie 6200 m. Obejmuje trzy etapy na dystansach: 3500m, 1600m, 1100m. Nazwa pochodzi od bieszczadzkiego szczytu Hon.

Dystans: 6200 m

I etap: 3500 m

II etap: 1600 m

III etap: 1100 m

Suma podbiegów/zbiegów: D+691m

Limit czasu:

I etap: 1h15min

II etap: 45 min

III etap: 45 min

Trasa:

Etap I: Trasa rozpoczyna się podbiegiem na górę Osina (963 m n.p.m.), na której skręcamy w prawo w kierunku góry Hon, przez którą przebiegamy by dotrzeć do mety w okolicach górnej stacji nieczynnego wyciągu.

Etap II: Trasa wiedzie z Majdanu, początkowo asfaltem, by po 400m skręcić w lewą stronę i rozpocząć podbieg duktem leśnym, aż do mety usytuowanej w tym samym miejscu co meta I etapu, czyli w okolicach górnej stacji wyciągu.

Etap III: Trasa wiedzie spod „Pegazowej Woli”, początkowo drogą polną, następnie stokiem narciarskim do mety usytuowanej w okolicach górnej stacji nieczynnego wyciągu (w tym samym miejscu co meta I i II etapu).

16 czerwca – I Dwumaraton Rzeźnika

Jak sama nazwa wskazuje, Dwumaraton Rzeźnika składa się z dwóch biegów, każdy na dystansie zbliżonym do maratonu. Etapy pokrywają się z trasami Nocnego i Dziennego Maratonu Rzeźnika.

Dystans: około 80 km, dwa etapy, każdy po około 40 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+2855m/D-2808m

Limit czasu: po 8 godzin na każdy z dwóch etapów

Start:

I etap – godz. 00:01 z Cisnej

II etap – godz. 08:01 z Polańczyka.

Trasa:

I etap: Trasa I etapu pokrywa się z trasą I Nocnego Maratonu Rzeźnika.

II etap: Trasa II pokrywa się z trasą I Dziennego Maratonu Rzeźnika.

16 czerwca – I Nocny Maraton Rzeźnika

Bieg nocny na dystansie zbliżonym do maratonu, który startuje zaraz po północy, jednak o wschodzie słońca gwarantuje malownicze widoki na dolinę Soliny.

Dystans: około 40 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+1218m/D-1319m

Limit czasu: 8 godzin

Start: godz. 00:01 z Cisnej

Trasa:

Trasa I Nocnego Maratonu Rzeźnika wiedzie z Cisnej do Polańczyka. Z Cisnej biegniemy ok. 3 km drogą asfaltową w kierunku Wetliny i skręcamy w lewą stronę, żeby duktami leśnymi dotrzeć do Łopienki (10 km), gdzie przebiegamy obok Cerkwi Św. Męczennicy Paraskewii w Łopience. W okolicach Cerkwi będzie także możliwość uzupełnienia wody. Od tego miejsca rozpoczyna się podbieg na Korbanię (894 m n.p.m.) – najwyższy punkt trasy, początkowo niebieskim szlakiem Lasów Państwowych, a następnie zielonym. Z Korbanii (14 km) zbiegamy do Tyskowej, w której obok wypalarni węgla drzewnego (18 km) skręcamy w lewą stronę na piękne polany koło dawnej wsi Radziejowa, gdzie w okolicach 21 km usytuowany będzie punkt odżywczy. Kolejną górą na trasie będzie Markowska (748 m n.p.m.), z której zbiegamy czerwonym szlakiem gminnym w kierunku Bereźnicy Wyżnej, gdzie będzie można uzupełnić braki wody. Z Bereźnicy Wyżnej (29 km) wbiegamy na Wierchy (31 km), skąd zbiegamy szlakiem zielonym w kierunku Polańczyka. Dobiegając szlakiem zielonym do Myczków (34 km) skręcamy w prawo w niebieski szlak gminny w kierunku Polańczyka. Jednak ostatni fragment zbiegu to żółty szlak gminny, biegnąc którym o wschodzie słońca będzie można podziwiać panoramę Soliny.

16 czerwca – I Dzienny Maraton Rzeźnika

Dystans: około 40 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+1637m/D-1489m

Limit czasu: 8 godzin

Start: godz. 08:01 z Polańczyka

Trasa:

Startujemy z Polańczyka. Po przekroczeniu drogi głównej wbiegamy żółtym szlakiem gminnym, powyżej linii wyciągu. Dalej kierujemy się gminnym szlakiem niebieskim do Myczkowa (4 km), gdzie skręcamy w lewo w szlak zielony kierując się na szczyt Wierchy (7 km). Na Wierchach skręcamy w prawo i łąkami zbiegamy do Bereźnicy Wyżnej, gdzie będzie można uzupełnić braki wody. Kolejny odcinek to szlak czerwony w kierunku Markowskiej (748 m n.p.m.). Po wbiegnięciu z lasu kierujemy się łąkami, z których rozpościera się piękny widok na Pasmo Łopiennika. Po zabiegu, w rejonie dawnej wsi Radziejowa, usytuowany będzie punkt odżywczy (17 km). Dalej kolejnymi łąkami przemieszczamy się do Tyskowej, gdzie koło wypalarni (20km) węgla skręcamy w prawo w kierunku Korbanii. Początkowo wspinamy się na szczyt polaną, a następnie duktem leśnym docieramy na Korbanię (894 m n.p.m.), najwyższy punktu trasy (24 km). Przed samym szczytem skręcamy w prawo w zielony szlak Lasów Państwowych, zbiegając do Przełęczy Hyrcza (692 m n.p.m.). Na przełęczy skręcamy w lewo (27 km) w niebieski szlak Lasów Państwowych, którym docieramy do Łopienki (29km), gdzie przebiegamy obok Cerkwi Św. Męczennicy Paraskewii w Łopience. W okolicach Cerkwi będzie także możliwość uzupełnienia wody. Dalej drogą gruntową przemieszczamy się w kierunku bazy namiotowej, od której czerwonym szlakiem gminnym wbiegamy na Łopiennik (1069 m n.p.m.). Z Łopiennika (33 km) do Cisnej przemieszczamy się po oznaczeniach organizatora. Dwa kilometry przed metą przebiegamy drogę główną łączącą miejscowości Cisna – Lesko. Stąd zostaje do pokonania ostatni krótki podbieg do czerwonego szlaku, schodzącego z góry Hon, którym zostaje już tylko zbieg do mety.

16 czerwca – Bieg Rzeźnika Ultra 100

Dystans: 110 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+4550m/D-4460m

Limit czasu: 21h 59min

Start: godz. 08:01 z Polańczyka

Trasa:

Z Polańczyka biegniemy początkowo asfaltem, następnie czerwonym szlakiem okalającym Jezioro Solińskie, aż do Soliny, gdzie skręcamy w prawą stronę na tamę (9 km), przez którą przebiegamy. Kierując się po oznaczeniach organizatora wbiegamy na Jawor (13 km – 741 m n.p.m.), z którego zbiegamy do Teleśnicy Oszwarowej (18 km – punkt z wodą). W Teleśnicy skręcamy w prawą stronę, w niebieski szlak turystyczny, którym dobiegamy w rejon Zatoki Potoku Czarnego. Po dobiegnięciu do drogi asfaltowej nr 894 skręcamy w lewą stronę, kierując się dalej niebieskim szlakiem. Dobiegając do miejscowości Polana (w której będzie punkt odżywczy na 30 km) przekraczamy rzekę Czarny skręcając w prawą stronę, dalej kierując się niebieskim szlakiem w kierunku Przełęczy nad Hulskiem. Przed Przełęczą na 35 km skręcamy w lewą stronę w drogę rowerową, którą kierujemy się w rejon Otrytu (45 km), skąd skręcamy w prawo i za oznaczeniami organizatora kierujemy się na wzgórze Otryt. Dalej niebieskim szlakiem do Przełęczy nad Hulskiem (52 km – punkt nawadniania). Z Przełęczy biegniemy drogą częściowo utwardzoną wzdłuż Sanu, który przekraczamy na 64 km (tu kolejny punkt odżywczy). Dalej kierujemy się drogą oznaczoną przez Organizatora przez Przełęcz Pod Tołstą, z której łąkami zbiegamy do Terki. W Terce biegniemy krótki odcinek wzdłuż rzeki Solinki, by następnie zielonym szlakiem przez Bukowiec dotrzeć do Górzanki (tu kolejny punkt z wodą na 77 km). Dalej drogą oznaczoną przez Organizatora kierujemy się na górę Markowska (81 km). Z tego miejsca biegniemy aż do Łopienki już znanym nam odcinkiem trasy, gdyż pokonywaliśmy go w nocy, z tym że w przeciwnym kierunku. Po drodze mijamy punkt odżywczy w dawnej Wsi Radziejowa (87 km). Punkt z wodą będzie się znajdować także w Łopience (98 km), z której kierujemy się na najwyższy szczyt trasy – Łopiennik (102 km, 1069 m n.p.m.). Z Łopiennika przemieszczamy się po oznaczeniach organizatora. Dwa kilometry przed metą przebiegamy drogę główną łączącą miejscowości Cisna – Lesko. Stąd zostaje do pokonania ostatni krótki podbieg do czerwonego szlaku, schodzącego z góry Hon, którym zostaje już tylko zbieg do mety, mieszczącej się w Cisnej na stadionie “Orlik”.

16 czerwca – Bieg Rzeźnika Ultra 140/160

Dystans:

Bieg Rzeźnika Ultra 140: około 145 km

Biegu Rzeźnika Ultra 160: około 161 km, czyli Bieg Rzeźnika Ultra 140 plus dodatkowe 16 km

Suma podbiegów/zbiegów:

Bieg Rzeźnika Ultra 140: D+5920m/D-5920m

Biegu Rzeźnika Ultra 160: D+6740m/D-6740m

Limit czasu: 30 godzin

Start: godz. 00:01 z Cisnej

Trasa: http://www.biegrzeznika.pl/bieg-rzeznika-ultra-140-160/

17 czerwca – VI Rzeźniczek, czyli Mały Bieg Rzeźnika

Rzeźniczek, czyli sympatyczny Mały Bieg Rzeźnika, odbywa się już po raz szósty. Jest doskonałą okazją, żeby po raz pierwszy spróbować swoich biegowych sił w bieszczadzkich górach.

Dystans: około 28 km

Suma podbiegów/zbiegów: D+1200m/D-1330m

Limit czasu: 6 godzin

Start: start o godz. 07:45. Zawodnicy Kolejką zostaną przewiezieni do Solinki, skąd odbędzie się start ostry około godz. 9:00.

Trasa:

Trasa VI Rzeźniczka, czyli Małego Rzeźnika wiedzie spod nieistniejącej wsi Solinka do Cisnej. Trasa biegu prowadzi z Soliny, początkowo drogą szutrową przez około 2km, następnie drogą polną (ok. 500m) do pasma granicznego. Po skręcie w lewo biegniemy niebieskim szlakiem granicznym, aż na szczyt Okrąglik. Na Okrągliku skręcamy w lewo w czerwony szlak turystyczny, którym podbiegamy na Jasło, czyli najwyższy punkt trasy. Na Jaśle uważamy, aby NIE skręcić w prawo, tylko trzymać się czerwonego szlaku, którym kontynuujemy przemieszczanie prosto zbiegając do Cisnej.

10, 16 i 17 czerwca – Rzeźniczątko

Rzeźniczątko to trzy bezpłatne biegi dla najmłodszych adeptów trudnej sztuki biegowej. Biegi odbędą się w trzech dniach:

  • sobotę, 10 czerwca 2017r. o godzinie 15:00 w Cisnej, w okolicach kompleksu Orlik
  • piątek, 16 czerwca 2017r. o godzinie 9:00 w Polańczyku, okolica startu Ultra 100km
  • sobotę, 17 czerwca 2017r. o godzinie 9:30 w Cisnej, w okolicach kompleksu Orlik

na dystansach uzależnionych od wieku biegaczy:

  • Bieg Wiewiórki (4, 5, 6 lat – roczniki: 2013-2011) – dystans: ok. 100 metrów
  • Bieg Liska (7, 8, 9 lat – roczniki: 2010-2008) – dystans: ok. 250 metrów
  • Bieg Wilka (10, 11, 12 lat – roczniki: 2007-2005) – dystans: ok. 500 metrów
  • Bieg Niedźwiedzia (13, 14, 15 lat – roczniki: 2004-2002) – dystans: ok. 1000 metrów

Więcej informacji o wszystkich biegach i zapisy można znaleźć na stronie: www.biegrzeznika.pl.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn