Ueli Steck nie żyje

przez Administrator | Opublikowano 30 kwietnia 2017 12:40

Według informacji „The Himalayan Times” pod Mount Everest zginął Ueli Steck, jeden z najlepszych alpinistów ostatnich lat.

Ueli Steck

Wypadek, który potwierdza wiele źródeł, miał miejsce w okolicach obozu I na stokach Nupste. Steck wspinał się samotnie i najprawdopodobniej poślizgnął się i spadł lodowym stokiem.

Sławny Szwajcar zamierzał w tym sezonie pokonać wielkie wyzwanie himalajskie, czyli trawers Mount Everest – Lhotse. W ramach aklimatyzacji zdołał już zanocować w obozie drugim na drodze normalnej. Dokonywał także wielu treningowych wyjść w góry z bazy pod Mount Everestem, zaledwie parę dni temu pisał:

Błyskawiczny jednodniowy wypad z bazy na 7 tys. m. Kocham to, tu jest wspaniale. Ciągle wierzę w aktywną aklimatyzację. Jest o wiele bardziej efektywna niż spanie na wysokościach!

Trawers Mount Everest - Lhotse

Trawers Mount Everest – Lhotse

41-letni Ueli Steck to jeden z najwybitniejszych alpinistów ostatnich lat. Był wspinaczem niezwykle wszechstronnym, świetnie wspinał się w skale i w lodzie. Dokonywał wielu technicznych  przejść w Alpach i Himalajach. Do szerokiego grona odbiorców przebił się za sprawą samotnych rekordowych przejść na słynnych alpejskich ścianach. M.in. wielokrotnie bił rekord szybkości na Eigerze.

Prawdopodobne, orientacyjne miejsce wypadku Ueli Stecka na stokach Nuptse

W 2013 roku zadziwił społeczność wspinaczkową samotnym przejściem na południowej ściany Annapurny. Za ten wyczyn otrzymał Złoty Czekan, najważniejszą nagrodę alpinistyczną. Był to już drugi Złoty Czekan w jego karierze, został nim nagrodzony w 2009 roku za pierwsze przejście północnej ściany Tengkampoche (6500m, Nepal).

Wojciech Słowakiewicz

wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn