„Cabin Porn. Podróż przez marzenia, lasy i chaty na krańcach świata” – premiera książki

przez Administrator | Opublikowano 27 kwietnia 2017 12:58

„Cabin Porn” to ilustrowana zjawiskowymi fotografiami książkowa podróż przez marzenia, lasy i osobiste historie portretowanych bohaterów. Niewielkie, własnoręcznie budowane tytułowe „cabin”, ulokowane w najbardziej malowniczych miejscach świata, tworzący je ludzie i ich motywacje pobudzają wyobraźnię oraz pragnienie ucieczki od cyfrowego świata. Pomysł na książkę, która stała się wydawniczym i społecznym fenomenem narodził się w głowie założyciela serwisu Vimeo, Zacha Kleina. „Cabin Porn” ukaże się nakładem Smaku Słowa już 24 maja. 

Zach Klein wraz z dziennikarzem Stevenem Leckartem i fotografem Noah Kaliną portretują ludzi zmęczonych ciągłymi update’ami w świece galopującego technologicznego postępu, którzy przełączają się na tryb świadomego dokonywania wyborów. Zamieniają ulotne cyfrowe wrażenia na realne analogowe doznania. Przedkładają zapach lasu i szum drzew nad aromat kawy z sieciowej kawiarni i warkot samochodowych silników. I czują się wolni, gdy ich mobilne urządzenia są offline. A zamiast smartfona chwytają w dłoń piłę i młotek, i własnoręcznie konstruują swoje wymarzone chaty.

Tworzone przez pasjonatów chaty z drewna, gliny, stali lub odzyskowych materiałów, powstają w najodleglejszych zakątkach świata. Niektóre budowane w kilka dni, inne „składane” krok po kroku z dostępnych w danym momencie surowców, stają w równie malowniczych co ekstremalnych lokalizacjach: na lądzie, w konarach drzew, na wodzie, skałach i lodowcach. Klein – założyciel serwisu Vimeo i właściciel jednej z takich prywatnych chatek w rezerwacie Beaver Brook – przez lata kolekcjonował i umieszczał na swoim blogu fotografie chat nadsyłane przez znajomych i czytelników. W międzyczasie Beaver Brook stało się mekką dla konstruktorów chat poszukujących wytchnienia od miejskiego zgiełku. Popularność idei i ciekawość jaką rozbudzili autorzy bloga sprawiła, że gromadzony na cabinporn.com materiał trafił wreszcie na karty książki. „Cabin Porn” zadebiutowało na listach sprzedaży jako bestseller gloryfikujący minimalizm, piękno i dziewiczość natury oraz proekologiczne postawy domorosłych budowniczych i idee przyświecające ludziom mieszkającym w leśnych samotniach.

Ukłute przez Kleina wyrażenie „cabin porn” zrobiło w cyfrowym świecie furorę na miarę terminu „food porn”, związanego z jedzeniem i jego zmysłowymi aspektami. A książka od czasu amerykańskiej premiery nie schodzi z list bestsellerów. Jej bezpretensjonalny styl i pozytywne przesłanie zauroczyło rzesze czytelników na całym świecie. Książka właśnie trafia do polskich księgarń i do rąk fascynatów podróży, designu, architektury oraz natury. Zaciekawi też zapalonych działkowców i wszystkich tych, którzy na balkonach w blokowiskach czy w przydomowych ogródkach pielęgnują grządki, rąbią drewno na opał i marzą o spokojniejszym życiu, bogatszym w proste doznania.

Tytuł: „Cabin Porn. Podróż przez marzenia, lasy i chaty na krańcach świata”

Autor: Zach Klein, Steven Leckart, Noah Kalina

Przekład: Ewa Wojtych

Premiera: 24 maja 2017

Cena okładkowa: 49,90 zł

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn