Mateusz Waligóra i Michał Dzikowski rozpoczynają projekt “Before it is gone”

przez Piotr Turkot | Opublikowano 17 stycznia 2017 10:14

Z początkiem 2017 roku rozpoczęliśmy realizację serii trzech reporterskich wypraw pod nazwą “Before it is gone”. W ramach tego unikalnego projektu chcemy dokumentować miejsca i kultury, które właśnie ulegają nieodwracalnym przemianom. Nie zmieniały się i nie będą się zmieniać – one zmieniają się TERAZ.

Mateusz Waligóra (fot. Mateusz Waligóra)

Interesują nas wszystkie przemiany: społeczne i kulturowe, związane z degradacją środowiska czy przekształcaniem natury przez człowieka. Ruszamy w drogę nie po to, by odkrywać coś, co dawno zostało odkryte lub ocalić coś, co z góry skazane jest na zagładę. Jedziemy tam, by wysłuchać historii ludzi, a następnie przekazać te historie dalej. Chcemy dokumentować zmiany, wykorzystując przy tym jak najlepiej swoje doświadczenie dziennikarskie i fotograficzne. Musimy się jednak pośpieszyć, by zdążyć. Dopóki tam są.

***

Michał Dzikowski (fot. Michał Dzikowski)

PIERWSZA WYPRAWA: Chadar Aztorin Expedition
MOTYW PRZEWODNI: Zmiany kulturowe związane z powstaniem nowej drogi – zanik kilkusetletniej tradycji
TERMIN: Styczeń/Luty 2017
KRAJ: Indie
CEL: Przejście zamarzniętą rzeką Zanskar na odcinku Leh – Padum
PATRONAT: National Geographic Polska
PARTNERZY WYPRAWY: Aztorin, KLM, Mountain Hardwear, Lyo Food, Polartec, Icebreaker, Canon

Zanskar to rzeka, która łączy dwa indyjskie regiony: Ladakh i Zanskar. Himalajskie zimy należą do najsurowszych na świecie. Gdy temperatura powietrza spada poniżej -30 stopni Celsjusza, a górskie przełęcze pokrywają kilkumetrowe warstwy śniegu, region Zanskar na wiele miesięcy zostaje odcięty od świata. Od setek lat jedyne połączenie z cywilizacją zapewnia wówczas rzeka o tej samej nazwie. Mieszkańcy niewielkich wiosek, w ciągu kilku tygodni, gdy wody Zanskaru skuje krucha warstwa lodu ruszają w wędrówkę do Leh – stolicy regionu Ladakh. Do szkoły, pracy lub lekarza. Chadar – marsz lodową drogą to odwieczny rytuał, który niebawem odejdzie w zapomnienie. Indyjskie władze podjęły się bowiem wytyczenia nowej drogi, która w przyszłości ma ułatwić codzienne życie mieszkańców. W trakcie wyprawy będziemy działać niezależnie, w ciągu kilku dni będzie nam jedynie towarzyszyć tłumacz języka ladakhi. Największe trudności to ekstremalnie niska temperatura (-30 stopni Celsjusza) orz zdradliwa pokrywa lodowa.

***

DRUGA WYPRAWA: Qhapaq Ñan
MOTYW PRZEWODNI: Topniejące andyjskie lodowce
TERMIN: Kwiecień 2017
KRAJ: Peru
CEL: Przejście siecią inkaskich dróg Qhapaq ñan z Cusco do Machu Picchu z wykorzystaniem lam
PATRONAT: National Geographic Polska
PATRONAT HONOROWY: Ambasada RP w Peru

W zaplanowanej na kwiecień 2017 roku wyprawie towarzyszyć nam będzie posługujący się językiem keczua przewodnik Leoncio Vera.  Wyruszymy z głównego placu miejskiego – Plaza Mayor w Cusco – miejscu symbolicznego rozpoczęcia inkaskich dróg w państwie Inków – Tahuantisuyu, by następnie przejść w okolicy świętej góry Salkantay aż do Machu Picchu. W Machu Picchu (jeśli tylko uda nam się uzyskać stosowne zezwolenia) chcemy wykonać serię unikalnych nocnych zdjęć. Całą trasę z Cusco do Machu Picchu przejdziemy pieszo, towarzyszyć nam będą lamy niosące bagaż.

W 2014 roku sieć dróg Qhapaq ñan została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Owocem wyprawy będzie reportaż, w którym chcemy podkreślić olbrzymie znaczenie inkaskich dróg dla rozwoju całego kontynentu południowoamerykańskiego. Celowo jednak poprowadziliśmy trasę wyprawy tak aby   na swojej drodze napotkać górę Salkantay – drugą ważną częścią reportażu i wszystkich przekazów medialnych będzie bowiem zwrócenie uwagi publicznej na problem topniejących andyjskich lodowców. W Peru znajduje się 70% światowych lodowców pochodzenia tropikalnego. Jednak w ciągu zaledwie 40 lat ich powierzchnia zmniejszyła się o 40%! Wyprawa ta wymaga od nas olbrzymiej ilości pracy i nakładów związanych z uzyskaniem stosownych pozwoleń. Cały czas poszukujemy sponsorów i partnerów projektu.

***

TRZECIA WYPRAWA: ?
Rozważamy ruszenie śladem solnej karawany w Mali albo wyprawę do mongolskich Tsaatanów – jednych z ostatnich na świecie nomadów i hodowców reniferów. Kto wie czy nie wylądujemy jednak na Papui Nowej Gwinei lub Borneo. Jedno jest pewne: będzie przygodowo,  bo takie wyprawy cenimy sobie najbardziej.

***

UCZESTNICY:

Mateusz Waligóra (fot. Matusz Waligóra)

MATEUSZ WALIGÓRA
Specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnym upodobaniem darzy pustynie, od Australii po Boliwię. Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd przez najtrudniejsza drogę wytyczoną na ziemi  –  Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Za swoje wyprawy wyróżniany jest na największych polskich festiwalach podróżniczych. Jest także jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik National Geographic Traveler oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach.

Michał Dzikowski (fot. arch. Michał Dzikowski)

MICHAŁ DZIKOWSKI
Fotograf, nurek, artysta życia. Nigdy nie rozstaje się z aparatem. Obieżyświat od siedemnastego roku życia. Ocean, pustynie, góry, jaskinie –  to jego plac zabaw. Od kilkunastu lat mieszka na obczyźnie – nad samym oceanem. Pracuje zawodowo jako fotograf sportowy i podróżniczy. Absolwent Galway Mayo Institute of Technology – Media Cyfrowe, obecnie kończy studia magisterskie na kierunku Fotografia. Jego zdjęcia wielokrotnie publikowano zarówno w Polsce jak i za granicą. Autor zdjęć do kampanii reklamowych marek Rab, Lowe Alpine oraz Quest. Dwukrotnie pełnił rolę fotografa w trakcie zimowych ekspedycji zdobywających ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Jego zdjęcia z wyprawy ‘Nanga Dream Justice for All 2015/2016’ ilustrują książkę „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” autorstwa Dominika Szczepańskiego i Piotra Tomzy. Przemierzał dżungle w Kolumbii, Gujanie i Papui Nowej Gwinei. Wielokrotnie był też na Saharze.

Michał Dzikowski i Mateusz Waligóra

OFICJALNE STRONA WYPRAWY:

KONTAKT:
MATEUSZ WALIGÓRA tel. 602 606 115, e-mail: nakrancach@gmail.com
MICHAŁ DZIKOWSKI tel. +353 857 526 388 e-mail: mike@clearskiesahead.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn