Anna Figura – wyprawa po rekord rozpoczęta

przez Administrator | Opublikowano 05 stycznia 2017 11:21

Anna Figura chce pobić kobiecy rekord szybkości wejścia na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę, mierzącą 6962 m n.p.m. Polka dotarła już do bazy pod szczytem i rozpoczyna proces aklimatyzacji przed próbą bicia rekordu.

Anna Figura pod Aconcaguą

Zaaklimatyzowanym, sprawnym turystom zdobycie wierzchołka Aconcagui zajmuje średnio trzy dni. Figura chce to zrobić w mniej niż 14 godz. Obecny rekord wynosi 14 godz. 53 min i należy do Brazylijki Fernandy Maciel.

Aconcagua. Trasa, na której został ustanowiony męski i kobiecy rekord (źródło: Polak Potrafi)

Do osiągnięcia tego celu potrzebna jest doskonała aklimatyzacja, dlatego biegaczka musi spędzić na treningach wysokościowych w górach co najmniej trzy tygodnie przed przystąpieniem do bicia rekordu. Cała wyprawa potrwa minimum miesiąc.

Ekipa Anny Figury w drodze pod Aconcaguę

Pierwszy krok został zrobiony, wyprawa dotarła do bazy i na profilu Anny czytamy:

31.12 dotarliśmy do Plaza de Mulas – 4300 m n.p.m.. Trasa z Confluencji – 3400 m n.p.m. okazała się dłuższa i bardziej wymagająca niż się tego spodziewaliśmy. Ponad 7 godzin podejścia w pełnym słońcu i momentami mocno wiejącym wietrze, każdemu dały we znaki.

Nowy Rok spędzamy jak przystało – odpoczywając w bazie. Jutro wyruszamy do Nido de Condores- 5500 m n.p.m.. Postaramy się wnieść tam namiot i kilka niezbędnych rzeczy, które wykorzystamy na dalszych etapach aklimatyzacji.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn