Spotkania z Filmem Górskim Zakopane w Katowicach

przez Administrator | Opublikowano 19 października 2016 11:21

W dniach 23-24 października odbędą się Spotkania z Filmem Górskim Zakopane, ale …w Katowicach. Tym razem gościnnie festiwal zawinie do Klubu Podróżników NAMASTE. Przez dwa dni widzowie będą mogli zobaczyć między innymi te filmy, które zostały wyróżnione podczas festiwalowych edycji. Wstęp wolny.

14795742_1352069554826734_1021435776_o

W programie:

Niedziela 23.10.2016:
Pod ciężarem wolności – reżyseria Pavol Barabas, 45min
Niosąc na własnych barkach stukilogramowe ładunki muszą sprostać burzom, śnieżycom i brnąć w głębokim śniegu. Tragarze w Wysokich Tatrach codziennie podchodzą do górskich schronisk z nową dostawą. Ich zawód to sztuka i droga spokoju. Poznając ich świat być może odkryjemy, dlaczego wybrali tę drogę. A może dowiemy się też czegoś o naszym własnym bagażu, który niesiemy przez całe życie.

A line across the sky – reżyseria Josh Lowell & Peter Mortimer, 40min
Trawers Fitz Roy’a, uważany za niemożliwy do zdobycia, jest jednym z największych marzeń alpinistów. Tymczasem ta niebezpieczna wspinaczka przez siedem stromych szczytów i blisko 4000 metrów w pionie przyniosła dwóm znakomitym wspinaczom wiele radości. Tommy Caldwell i Alex Honnold zabiorą nas na inspirującą i zabawną wyprawę. Za swój wyczyn zostali wyróżnieni Złotym Czekanem.

No ski no fun – reżyseria Dariusz Załuski, 32 min
„No ski no fun” to pełna pasji, humoru i wrażliwości opowieść o marzeniach realizowanych dzięki niezwykłemu zacięciu i zdrowemu dystansowi do siebie i życia. Od najmłodszych lat Andrzej ganiał po górach w rodzinnej Łętowni, gdzie wychowywał się z dziesięciorgiem rodzeństwa. Pierwsze stare narty dostał jeszcze w przedszkolu od dziadka, kolejną parę udało mu się kupić samemu – deski skrócił piłą ręczną, a do za dużych butów zakładał kilkanaście par skarpet. Aż wreszcie, dzięki starszemu bratu na poważnie zajął się skialpinizmem i zaczął trenować…

Zakopiańczycy – reżyseria Jerzy Porębski, 60 min
Dokument “Zakopiańczycy” poświęcony jest członkom najmniejszego w Polsce klubu wspinaczkowego – Klubu Wysokogórskiego w Zakopanem. Reżyser filmu pokazuje sukcesy członków, którzy uczestniczą zarówno w ogólnopolskich jak i światowych górskich wyprawach. Pierwszoplanowymi postaciami dokumentu nie są góry i zdobywanie kolejnych szczytów, tylko ludzie oraz relacje między nimi. Tytułowych “Zakopiańczyków” łączy braterstwo i szacunek do gór.

Poniedziałek 24.10.2016:

Jurek – reż. Paweł Wysoczański 1h 20min
Dokument Pawła Wysoczańskiego pokazuje człowieka, który pnie się do góry – w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli – ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.

NIEZWYKLI LUDZIE / EXTRAORDINARY PEOPLE – reżyseria Orhan Tekeoğlu, 45 min
Mieszkańcy wschodniego regionu Morza Czarnego w Turcji, ich tradycje, unikalny styl życia i niezwykle praktyczne rozwiązania stosowane na co dzień, skłaniają nas do głębokiej refleksji, albo wywołują śmiech. Osiągnięcie niemożliwego wymaga nadzwyczajnej inteligencji i dystansu do siebie samych. Rozum i upór w połączeniu z kreatywnością pozwalają tym ludziom dokonywać niezwykłych rzeczy.

UJEK – reżyseria Jerzy Porębski, 47 min
Ujek – Józef Uznański. Legendarny ratownik tatrzański drugiej połowy ubiegłego wieku. Wspaniały sportowiec, narciarz, żołnierz AK, później represjonowany przez władze komunistyczne. Wielokrotnie uciekał z więzienia. Odważny człowiek gór, przewodnik pierwszego psa lawinowego w Polsce, uczestnik ponad 300 wypraw ratunkowych w Tatrach, w tym najtrudniejszych – po taterników potrzebujących pomocy w największych ścianach tatrzańskich. Doskonały instruktor, wychowawca wielu pokoleń ratowników górskich.Po prostu: Ujek.

W – reżyseria : Steven Schwabl, 29 min
Bohater filmu przenosi się z gór do miasta, do mieszkania naprzeciwko ogromnego, czerwonego „W” kręcącego się na czubku repliki wieży Eiffla. Litera „W” staje się jego obsesją. Bohater zaczyna zastanawiać się, czym „W” jest i dlaczego tam jest, a pytania te przeradzają się w osobiste kwestie: „Kim ja jestem? Dlaczego istnieję?”. Wszystkie te pytania w języku angielskim zaczynają się od „W”. Ponieważ sam pochodzi z gór, zna górali, a największym ze wszystkich alpinistów jest legendarny Reinhold Messner, stawia sobie pytanie: „Co Reinhold zrobiłby na moim miejscu?” – „Wspiąłby się tam” – odpowiada sam sobie. „I zrobiłby to sam”. Postanawia więc wspiąć się na „W” zainspirowany solową wspinaczką Messnera na Mt. Everest w 1980 roku.

Informacja organizatorów

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn