Liga Biegów Górskich to doskonale znana biegaczom klasyfikacja. Funkcjonuje od 2009 roku. W tym roku zyskała nowego sponsora tytularnego – markę Dare2b.
Projekt adresowany jest do wszystkich miłośników biegów górskich, zarówno amatorów jak i zawodników wyczynowych, którzy wystartują w jednych z biegów górskich, wchodzących w skład Ligi. To około 120 zawodów, rozgrywanych na terenie Polski, składających się często z kilku dystansów, więc samych biegów jest przynajmniej dwa razy więcej. Wszystkie je odnajdziemy w szczegółowym kalendarium na stronie organizatora. Do końcowej klasyfikacji liczy się 12 najlepszych wyników danego zawodnika. Oprócz klasyfikacji open wśród kobiet i mężczyzn oraz w kategoriach wiekowych, wybierani są najlepsi zawodnicy w stylu alpejskim, anglosaskim, na długim dystansie (21 – 43 km) i na dystansie ultra (pow. 43 km).
Rywalizacja Ligi Biegów Górskich Dare2b za 2016 rok rozpoczęła się 4 marca 2016 roku od biegu otwierającego sezon – RMD Winter Run, a zakończy 3 grudnia 2016 roku podczas zawodów finałowych w Ustroniu, gdzie nastąpi dekoracja zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Jest o co walczyć, bo dzięki nowemu sponsorowi Liga zyskała dużo wyższe nagrody i dla większej ilości biegaczy. Nagradzanych będzie aż 50 pierwszych zawodników open wśród mężczyzn i kobiet, a do tego pierwsze trójki w kategoriach wiekowych i w stylach. Łącznie suma nagród wyniesie 46 tysięcy złotych w gotówce i voucherach na zakup odzieży marki Dare2b i Regatta!
Liga jest rywalizacją mającą na celu wyłonienie najlepszych polskich biegaczy górskich, ale przede wszystkim chodzi o promocję biegów górskich i wspólną zabawę – podkreśla Dominik Ząbczyński, organizator i pomysłodawca Ligi.
W klasyfikacji promowane są więc biegi dobrze przygotowane, z dużą ilością uczestników, czyli takie, na które zawodnicy chcą przyjeżdżać i polecają je innym. W wyniku głosowania startujących w nich zawodników najlepsze zawody otrzymują certyfikaty Złotej, Srebrnej lub Brązowej Kozicy. Te oraz biegi o randze np. Mistrzostw Polski są najwyżej punktowane. Wszystkie są dzielone na trzy kategorie: M, S, I, a szczegółowe informacje dotyczące punktacji można doczytać w regulaminie oraz zobaczyć w kalendarium biegów.
Nie warto przekreślać jednak imprez mniej znanych lub takich, które w 2016 roku dopiero debiutują, bo mimo że wystartują po raz pierwszy, mają szansę stać się biegami kultowymi, albo po prostu imprezami, które przyciągną całe rodziny biegaczy. Beskidzki Topór na dystansie maratonu (43 km), jak i ultra (73 km), zorganizowany został z myślą o tych, którzy chcą na nowo odkryć piękno beskidzkich szlaków. Trasa prowadzi przez malownicze tereny Beskidu Małego z zapierającymi dech widokami, które rzadko są areną rozgrywanych zawodów. Z kolei Goniacka w Białce Tatrzańskiej to unikatowa impreza w góralskim klimacie, podczas której w ciągu trzech dni rozegrane zostaną biegi górskie oraz sprinterskie na wielu dystansach, dla wszystkich grup wiekowych oraz dyscypliny drużynowe i rodzinne.
Poza tym odbędą się prelekcje najlepszych biegaczy, mini festiwal filmów biegowych i górskich, konferencje z zawodnikami, zumba, koncerty, dyskoteka, zabawa dla najmłodszych, kiermasz odzieży i sprzętu biegowego oraz outdoorowego. Wszystko „ubrane” w podhalański folklor.
Jaka jest więc odpowiedź na pytanie, gdzie warto się pojawić? Ponad 120 imprez do wyboru nie ułatwia zadania. Każdy musi wybrać swój ulubiony dystans, miejsce i rodzaj imprezy, a potem tylko szukać swojego nazwiska w cotygodniowych podsumowaniach Ligi Biegów Górskich Dare2b.
Link do strony z regulaminem i podsumowaniami startów: www.biegigorskie.pl.
Strona sponsora: www.sklep-dare2b.pl
Informacja prasowa