Marka Regatta została sponsorem tytularnym wydarzenia Ultra Sky Marathon Babia Góra 2016

przez Piotr Turkot | Opublikowano 28 kwietnia 2016 11:35

11 czerwca 2016 r. odbędzie się III edycja biegu Ultra Sky Marathon Babia Góra. W tym roku  sponsorem tytularnym wydarzenia została brytyjska marka Regatta, która w ramach programu „Regatta RUSZ SIĘ!” wspiera inicjatywy powstałe z myślą o ludziach aktywnych.

Regatta Ultra Sky Marathon Babia Góra
W ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra odbędą się cztery biegi:

  • Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 100 km/+8000 m-
  • Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 70 km/+ 5500 m
  • Regatta-Sky Marathon Babia Góra – 42.5 km/+3000 m
  • Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra – 23 km/+1450 m

Najdłuższy dystans, Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra nadal pozostaje biegiem, którego nikt nie ukończył w limicie czasu. Jedynym zawodnikiem, który dotychczas pokonał ten wymagający dystans jest Lucjan Chorąży, któremu pokonanie tej trasy podczas I edycji zajęło 17h:7min:20s.

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

W II edycji biegu nikomu nie udało się zbliżyć do wyniku Lucka. Najlepszy wynik uzyskał Tomasz Baranow, który w czasie 14h:56min:06s pokonał dystans 4xBabia. Czy w tym roku uda się komuś wbiec 6 razy na szczyt Babiej Góry i pokonać 100 km z 8000 m przewyższenia w czasie 17 godzin? Przekonamy się już 11 czerwca 2016 r.

Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra to jeden z najbardziej wymagających górskich ultramaratonów w Polsce. Przebiegnięcie tego dystansu w limicie czasu jest wyzwaniem dla najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników. Limit 17 godzin dla tego dystansu  jest zabójczy, ale jest to sprawdzian jakiego jeszcze w Polsce nie było. Niesamowitym wyzwaniem jest samo ukończenie biegu. Te 100 km z 8000 m przewyższenia trzeba przebiec! Nie można sobie pozwolić na „spacerowanie”. Trzeba biec, bo inaczej czas nas prześcignie.

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Artur Paciorek (triszerpa.pl) – uczestnik I edycji Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra tak wypowiadał się po starcie:

Jestem zadowolony z biegu, dużo mnie on nauczył i dał kilka bardzo ważnych i cennych informacji. Początkowo byłem przeciwny takiemu limitowi czasowemu, 17 godzin to naprawdę wielki hardcore i wyczyn. Niemniej po dłuższym zastanowieniu, ten limit nadaje jakiś głębszy sens temu biegu. Nie jest sztuką ukończyć taki bieg w 30 godzin, natomiast zmieścić się w 17-tu godzinach to niesamowity wyczyn. Może nie przysporzy to dużej frekwencji biegowi, ani nie spowoduje wielkiego szturmu ultrasów na Babią Górę, ale o to chodzi organizatorom. Ma to być najtrudniejszy bieg dla najlepszych. Być może Chaszczok chce pokazać, że bycie ultrasem, to nie ukończenie 100 km w marszu, z przerwami na obiad w schronisku, tylko naprawdę wyzwanie dla tych najtwardszych i najsilniejszych górali.

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Ze względu na trudność biegu, dla uczestników tego najdłuższego dystansu przewidziane są dodatkowe klasyfikacje. Wszyscy, którzy będą chcieli zakończyć swoją rywalizację wcześniej i wbiegną na szczyt Babiej Góry 5 lub 4 razy oraz dotrą do mety przed upływem 17 godz. zostaną sklasyfikowani odpowiednio na dystansach Regatta-Ultra Sky Marathon 5xBabia Góra oraz Regatta-Ultra Sky Marathon 4xBabia Góra.

Krótszy dystans, Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra (70 km,+5500 m) jest również trudnym i wymagającym biegiem o czym świadczą czasy zwycięzców poprzednich edycji. Rekord trasy należy do Roberta Dudzika (11h:49min:51s), wśród kobiet natomiast do dwukrotnej zwyciężczyni tego dystansu – Zuzanny Madaj (15h:01min:10s).

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Ultra Sky Marathon Babia Góra (fot. Krzysztof Nagacz)

Biegacze, którzy przez ostatnie 2 lata ukończyli 2 biegi górskie na dystansie powyżej 50 km i którzy pojawią się na jednym z bezpłatnych treningów zorganizowanych na Babiej Górze mogą zmierzyć się z trasą Regatta-Sky Marathon Babia Góra (ok. 42.5 km, +3000 m). Rekord tej trasy należy do dwukrotnego zwycięzcy tego dystansu – Jana Wąsowicza (5h:18min:46s) oraz Ewy Majer (6h:18min:34s).

Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra to najkrótszy dystans (23,5 km, +1450 m), który cieszy się dużą popularnością wśród uczestników. Trasa biegu jest bardzo widokowa. Prowadzi przez Perć Przyrodników i Sokolicę na szczyt Babiej Góry, dalej w kierunku Przełęczy Brona i Małej Babiej, a potem już zbieg do Markowych Szczawin i mety. Bieg ten po raz pierwszy odbył się podczas zeszłorocznej edycji imprezy. Zwycięzcami zostali: Kamil Jezierski (02h:17min:51s) oraz Dominika Bolechowska (03h:22min:56s).

W maju zostaną zorganizowane dwa treningi po trasach 1,3,6xBabia Góra. 8 maja 2016 r. odbędzie się trening, który poprowadzi Janek Wąsowicz, natomiast 15 maja będzie miał miejsce Chia Charge trening z Ewą Majer i Bartoszem Gorczycą.

Biegi odbywające się w ramach Regatta-Ultra Sky Marathon Babia Góra ponownie zaliczane są do Pucharu Polski Skyrunning 2016. Ukończenie dłuższych dystansów gwarantuje także uzyskanie punktów kwalifikacyjnych do ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Punktacja do UTMB za poszczególne dystanse wygląda następująco:

  • Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 4 pkt. (5 pkt. w nowej skali)
  • Regatta-Ultra Sky Marathon 5xBabia Góra – 3 pkt. (5 pkt. w nowej skali)
  • Regatta-Ultra Sky Marathon 4xBabia Góra – 3 pkt. (4 pkt. w nowej skali)
  • Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 2 pkt. (4 pkt. w nowej skali)
  • Regatta-Sky Marathon Babia Góra – 1 pkt. (3 pkt. w nowej skali)

Opłaty startowe obowiązujące do 30 kwietnia 2016 r.:

Regatta-Ultra Sky Marathon 6xBabia Góra – 220 zł
– Regatta-Ultra Sky Marathon 3xBabia Góra – 180 zł
– Regatta-Sky Marathon Babia Góra – 140 zł
– Regatta-1/2 Sky Marathon Babia Góra – 70 zł

Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie: www.ultrababia.pl.

Informacja prasowa Regatta

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn