Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem dla filmu „Jurek” Pawła Wysoczańskiego

przez Administrator | Opublikowano 07 września 2015 14:51

Wczoraj zakończyły się 11. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Na uroczystej Gali ogłoszono wyniki i wręczono nagrody dla twórców najlepszych obrazów biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Dyr. Spotkań Magda Ziaja Żebracka i nagrody w Międzynarodowym Festiwalu Górskim - statuetki wykonanie przez Marcina Rząsę (fot. Łukasz Ziółkowski)

***

Grand Prix 11. Spotkań z Filmem Górskim (Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł) trafiło do Pawła Wysoczańskiego za film Jurek. W uzasadnieniu Juryczytamy:

Za mistrzowską, wielowarstwową opowieść o Jurku (Kukuczce – przyp. red.) i jego czasach. Film jest pięknym przykładem połączenia ważnej historii Polski w czasie PRL-u i wielkich osiągnięć wspinaczkowych wybitnego i niezwykłego Polaka.

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Górskiego dla filmu "Jurek" Pawła Wysoczańskiego

Nagrodę Naczelnika TOPR (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawaną za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach, otrzymała Pan Aroma w reż. Jona Herranza.

Za przejmującą i wzruszającą opowieść o relacji ojca i syna i ich ekstremalnej wspinaczce na ścianach Tre Cime di Lavaredo.

Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), przyznawana za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą, jury przyznało filmowi Aleksander, syn Pasterza w reż. Véronique, Anne i Erika Lapied.

Twórcy filmu tak ciepło i przekonująco pokazują nam świat pasterzy kultywujących tradycję, kochających swoją pracę i szanujących naturę, że mamy ochotę wędrować razem z nimi po alpejskich łąkach.

Filip Zięba wręczył Nagrodę Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego (fot. Łukasz Ziółkowski)

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane (drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł), za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich, otrzymali Andrew Hinton i Johnny Burke za obraz Tashi i Mnich.

Za przejmujący dokument o przemianie, trudnych wyborach, ciepłej akceptacji zrealizowany w surowych himalajskich plenerach.

Nagrodą Specjalną (Nagroda rzeczowa, ufundowana przez firmę Yeti), dla szczególnie wyróżniającego się filmu 11. SzFG, nagrodzono film Nini w reż. Gigi Giustiniani.

Za perfekcyjnie zrealizowany film przy pomocy prostych środków. Szorstki papier albumów, starannie wykaligrafowanego napisy, czarno-białe fotografie, stare filmy i fragmenty dzienników połączone ze sobą w taki sposób, że chcemy w opowieść autora wchodzić coraz głębiej i głębiej pieszczeni pysznym dźwiękiem.

Piotr Fudakowski - reżyser, zdobywca Oscara oraz Joanna Rathe z Planete+ wręczają nagrodę specjalną reżyserowi Gigi Giustinianiemu za film "Nini" (fot. Łukasz Ziółkowski)

Nagrodę Publiczności (nagroda rzeczowa ufundowana przez firmę Yeti) otrzymała Metanoia(Jeffa Lowe’a) w reż. Jima Aikmana.

Nagrodę Młodzieżowego Jury, nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, przyznano filmowi Valley UprisingPetera Mortimera i Nicka Rosena.

Film ten urzekł nas ciekawą formą, jak i bogatą fabułą. Naszą uwagę jako młodych artystów zwróciło awangardowe podejście bohaterów do życia i pasji. Ciekawym elementem było również pokazanie zachodzących zmian w środowisku „camp 4 ” w Paru Narodowym Yosemite na przestrzeni dekad.

źródło: www.spotkania.zakopane.pl

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn