Rusza pierwsza polska narciarska wyprawa w Karakorum “Gasherbrum II 8035 – Ski Expedition 2015”

przez Administrator | Opublikowano 15 czerwca 2015 14:40

Olek Ostrowski (KW Kraków) i Piotrek Śnigórski ruszają 17 czerwca do Pakistanu. Ich celem jest dokonanie pierwszego polskiego zjazdu na nartach z Gasherbruma II – 8035 m n.p.m. Po spędzeniu 2 dni w Islamabadzie i załatwieniu ostatnich wyprawowych formalności ruszą Karakorum Highway w stronę celu.

24 czerwca z miejscowości Askole rozpocznie się tygodniowy trekking wzdłuż lodowca Baltoro z zapierającymi dech w piersiach widokami na absolutne klasyki wspinaczkowe: Trango Tower, Masherbrumy, Mustang Tower i wreszcie Górę Gór – K2. Do bazy pod Gasherbrumem II na wysokości ok. 5300 m n.p.m. na lodowcu Abruzzi wyprawa dotrze 30 czerwca.

tapeta

Nasa Baltoro Glacier K2 Broad Peak Gasherbrum I, II and IV Masherbrum ISS001-343-26 and 27

Cały lipiec przeznaczony jest na działalność górską na drodze normalnej: aklimatyzację, założenie kolejnych obozów, próbę ataku szczytowego i zjazd z wierzchołka na nartach. Obóz pierwszy znajdować się będzie na wysokości 5900 m n.p.m., drugi – 6500 m n.p.m., a 3 – 7100 m n.p.m.

Akcja górska odbywać się będzie bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu. Zjazd na nartach ze szczytu pokrywać się będzie z linią podejścia. Narciarze chcą zjechać najniżej jak to będzie możliwe czyli najprawdopodobniej w okolice obozu 1, likwidując po drodze wyższe obozy. Powrót do Polski planowany jest na 10 sierpnia.

Travelery_5

Postępy wyprawy można śledzić na:

Olek i Piotrek pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji ich wyprawy, a w szczególności 423 osobom, które wsparły ich projekt poprzez portal PolakPotrafi.pl jak również sponsorom wyprawy.

sponsorzy1

Sponsorzy strategiczni: Marma Polskie Folie, Lenko, Schronisko „Pod Wysoką Połoniną”.

Sponsorzy: Aksu Polska, Gmina Cisna, Piekarnia Jadczyszyn, AB Active, Eyetracking, PWSZ
wsparcie sprzętowe: Salewa, Małachowski, Majesty, ATK Race, Lyofood, High Trail, 40 Below, Jarenio Castum Workshop, Sport District.

Patroni medialni: National Geographic Traveler, Polskieradio.pl, Pure Powder, wspinanie.pl, brytan.com.pl, backwords.pl.

Partnerzy: KW Kraków, Fundacja Wspierania Polski Himalaizm im. J. Kukuczki, Zimowy Ultramaraton Karkonoski,

…jak również bardzo wielu osobom, których nie sposób wszystkich tutaj wymienić.
Dzięki wielkie!

Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski
climb2ski.pl

GII_data

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn