Jedyny taki szlak na świecie – Kanał Elbląski

przez Administrator | Opublikowano 05 maja 2015 12:45

W czerwcu do użytku zostanie oddany zabytkowy Kanał Elbląski. Po wielu latach rewitalizacji, obiekt liczący półtora wieku, znów zachęca turystów do jego odwiedzenia. Wokół obiektu powstaje nowa infrastruktura turystyczna – jedną z atrakcji są nowatorskie ścieżki questingowe.

Kanał Elbląski jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to jedyny szlak na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą lądem na wózkach, pokonując fragmenty wzniesień między odcinkami wodnymi.

Zdjecie_Kanał_Elblaski

Od początku XIX wieku dostrzegano potrzebę połączenia jezioraoberlandzkiego (dzisiejszego Pojezierza Iławskiego i okolic Ostródy) z wybrzeżem Bałtyku. Tłumaczono to skróceniem drogi transportu towarów do Gdańska. Budowę kanału rozpoczęto w 1844 roku. Już od początku swojego funkcjonowania kanał był istotnym szlakiem komunikacyjnym i pełnił ważną rolę gospodarczą przyczyniając się do rozwoju owych pojezierzy. Pierwszy rejs turystyczny kanałem, miał miejsce w 1912 roku. Od 1927 roku rejsy pasażerskie odbywają się regularnie. Umożliwienie tego wiązało się z dużymi nakładami finansowymi. Można napotkać w literaturze informacje, że budowa była droższa o około 10% od kosztu budowy Wieży Eiffla w Paryżu. Wartość kosztów odpowiadała wartości 77 ton złota. Obecnie ze względu na swoje walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego, dlatego na niektórych odcinkach Kanału, można poruszać się tylko kajakiem.

Zatoka_Widlagi_na_Jezioraku, fot. BR

W Polsce istnieją setki szlaków turystycznych. Jednak ten który znajduje się w Elblągu jest wyjątkowy ze względu na funkcjonujące na nim urządzenia hydrotechniczne,są to pochylnie które umożliwiają przetoczenie statków w miejscach, gdzie nie może się to odbyć drogą wodną.Obiekt znajduje się na terenie licznych rezerwatów, które wzbogacają podróżowanie o walory przyrodniczo-krajobrazowe. Dodatkową atrakcją, która będzie dostępna od połowy maja na terenie Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski” są ścieżki Questingowe. Questing to angażująca forma samodzielnego zwiedzania łącząca zabawę z edukacją. Kto może questować? Każdy, kto posiada ulotkę i podąża wskazówkami oraz zagadkami z tekstu. Oprócz niesamowitych historii czy legend możemy wykonać zadania, które są alternatywą dla formy encyklopedycznych informacji zawartych w przewodnikach.

W okolicach Kanału Elbląskiego możemy przejść ścieżki w Jelonkach, Małdytachi Miłomłynie, każda z nich prezentuje inną niesamowitą historię, jednak prezentują ten ważny,unikalny zabytek – komentuje Stanisława Pańczuk, prezes Lokalnej Grupy Działania „Łączy Nas Kanał Elbląski” – Z naszych questów można się dowiedzieć między innymi tego, że statki zamiast płynąć wodą, suną fragmentami po trawie, a samo powstanie Kanału to według podań królewski kaprys. Ciekawostką również jest to, że poza Stanami Zjednoczonymi nie ma na świecie żadnej konkurencji.

„Questingowy Projekt Współpracy” o akronimie QPW, wdrażany jest w ramach PROW 2007-2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – Europa inwestująca w obszary wiejskie. Działania współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Więcej o projekcie i questach na www.partnerstwo.questing.pl

Informacja prasowa

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn