Projekt 30k Expedition East: 4 peaks adventure

przez Administrator | Opublikowano 29 maja 2015 18:30

Projekt 30k Expedition East, to wspólne przedsięwzięcie grupy czterech osób, których łączy pasja górska, ciekawość świata oraz marzenia podróżnicze. W ciągu 4 tygodni, podczas jednej wyprawy zamierzamy zdobyć 4 mityczne szczyty na Kaukazie i Bliskim Wschodzie – najwyższe wierzchołki 4 państw: Rosji, Armenii, Iranu oraz Turcji. Ich zsumowana wysokość wynosi 20.484m. (20k)

Same szczyty to jednak nie wszystko. Trasa naszej ekspedycji wiedzie przez 12 państw i 9 stolic. Wyruszamy samochodem z miasta Opole dnia 02 września 2015. Do pokonania drogami lądowymi mamy w sumie 10.700km. (10k)

Stąd też wzięła się nazwa naszego projektu:

Zsumowana wysokość 20k + całkowity dystans 10k = 30k

30k Expedition East to tysiące przejechanych kilometrów z ośnieżonymi szczytami w tle, to fascynująca kultura wschodu i tylko 4 tygodnie na to aby zrealizować nasze wysokogórskie marzenia.

Idea projektu

zrodziła się, jak wiekszość naszych pomysłów dosyć spontanicznie jesienią 2014 roku. Po sukcesie naszej poprzedniej ekspedycji na Kaukaz Wielki w 2013 roku oraz zdobyciu m.in. góry Kazbek (5.033 m n.p.m.) zapragnęliśmy wrócić w ten rejon. Podczas rozmyślań i dysput na temat miejsc, które warto zobaczyć, krajów, które warto zwiedzić i oczywiście szczytów, które warto zdobyć stwierdziliśmy, iż niewątpliwie takim kierunkiem oprócz Kaukazu jest Bliski Wschód, a konkretnie Iran. Przeanalizowaliśmy uwarunkowania formalne, oraz państwa ościenne, wybraliśmy szczyty, połączyliśmy je wizualnie w całość i tak idea stała się naszym wspólnym projektem.

30k_www

Mając na uwadze decydujący aspekt, czyli warunki pogodowe w środowisku górskim, naszą ekspedycję zaplanowaliśmy na miesiąc wrzesień, jako najstabilniejszy pod tym względem okres.

Głownie z aspektem pogodowym, jak również z ograniczonymi ramami czasowymi związany jest wybór środka transportu. Nie pozostawiając nic przypadkowi chcemy być odpowiedzialni za nasz transport od A do Z. Zależy nam przede wszystkim na nieograniczonej mobilności, stąd decyzja żeby poruszać się własnym samochodem. Dodatkowym atutem podróży w taki sposób jest fakt, że jesteśmy bardziej elastyczni pod względem bagażu oraz mamy możliwość dotarcia do wiekszej ilości miejsc.

Oprócz realizacji swoich marzeń, wspaniałej przygody i niezapomnianych wrażeń pragniemy również dać coś od siebie. W ramach możliwości będziemy prowadzili bezpośrednią relację z naszej wyprawy. Po ekspedycji udostępnimy nasze szczegółowe spostrzeżenia o miejscach, które odwiedziliśmy, tak aby osoby pragnące odwiedzić te rejony mogły uzyskać niezbędne informacje ułatwiające podróżowanie. Z doświadczenia wiemy, że te własnie informacje są bezcenne.

Nasze cele:

ELBRUS – 5642 m n.p.m. – Najwyższy szczyt Kaukazu i Rosji. „Wieczna góra” – Mingi Tau (ros. Минги тау). Według mitologii perskiej, nazwa tego wygasłego wulkanu wywodzi się od legendarnej góry Harā Bərəzaitī. Jest jednym ze szczytów Korony Ziemi.

ARAGATS – 4095 m n.p.m. – Najwyższy szczyt Armenii. Święta góra Ormian. Szczyt miała zamieszkiwać trójka bogów: Vahagn, Astghik i Aramazd. Według legendy niegasnąca lampa, symbol nadziei dla Ormian, pali się do dziś na szczycie, ale zobaczyć ją mogą tylko osoby o czystych sercach.

DAMAVAND – 5610 m n.p.m. – Najwyższy szczyt Iranu. Mityczne miejsce uwięzienia Aži Dahaka – Króla Smoka, który został przykuty do ściany przez Feriduna. Stratowulkan o charakterystycznym dużym kącie nachylenia stoków 30-40°, u którego podnóża występują licznie wody siarczanowe.

ARARAT – 5137 m n.p.m. – Najwyższy szczyt Turcji. Nazwa wulkanu pochodzi od Ary, bożka śmierci oraz odrodzenia z epoki brązu. Nazwana na jego cześć ze względu na zmiany zachodzące na stokach pomiędzy zimą, a wiosną. W Biblii wskazane są jako miejsce spoczynku Arki Noego po Potopie.

30k Expedition East X5

Nasz team:

Jesteśmy grupą czterech pasjonatów z pokorą zbierających kolejne doświadczenia wysokogórskie, zafascynowanych podróżami i kulturą wschodu. Do wszystkich kwestii organizacyjnych podchodzimy w sposób profesjonalny, odpowiedzialny i z należytą starannością. Skrupulatnie pracujemy nad zaawansowaną logistyką całego przedsięwzięcia oraz nad kondycją fizyczną każdego z nas. Zadania podzieliliśmy wg. umiejętności i najsilniejszych cech.

team30k

Remigiusz Płuciennik – pomysłodawca i „głowa” projektu. Współorganizator i członek ekspedycji. Urodzony i związany z miastem Kołobrzeg. Z zawodu inżynier energetyk. Na co dzień asset manager zajmuje się odnawialnymi żródłami energii. Życiowy optymista. Człowiek wielu pasji, uwielbiający wyzwania. W weekendy rzuca wszystko, zakłada plecak i podąża przed siebie. Ogarnia logistykę, management oraz zaplecze medyczne ekspedycji

Bartosz Małłek – pomysłodawca projektu. Współorganizator i członek ekspedycji. Urodzony i związany z miastem Opole. Z wykształcenia politolog, pracuje jako informatyk. Z zamiłowania podróznik i autostopowicz. Organizuje imprezy kulturalne oraz turystyczne. Prezes fundacji Czas Podróżników. Najbardziej pozytywna i dyplomatyczna dusza w naszym zespole. Planuje treningi i przygotowanie kondycyjne zespołu. Odpowiada za PR, SEO i social media.

Przemysław Kudła – współorganizator i członek ekspedycji. Urodzony i związany z miastem Sosnowiec. Na co dzień żyje i pracuje za granicą Polski. Zafascynowany górami. Spokojny, opanowany i uparty w dążeniu do celu. W wolnym czasie aktywnie trenuje thai boxing oraz gra w piłke nożną. Dobiera nam niezbędny sprzęt i wyposażenie oraz planuje zaopatrzenie wyprawy.

Kornel Drążkiewicz – współorganizator i członek ekspedycji. Urodzony w Kłodzku, gdzie do dziś mieszka i pracuje na stanowisku przewodnika turystycznego w Twierdzy Kłodzkiej. Najmłodszy członek teamu. Ma dużą wytrzymałość oraz bardzo dobrą orientację w terenie górskim. Góry są jego nałogiem, podobnie jak rekonstrukcje historyczne oraz modelarstwo. Planuje nasze podejścia, topo wszystkich akcji górskich. Odpowiada za pierwszą pomoc.

Razem tworzymy odpowiedzialny i zgrany zespół.

Etap:

Start ekspedycji planowany jest na dzień 2 września 2015 roku w mieście Opole.

  1. Opole (PL) – Terskol (RU) czyli pokonanie całkiem sporego dystansu 3.880km. Trasa pierwszego etapu wiedzie z Polski przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Gruzję do Rosji. Naszym celem jest miejscowość Terskol czyli punkt startowy podejścia na pierwszy szczyt naszej wyprawy – Elbrus.
  2. Terskol (RU) – Kari Lich (AM) jest to dystans 700km. Trasa prowadzi z Rosji przez Gruzję do Armenii. Pojedziemy, dobrze już nam znaną, Gruzińską Drogą Wojenną na południe. Po drodze odwiedzimy m.in. stolice Gruzji – Tibilisi. Naszym celem jest gościnna Armenia. Kraj o burzliwej historii, którą warto poznać. Jezioro Kamienne (Kari Lich) to punkt startowy podejścia na drugi szczyt naszej wyprawy – Aragats
  3. Kari Lich (AM) – Rineh (IR) czyli dystans 1.305 km. Niewątpliwie najciekawsza część naszej wyprawy. Zetknięcie z unikalną prastarą, perską kulturą. Zwiedzimy m.in. Polski Cmentarz Armii Gen. Andersa. Stary Teheran, Wielki Bazar, mozaikowe pałace, meczety, kwieciste parki miejskie. Zapach kardamonu, smak aromatycznych dań orientalnych przygotowanych na bazie serów, kiszonek, owoców i baraninie. Rineh, stąd podchodzimy na trzeci szczyt – Damavand.
  4. Rineh (IR) – Doğubayazıt (TR) to dystans 1.108km. Przejeżdzając drogą w kierunku północnym dojedziemy do Morza Kaspijskiego, gdzie nieustające powiewy wiatru dają chwilę wytchnienia z wszechobecnego upału. Będzie to przeprawa przez piękne serpentyny, wśród wąwozów skalnych – oferująca niesamowite widoki. Odwiedzimy Rasht, twierdzę RudKhan, Tabriz, skalną wioskę Kandovan, Marand. Doğubayazıt to punkt startowy czwartego, ostatniego szczytu naszej wyprawy – Ararat.
  5. Doğubayazıt (TR) – Opole (PL) droga powrotna i dystans 3.733km. Do domu wrócimy przez Ankarę, Istambuł, Sofię, Belgrad, Budapeszt i Bratysławę.

Przygotowania do wyprawy, jak i relacje możecie śledzić na stronach projektu:

www.30k.pl

www.facebook.com/30kPL

www.twitter.com/Team_30k

Realizacja ekspedycji pod auspicjami fundacji Czas Podróżników:

www.czaspodroznikow.pl

Członkowie wyprawy 30k Expedition East

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn