Do mety Red Bull Ragnarok dotarło tylko 4 z 300 kiterów

przez Administrator | Opublikowano 16 kwietnia 2015 11:47

300 kiterów z 28 krajów zebrało się na skutym lodem górskim płaskowyżu Hardangervidda w Norwegii, aby wziąć udział w największych i najtrudniejszych zawodach snowkitingowych świata, Red Bull Ragnarok.

Stale słabnący wiatr znacznie utrudnił zadanie, przed którym stanęli w tym dniu kiterzy. Choć 100-kilometrowa trasa została skrócona o jedno okrążenie, tylko 4 z 300 zawodników zdołało ukończyć cały wyścig. Wśród nich znaleźli się trzej najlepsi narciarze oraz jeden snowboardzista.

Red Bull Ragnarok (fot. Mats Grims/Red Bull Content Pull)

Red Bull Ragnarok (fot. Mats Grims/Red Bull Content Pull)

Pierwsze okrążenie było ciężkie, ale zaczęło mi iść lepiej, gdy tylko zmieniłem latawiec na większy. Sprawdziła się moja taktyka i widoczność była dobra. Jednak tegoroczne zawody Ragnarok były wyjątkowo trudne. Mam już konkretne zakwasy w nogach – powiedział Norweg Sigve Botnen, jedyny snowboardzista, któremu udało się dotrzeć do mety.

Od czasu organizacji pierwszych zawodów Red Bull Ragnarok w 2010 roku ich popularność nieustannie rośnie. Dwie trzecie startujących zawodników to międzynarodowi kiterzy, pochodzący między innymi
z Grecji, RPA, Chorwacji czy Brazylii, którzy specjalnie na tę okazję zamienili boardshorty na odzież przeciwwiatrową. Dla niektórych z nich była to pierwsza przygoda z latawcem na śniegu. Podczas gdy jedni poświęcili dużo czasu i siły na treningi, inni, jak na przykład trójka reprezentantów Republiki Dominikańskiej, stwierdzili, że są na to gotowi od urodzenia.

Red Bull Ragnarok (fot. Mats Grims/Red Bull Content Pull)

Red Bull Ragnarok (fot. Mats Grims/Red Bull Content Pull)

To było trudniejsze niż poród – powiedziała Brytyjka Steph Bridge, matka trójki dzieci, która zwyciężyła
w kategorii narciarek.

Wśród zagranicznych uczestników znaleźli się jedni z najsłynniejszych riderów świata, między innymi Holendrzy Ruben Lenten i Dimi de Jong oraz Belg Christophe Tack.

Dla Rubena Lentena zawody okazały się nadzwyczajnym doświadczeniem, ponieważ postanowił poczekać do 4 nad ranem, by podziwiać piękną zorzę polarną. Był to najbardziej spektakularny finał wspaniałego dnia na terenie Hardangervidda – powiedział Lenten.

Red Bull Ragnarok (fot. Christian Black/Red Bull Content Pull)

Red Bull Ragnarok (fot. Christian Black/Red Bull Content Pull)

Wyniki Red Bull Ragnarok

Narciarze: 1. Felix Kersten (GER), 2. Klemet Store (NOR), 3. Michael Kaspar (SUI)

Narciarki: 1. Steph Bridge (GBR), 2. Camilla Ringvold (NOR), 3. Eugenia Gueorguieva (USA)

Snowboardziści: 1. Sigve Botnen (NOR) 2. Reinhold Gehrer (AUT) 3. Peter Martel (CAN)

Snowboardzistki: 1. Linda Viktoria Olofsson (NOR), 2. Ingrid Danielsson (SWE), 3. Marit Nore (NOR) 

O Red Bull Ragnarok

Nazwa „Ragnarok” wywodzi się z mitologii nordyckiej i nawiązuje do ostatecznego starcia między dobrymi i złymi bóstwami, które przetrwali wyłącznie bohaterowie na polu bitwy. Tak jak w micie, w Red Bull Ragnarok sukces odniesie zaledwie kilku bohaterów wyposażonych w latawce. Wytrzymałość ma decydujące znaczenie i tylko najsilniejsi zawodnicy ukończą cały wyścig.

Red Bull Ragnarok odbywa się na terenie rozległego płaskowyżu Hardangervidda, gdzie panują wprost idealne warunki do uprawiania snowkitingu. Format zawodów przewiduje masowy start i wymaga od każdego zawodnika zaliczenia pięciu pełnych okrążeń na wybranej trasie (jedno okrążenie = 15-20 km), przy wykorzystaniu jedynie latawca i nart lub snowboardu.

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn