Ukazał się przewodnik „Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo wysokogórskie”

przez Administrator | Opublikowano 16 kwietnia 2015 12:27

Ukazał się przewodnik “Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo wysokogórskie”, autorstwa Karola Życzkowskiego i Józefa Wali, zawierający wyczerpujące opisy „poza-boiskowych” tras w polskiej części Tatr Wysokich.

Polskie Tatry Wysokie. Narciarstwo wysokogórskie

To już drugie wydanie tego przewodnika, pierwsze ukazało się w 2004 roku pod tytułem „Narciarstwo wysokogórskie w polskich Tatrach Wysokich”.

W nowym wydaniu uatrakcyjniono szatę graficzną, ale także dodano zjazdy, które zostały pokonane od momentu ukazania się pierwszego wydania. Autorzy wzbogacili przewodnik o wiele nowych fotografii lepiej ilustrujących opisywane trasy.

Józef Wala i Karol Życzkowski (fot. Jerzy Zachorowski)

Ponieważ przewodnik jest także w dużym stopniu podręcznikiem skialpinizmu, znaleźć można w nim informacje o sprzęcie koniecznym do uprawiania tej dyscypliny sportu, rozdział poświęcony lawinom i innym zagrożeniom występującym na terenie Tatr Wysokich, rys historyczny i ciekawostki dotyczące opisywanych miejsc, obszerny wykaz literatury. Przewodnik posiada także angielski abstrakt.

Przewodnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Karol Życzkowski – urodzony w 1960 roku, fizyk. Instruktor narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, przewodnik beskidzki, członek Studenckiego Koła Przewodników Górskich w Krakowie. Narciarstwo wysokogórskie w Tatrach uprawia od 35 lat, ma za sobą 150 zjazdów w Tatrach, w tym większość opisanych w przewodniku. Zjeżdżał samotnie ścianą Piku Lenina, z nartami wychodził na Aconcaguę, Fudżi, Mont Blanc oraz wiele innych szczytów alpejskich. W latach 1988-89 prezes Sekcji Narciarskiej KW Kraków.

Józef Wala – urodzony w 1968 roku, geodeta. Taternictwo i narciarstwo wysokogórskie uprawia od zawsze. Zjeżdżał na nartach z Monte Rosy, Pic Roseg i wielu innych szczytów alpejskich. W latach 1993-97 prezes Sekcji Narciarskiej KW Kraków.

źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn