12. Krakowski Festiwal Górski rusza już w ten piątek

przez Administrator | Opublikowano 03 grudnia 2014 13:37

Ponad dwudziestu prelegentów, w tym światowe sławy alpinizmu, trzynaście wybitnych produkcji w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, czternaście najlepszych filmów rodzimych twórców w Konkursie Filmu Polskiego, intensywne warsztaty o górach i wspinaczce, wystawy zdjęć, trzy dni kiermaszu outdoorowego, sportowe emocje podczas Mistrzostw Polski w Boulderingu – już w ten piątek rozpoczyna się największe w Polsce święto dla miłośników gór, czyli 12. Krakowski Festiwal Górski.

Festiwal odbędzie się w dniach od 5 do 7 grudnia 2014 roku, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wypełniony po brzegi, trzydniowy program został ułożony tak, by nie tylko dostarczyć przeżyć na najwyższym poziomie, uczyć i rozwijać, ale przede wszystkim inspirować do własnych górskich eksploracji. Trudno przedstawić wszystkie wydarzenia za jednym razem, skupmy się więc na wybranych.

Grand_Prix_KFG_2013_statuetka

W piątkowe popołudnie i wieczór festiwalowa publiczność spotka się z dwoma wybitnymi wspinaczami: Adamem Pustelnikiem i Stephanem Siegristem. Do późnych godzin wieczornych, bo aż do 22:50 na ekranie będą wyświetlane najlepsze filmy górskie w ramach międzynarodowego i polskiego konkursu.

W sobotę festiwal rusza już od samego rana filmami, kiermaszem i warsztatami. W południe o swoim wyczynie zjazdu na nartach z Cho Oyu opowie Olek Ostrowski, po nim Konrad Ociepka przedstawi pierwsze polskie przejście „Freeridera” na El Capie. I wreszcie o najtrudniejszym wspinaniu sportowym usłyszeć będzie można od jednego z zagranicznych gości – Daniela Junga. Kulminacja nastąpi wieczorem, gdy na scenę wyjdzie festiwalowa gwiazda, czyli Alex Huber – nie tylko jeden z najwybitniejszych alpinistów na świecie, ale również świetny prelegent. Emocje gwarantowane!

Alex Huber w trakcie wyprawy na Latok II (fot. huberbuam.de)

Alex Huber w trakcie wyprawy na Latok II (fot. huberbuam.de)

Niedziela będzie stała pod hasłem polskiego himalaizmu, alpinizmu i skialpinizmu. Andrzej Bargiel, wraz ze swoim dream teamem, opowie o tegorocznym biciu światowego rekordu na Manaslu. Sukcesów ciąg dalszy – o zdobyciu jednego z najtrudniejszych himalajskich szczytów, czyli K2, uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać od Janusza Gołębia. Po nim wystąpi wybitny himalaista – Krzysztof Wielicki. Janusz Majer i Janusz Gołąb w oddzielnym wystąpieniu zaprezentują także nowe sportowe wyzwania w Karakorum i Himalajach, czyli to, co dopiero należy odkryć. Będzie także egzotycznie – Mohammad Hajabolfath przedstawi górską stronę Iranu, zaś Aga i Mateusz Waligórowie opowiedzą o swoich wyprawach rowerowych na krańce świata.

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Niedziela to wreszcie werdykt jury dwóch konkursów filmowych. O tym, który film zdobędzie Grand Prix KFG 2014 zadecydują: Jerzy Surdel, Marcin Koszałka, Martyna Wojciechowska, Katarzyna Kalwat oraz Robert Sowa.

Ukoronowaniem gorących trzech festiwalowych dni będą Mistrzostwa Polski w Boulderingu, które co roku rozgrzewają publiczność do czerwoności.

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na 11.KFG (fot. Wojtek Lembryk/KFG)

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na 11.KFG (fot. Wojtek Lembryk/KFG)

Każdego dnia na miłośników aktywności górskich będzie czekał także największy w Polsce kiermasz odzieży, sprzętu i literatury górskiej oraz liczne warsztaty, sprzętowe prezentacje i szkolenia. Nie zabraknie również uczty dla oka, w postaci wystaw górskiej fotografii.

Pełen program KFG oraz informacje o biletach znajdują się na stronie: www.kfg.pl.

***

Na 12. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

KFG_2014_zloty-sponosr

kfg_2014_sponosor_reszta

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn