Konkurs Filmu Polskiego na 12. KFG – prezentujemy 14 zakwalifikowanych obrazów

przez Administrator | Opublikowano 28 listopada 2014 17:28

Obok Międzynarodowego Konkursu Filmowego, na 12. Krakowskim Festiwalu Górskim o nagrody powalczą też nasze produkcje. Do Konkursu Filmu Polskiego zakwalifikowanych zostało 14 filmów. A oceniać je będzie jury pod kierunkiem mistrza reżyserii i sztuki operatorskiej Jerzego Surdela.

Zgodnie z festiwalową tradycją kilka wybranych filmów polskich reżyserów weźmie udział także w konkursie międzynarodowym. W tym roku będą to cztery obrazy:

 • Jurek w reż. Pawła Wysoczańskiego – wspomnienie o jednym z najwybitniejszych polskich himalaistów, Jerzym Kukuczce.
 • Zakopiańczycy w reż. Jerzego Porębskiego – wielokrotnie nagradzana historia himalajskich sukcesów środowiska zakopiańskiego.
 • K6 West w reż. Wiktora Skupińskiego – relacja z wyczynu Rafała Sławińskiego i Iana Welsteda, jakim było wytyczenie nowej drogi na dziewiczy siedmiotysięcznik w Karakorum.
 • Wild Women w reż. Łukasza warzechy i Wojtka Kozakiewicza – sylwetki kobiet uprawiających różne sporty ekstremalne, wśród nich między innymi kobiety z czołówki światowego wspinania, Shauna Coxsey i Martina Cufar.

kfg2013-statuetka

Pozostałe filmy, które będziecie mogli obejrzeć w ramach Konkursu Filmu Polskiego, część z nich będzie miało na festiwalu  swoją premierę:

 • Aga Zaryan ,,Don’t Let Me Be Misunderstood” w reż. Jana Wierzejskiego teledysk do utworu świetnej wokalistki jazzowej, Agi Zaryan ,,Don’t Let Me Be Misunderstood” z płyty AGA ZARYAN „Remembering Nina & Abbey” zrealizowany w tatrzańskich plenerach.
 • Dzięki wielkie, dobrzy ludzie! w reż. Szymona Kowalczyka i Adama Śmiałka – osobista relacja Olka Ostrowskiego z zakończonej sukcesem tegorocznej wyprawy na Cho Oyu (dodajmy, Olek jako pierwszy Polak zjechał z Cho Oyu na nartach).
 • Halny. Morfologia tematu w reż. Wojciecha Jachymiaka – artystyczne kino zdominowane wywodem naukowym, czyli anatomia Halnego i rewolucyjne teorie oddziaływania Halnego na ludzi.
 • Kilimanjaro. Wygrać albo przegrać w reż. Wojciecha Jachymiaka przełamywanie barier, czyli historia zdobywania Kilimanjaro przez osoby niepełnosprawne na wyprawie zorganizowanej przez Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”.
 • Łemkowyna 2014 w reż. Jana Wierzejskiego – krótka relacja z biegu Ultra Łemkowyna na 150 km z Krynicy Zdrój do Komańczy.
 • Mochutni w reż. Andrzeja Żaka – spojrzenie na historię taternictwa jaskiniowego, połączone z barwnymi wspomnieniami doświadczonego instruktora, Kazimierza Buchmana.
 • Podkrakowskie do-liny w reż. Juliana Rachwałaobraz pełen ujęć skalnych turni, wąwozów, kominów, rys, przewieszek w wybranych podkrakowskich dolinkach oraz przede wszystkim tamtejszych dróg wspinaczkowych. Bohaterami dokumentu są czołowi przedstawiciele wspinaczkowych pokoleń.
 • Ten pierwszy to jestem ja w reż. Moniki Czyżykobraz ujęty w fotograficzne kadry, o których opowieści snuje Jerzy Janiszewski, były ratownik GOPRu.
 • Top w reż. Mateusza Motykigorzka satyra na współczesną modę podróżowania: Pojechać. Zrobić zdjęcia. Wrzucić do sieci. Tyle, bo liczba „lajków” jest najważniejsza.
 • Unplugged w reż. Rafała Szopy i Macieja Tarnawskiego. Oryginalny sposób na życie jednego z naszych czołowych wspinaczy Rafała Porębskiego i jego rodziny, od kilku lat mieszkających w okolicach Siurany.

***

kfg-2014-grafika

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku I Nagrodę KFG otrzymał Dariusz Załuski za Two on K2, film o wyprawie austriackiej himalaistki Gerlinde Kaltenbrunner na drugi szczyt świata.

Poniżej jeszcze raz lista tegorocznych kandydatów do głównej nagrody w Konkursie Filmu Polskiego. Więcej o filmach o festiwalu na stronie www.kfg.pl.

Zapraszamy!

Dorota Dubicka/KFG

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn