Polski himalaizm na Ziemi Ognistej

przez Administrator | Opublikowano 13 sierpnia 2014 11:02

W dniach 20-24 sierpnia br. odbędzie się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich Ushuaia Shh. Jednym z głównych wydarzeń festiwalu (odbywającego się w najdalej wysuniętym na południe mieście na świecie) będzie prezentacja osiągnięć polskiego himalaizmu. 

Główną gwiazdą festiwalu będzie Krzysztof Wielicki, który w latach 80. i 90. był jednym z czołowych przedstawicieli złotej ery polskiego himalaizmu i jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie.

Krzysztof Wielicki będzie główną gwiazdą argentyńskiego festiwalu

Krzysztof Wielicki będzie główną gwiazdą argentyńskiego festiwalu

W ramach polskiego bloku widzowie argentyńskiego festiwalu będą mogli zobaczyć film Sztuka Wolności, obraz Marka Kłosowicza Wojtka Słoty. Ten 70-minutowy obraz dokumentuje fenomen polskiego himalaizmu, jego wspomnianą złotą erę. Film zdobywał już nagrody i wyróżnienia na festiwalach, m.in. wyróżnienie w konkursie międzynarodowym na 9. KFG.

Drugim filmem w polskim bloku będzie Kukuczka pokazujący sylwetkę Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii. Reżyserem filmu jest Jerzy Porębski, który także będzie gościem festiwalu. Najnowszy film tego reżysera, Zakopiańczycy, widzowie argentyńskiego festiwalu będą mogli zobaczyć w ramach konkursu filmowego.

Ponadto przez cały czas trwania festiwalu będzie miała miejsce ekspozycja wystawy zbudowanej na komiksie „Lodowi wojownicy”  (komiks oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego ukazujący historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest).

Wystawa „Lodowi Wojownicy” będzie jednym z ważnych punktów festiwalu

Wystawa „Lodowi Wojownicy” będzie jednym z ważnych punktów festiwalu

Na „deser” w Ushuaia zostanie pokazany dokument z innego filmowego i wspinaczkowego bieguna, czyli Deklaracja Nieśmiertelności w reżyserii Marcina Koszałki.

Tak znaczącą obecność polskiej tematyki w ramach festiwalu Ushuaia Shh zawdzięczamy inicjatywie Pawła Majkuta, pracownika Ambasady Polskiej w Buenos Aires oraz dyrektorowi festiwalu Mariano de Antueno.

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn