Edurne Pasaban będzie gwiazdą 10. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem

przez Administrator | Opublikowano 25 lipca 2014 12:10

Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów, będzie gwiazdą tegorocznych, 10. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w Zakopanem w dniach 3- 7 września.

Edurne Pasaban

Edurne Pasaban

Baskijka Edurne Pasaban zdobywanie ośmiotysięczników rozpoczęła w 2001 roku od najwyższego szczytu świata Mount Everestu, a zakończyła 17 maja 2010 roku na Sziszapangma. Pierwszeństwo w himalaizmie kobiecym przyznano Edurne dopiero rok później, po wyjaśnieniu historii rzekomego skompletowania 14 ośmiotysięcznych szczytów przez Koreankę Oh-Sun-Sun wejściem na Annaprunę 27 kwietnia 2010 roku.

Edurne zdobywała szczyty równolegle z innymi himalaistkami: w 2007 roku weszła na Broad Peak z Gerlinde Kalterbrunner, w 2008 roku, tego samego dnia, zdobyły Dhaulagiri. W 2009 roku wspinała się na Kanczendzongę, między innymi z Kingą Baranowską, która jako pierwsza Polka w historii stanęła na tym szczycie. Edurne zdobyła wtedy swój dwunasty ośmiotysięcznik, wyprzedzając Austriaczkę Gerlinde Kalterbrunner i Włoszkę Nives Meroi.

Edurne Pasaban na szczycie Lhotse, 2003 rok

Edurne Pasaban na szczycie Lhotse, 2003 rok

W Zakopanem Edurne opowie o swoich doświadczeniach profesjonalnej alpinistki i wyzwaniu wspinania się na 14 najwyższych szczytów świata przez dziesięć lat. Będzie mówić o różnych etapach, które przeżyła podczas ponad dwudziestu wypraw w Himalaje. W programie także m.in. rozmowy o kobiecym himalaizmie z udziałem Edurne Pasaban i Arlene Blum, Amerykanki, która w 1978 roku poprowadziła kobiecą wyprawę na Annapurnę.

10spotkania-z-filmem-gorski-zakopane-plakat-400x531

Festiwal Spotkania z Filmem Górskim łączy wydarzenia kulturalne, edukacyjne i sportowe, na które od dziesięciu lat tłumnie ściągają w Tatry pasjonaci gór z Polski i z zagranicy.

W programie tegorocznych, jubileuszowych Spotkań także m.in:

  • spotkanie z Sandy Allanem, którego przejście grani Mazeno zapisało się w historii alpinizmu,
  • spotkanie z polskimi himalaistami organizowane w 75-rocznicę początku polskiego himalaizmu,
  • pokazy najlepszych filmów górskich z całego świata,
  • spotkania dla młodzieży szkolnej dot. praw człowieka w górach.
  • spotkania przy kawie promujące literaturę górską,
  • górska wycieczka w stylu retro,
  • zawody Zako Boulder Power stanowiące edycję Pucharu Polski w Boulderingu,
  • Akademia Górska.

Szczegóły na www.spotkania.zakopane.pl.

Agnieszka Szymaszek

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn