Medal Mistrzostw Świata i 8 minut do Kiliana

przez Administrator | Opublikowano 30 czerwca 2014 10:14

To był niesamowity weekend: w Chamonix rozegrano Mistrzostwa Świata Skyrunning, w których wzięło udział około 6500 biegaczy z 65 krajów. Mistrzostwa miały trzy konkurencje – bieg Ultra na 80km w piątek, Vertical na 3,8km (z 1000m przewyższeniem!) w sobotę i Maraton na 41km w niedzielę.

chamonix5

Niesamowita Magda Łączak

Na dystansie Ultra mogliśmy oglądać trójkę naszych rodaków – Magdę Łączak i Pawła Dybka z Salomon Suunto Team oraz Lucjana Chorążego. Już kilka godzin po starcie kibice (dość tłumnie śledzący relację w Internecie) mieli się z czego cieszyć – Magda Łączak biegła jako trzecia zawodniczka, będąc raptem kilka minut za prowadzącą Emelie Forsberg ze Szwecji i Anną Frost z Nowej Zelandii.

Od lewej:

Dramat zaczął się około 8 rano, gdy okazało się, że Magdy na punkcie kontrolnym nie ma i nie ma. Jak później powiedziała: Zrobiłam dwa błędy po wybiegnięciu z punktu odżywczego na 25 km i straciłam jakieś 20 minut. Załamałam się. Przez chwilę myślałam co teraz, zejść, gonić?! Zaczęłam gonić, wyprzedziłam cztery dziewczyny na podbiegu na 2600m i nagle zaczęłam odpływać. Co prawda znów wyprzedziła mnie jedna dziewczyna, ale facetów całe stado. Zjadłam trzy żele na raz i modląc się jakoś brnęłam do góry. Energię odzyskałam w połowie zbiegu do Vallorcine, jak wyprzedziła mnie kolejna dziewczyna. Pomyślałam, że tego już za wiele i nie dość, że mnie wyprzedza, to jeszcze na zbiegu?! I jakoś tak się ogarnęłam i od tej pory było już dobrze.

Magda Łączak

Magda Łączak

Magda wróciła na trzecią pozycję i nie oddała jej aż do mety, dokonując rzeczy historycznej: zdobyła pierwszy medal (brązowy) dla Polski w Mistrzostwach Świata serii Ultra Skyrunning!!!

Magda Łączak i Paweł Dybek

Magda Łączak i Paweł Dybek

Tu można obejrzeć zapis biegu z jej zegarka: http://www.movescount.com/moves/move34650209

I jeszcze kilka słów od Magdy – Dzięki wielkie wszystkim za kibicowanie. Jesteście wspaniali. Jeszcze nie miałam okazji poczytać dokładnie całego kibicowania, ale łza się w oku kręci. Dla mnie to dzień niezapomniany, ale też dramatyczny. Uwierzcie, nie spodziewałam się, że jest szansa na taki wynik. Pozdrowienia z Alp :)

Podium dla Magdy Łączak

Podium dla Magdy Łączak

Najlepsi Mężczyźni
1 – Luis-Alberto HERNANDO (FEDME)                      10:25:52
2 – Francois DHAENE (Salomon)                                10:29:33
3 – Ben DUFFUS (Aus and NZ Skyrunning)               10:52:33

(…) 21. Paweł DYBEK (Team Salomon Suunto)      12:21:03

(…) 51. Lucjan CHORĄŻY                                              14:21:31

Najlepsze kobiety
1 – Tina-Emelie FORSBERG (Salomon)                       12:38:49
2 – Anna FROST (Salomon)                                          12:46:52
3 – Magdalena ŁĄCZAK (Team Salomon Suunto)   12:58:51 

Marcin Świerc w pierwszej 10 Maratonu Skyrunning

W niedzielę o 7 rano na zmienionej trasie rozegrano natomiast MŚ w Maratonie: 41km i ponad 2200m przewyższenia. Padający deszcz zmusił organizatorów do ominięcia najwyższego punktu, co jednak nie zakłóciło rywalizacji – wygrał Kilian Jornet, który poprzedniego dnia był także najszybszy w Verticalu na 3,8km i ustanowił nowy rekord podbiegu.

Kilian Jornet pierwszy

Kilian Jornet pierwszy

Niezwykle wyrównana walka toczyła się od samego startu, a czołówka biegła właściwie cały czas w jednej zwartej grupie. Marcin wystartował wolniej, na pierwszym punkcie kontrolnym był dopiero 19, ale z każdą minutą zyskiwał. Mniej więcej w połowie trasy Kilian zdobył minutę prowadzenia i jeszcze lekko ją powiększając dotarł do mety jako pierwszy. Marcin wskoczył do pierwszej 10 i w stawce – nie bójmy się tego powiedzieć, najlepszych zawodników na świecie, 8. miejsce to jeden z Jego największych sukcesów międzynarodowych. Po 3,5h walki do Kiliana zabrakło mu 8 minut, a do medalu – niecałe 6…

Marcin Świerc

Marcin Świerc

Co dalej?

Z Magdą, Pawłem i Marcinem będzie się można zmierzyć w Biegu 7 Dolin w Krynicy już we wrześniu, a jeśli ktoś ma ochotę, może wybrać się z Marcinem na Obóz biegowy z serii „Granią Tatr” do Maso Corto na przełomie lipca i sierpnia. Wakacje upłyną więc wszystkim na intensywnych treningach.

Do zobaczenia w górach!

Najlepsi mężczyźni

1 – Kilian JORNET (Salomon)                                       3:23:39
2 – Michel LANNE (Salomon)                                      3:25:50
3 – Thomas OWENS                   (Team Salomon UK)                 3:26:20

(…) 8. Marcin ŚWIERC (Team Salomon Suunto)     3:31:40

Najlepsze kobiety
1 – Elisa DESCO (Team Scott/Agisco)                         3:53:33
2 – Megan KIMMEL                                                       3:54:51
3 – Stevie KREMER (Team Salomon)                           3:55:36

Więcej o zespole Salomon Suunto Team na www.trailrunning.pl

 Monika Strojny

Zdjęcia: Jan Wierzejski Productions, Karolina Olesińska, Marcin Świerc i materiały Organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn