Paweł Dunaj i Michał Obrycki są transportowani do szpitala

przez Administrator | Opublikowano 11 marca 2014 11:36

Poszkodowani uczestnicy zimowej wyprawy na Nanga Parbat ostatecznie nie doczekali się helikoptera (nie było warunków do lotu). Paweł Dunaj i Michał Obrycki około godz. 8 rano opuścili na noszach bazę. Jest z nimi Jacek Teler.

Mają dotrzeć do Tarashing, skąd jeep zwiezie himalaistów do szpitala w Gilgit lub Skardu. Do celu powinni dotrzeć dziś w nocy.

Tomek Mackiewicz został w bazie.

Źródło: Nanga Dream

***

Michał Obrycki i Paweł Dunaj wyszli 8 marca w górę, aby przetrzeć ślady do obozu I na Nanga Parbat, który stoi na wysokości 5100 metrów. Tuż poniżej obozu I zostali porwani przez lawinę, która poniosła ich około 500 m, do samego dołu kuluaru. Szczęśliwie lawina ich nie zasypała i wspinacze byli w stanie wezwać pomoc. Przebywający w bazie Jacek Teler z Tomkiem Mackiewiczem i pomocnikami z bazy (w sumie 8 osób) natychmiast wyruszyli w górę i dotarli do poszkodowanych, których do ABC ciągnęli w śpiworach, a do bazy na noszach. Ok. godziny 4 nad ranem wszyscy znaleźli się w bazie. W końcowej fazie akcji ratunkowej pomogło kilkunastu mieszkańców pobliskiej wioski, którzy rozpalili ognisko.

nanga-obozy

Himalaiści mają obrażenia – jak relacjonował Tomasz Mackiewicz, Michał ma prawdopodobnie złamany nos i uraz nogi (rak wbił mu się w mięsień, ma także pękniętą lub złamaną kość strzałkową), zaś Paweł ma złamaną rękę i żebra.

Polacy atakowali niezdobyty dotąd zimą szczyt Nanga Parbat (8126 m.n.p.m.). Wyprawa trwa od końca grudnia 2013 roku.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn